قاضی بی طرف به پرونده مکرمه رسیدگی کند

میدان زنان: خبر اجرای حکم جعفر کیانی یکی از متهمان پرونده ای که به پرونده سنگسار تاکستان مشهور شده در اواسط تیرماه که با تاخیر از سوی مقام های قضایی جمهوری اسلامی اعلام شد.

اجرای این حکم برای مکرمه ابراهیمی دیگر متهم این پرونده از سوی رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی متوقف و برای رسیدگی دقیق تر به دفتر نظارت و پیگیری قوه قضاییه ارسال شده است.

همچنین همزمان با این اقدام قضایی، شادی صدر نیز به تیم وکلای مدافع خانم ابراهیمی اضافه شده است.

اجرای حکم سنگسار برای این دو متهم پس از گذشت ??سال از بازداشتشان صادر شده بود که همزمان با هفته قوه قضاییه به دستور آیت ا… شاهرودی متوقف شد، اما به نظر می رسد قوه قضاییه با نادیده گرفتن این دستور حکم سنگسار متهم مرد این پرونده را اجرا کرد.

در همین زمینه، در گفت وگویی با سعید اقبالی یکی از وکلای مدافع خانم ابراهیمی آخرین تحولات در جریان پرونده این متهم محکوم به سنگسار مورد بررسی قرار گرفته شده است.

در حال حاضر با توجه به صدور دستور توقف حکم در باره خانم ابراهیمی پرونده درچه مرحله ای قرار دارد؟

نظر ما این بود که یکی از خانم ها به تیم وکلا اضافه شوند تا بهتر بتوانند با مکرمه صحبت کنند که خوشبختانه خانم صدر هم پذیرفتند.هفته گذشته من به همراه خانم صدر به دادگستری تاکستان مراجعت کردیم.

بعد از چندین ساعت بالا و پایین رفتن وصحبت با دادستان در حالی که قاضی پرونده باز هم تشریف نداشتند، موفق شدیم فقط پرونده اجرای احکام را که حاوی مطالب جالبی بود مطالعه کنیم. ولی اصل پرونده به دفتر آقای شاهرودی ارسال شده بود و ما هنوز هم موفق به مطالعه نشدیم.

با مطالعه پرونده اجرای احکام به چه مطالب تازه ای دست پیدا کردید؟

یکی از دادیاران اجرای احکام که اخیرا معاون دادستان بوده اند و در اجرا دست داشتند،ایشان نامه نگاری های زیادی کردند با دفتر آقای شاهرودی و کمیسیون عفو و بخشودگی و مانع ایجاد کردند در عفو و بخشودگی و زمینه اجرا را فراهم کردند و برای ما سئوال است که آیا قوه قضاییه ایشان را مورد بازخواست قرار خواهد داد؟!

در تازه ترین اخباری که درباره این پرونده منتشر شده سخن از طلاق غیابی خانم ابراهیمی از همسر سابقشان به میان آمده و عنوان شده آقای کیانی خانم مکرمه ابراهیمی را صیغه شرعی کرده بودند اماچرا از ازدواج دایم امتناع می کردند؟

طلاق غیابی که جعفر ادعا می کرده در واقع وجود خارجی نداشته ولی جعفر برای اینکه خیال مکرمه را راحت کند و مکرمه را به شروع زندگی مشترک تشویق کند این ادعا را کرده است اما اینکه چرا ازدواج موقت کرده اند ؟!

ببینید جعفر یک همسر دیگر هم داشته که ممکن است این موثر بوده باشد، چون در آن زمان ازدواج دوم جرم محسوب می شده و گذشته ازآن جعفر و مکرمه در روستا زندگی می کردند و تا جایی که ما اطلاع داریم یک روحانی محلی صیغه موقت را منعقد کرده است.

پس چرا تا به حال این مسایل از سوی خانم ابراهیمی بیان نشده بود؟

تا وقتی در پرونده نبینیم که در صورت جلسه ها عنوان کرده اند یا نه، نمی توانیم تصمیم بگیریم ودر واقع جواب این سئوال را بدهیم ولی به نظر می رسد یک سری از این مطالب حتی عنوان هم شده ولی مورد توجه قاضی قرار نگرفته است.

شاید وکلای جدید مکرمه بتوانند واقعیت هایی را که در خصوص این مدارک بوده و مورد توجه قرار نگرفته بیان کنند که بتوانند در یک جریان رسیدگی جدید و یک قاضی بی طرف به این موضوع رسیدگی بکنند.

در صورتی که مساله صیغه شرعی اثبات بشود آیا می توان امیدوار بود که مجازات سنگسار دراین باره متوقف بشود؟

قطعا اگر بی طرفانه به این پرونده رسیدگی شود. چون مکرمه تحت تاثیر جعفر کیانی و آنچه که او منتقل می کرده قرار داشته است،ضمنا اگر دو نفر قصد رابطه نا مشروع داشته باشند هیچ وقت نمی آیند مراجعه کنند به یک روحانی و صیغه نامه تنظیم کنند، هیچ وقت نمی آیند در یک محیط اجتماعی زندگی کنند دارای دو فرزند شوند.

حتی مکرمه پس از اینکه بار اول دستگیر می شوند و مدتی در حبس بوده اند و با نقض رای توسط دیوان عالی کشور آزاد می شوند ماجرا را این گونه بیان می کند که جعفر کیانی به او می گوید :«دیدی گفتم ما هیچ مشکلی نداریم» و بعد می روند و دوباره زندگی می کنند.

این ها به ما نشان می دهد که قطعا مکرمه گمان می کرده که زن شرعی و قانونی جعفر است اگر غیر از این بود چگونه مکرمه به همراه جعفر کیانی بر می گردد به همان شهری که شوهر سابقش زندگی می کرده، جعفر کیانی به مکرمه گفته بود من به طور غیابی طلاق تو را گرفته ام.

با توجه به اینکه شما وخانم صدر چندی پیش با خانم مکرمه ابراهیمی در زندان قزوین ملاقات داشتید وضعیت عمومی او چگونه است؟

وضعیت جسمیشان معمولی بود اما وضعیت روحی با توجه به اینکه به جعفر علاقه داشته است و او را شوهر خودش و پدر فرزندانش می دانسته متاسفانه وضعیت روحی مناسبی نداشت و اینکه می داند حکم جعفر اجرا شده و متاسفانه اخباری هم به او داده اند درباره نحوه اجرای حکم که خیلی ناراحتش کرده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.