قوانین مربوط به زنان فقط روی کاغذ خوانده می شود

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: تصویب قوانین مربوط به زنان از دوره چهارم مجلس ایجاد شد ، به طوری که تاکنون اکثر قوانین مصوب حقوقی و در ارتباط با مشکلات حقوقی و قضایی زنان بوده است.

فاطمه آلیا در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر به قوانین مصوب مجلس در جهت بهبود وضعیت زنان اشاره کرد و افزود: توجه به مسایل و موضوعات مربوط به زنان از مجلس چهارم به بعد آغاز شده و از همان موقع کمیته زنان و خانواده نیز شکل گرفت همچنین قوانین به تصویب رسیده نیز در جهت بهبود وضعیت زنان با در نظر گرفتن اولویتهای وقت بوده است .

وی اکثر قوانین مصوب مربوط به زنان مجلس را حقوقی دانست و خاطر نشان کرد: بحثهایی مانند حضانت فرزندان، تقلیل ساعت کاری زنان ، پرداخت اجرت المهر به زنان هنگام جدایی از همسر ، طرح ساماندهی مد و لباس ، طرح ایجاد مراکز مشاوره خانواده در محاکم قضایی ، وجود مشاور زن در دادگاهها و… اینها از جمله طرحهایی بوده که به منظور کاهش مشکلات زنان به تصویب رسیده است.

عضو کمیته زنان ، جوانان و خانواده مجلس تاکید کرد: طرحهایی که در هر دوره مجلس مطرح شده و در نهایت به تصویب می رسد با توجه به اولویتها و مطالبات زنان در نظر گرفته می شود و همچنین تعداد قوانین مصوب نیز به تلاش ، فعالیت و پیگیری نمایندگان در دوره های مختلف بستگی دارد وبا توجه به زمان بر و هزینه بر بودن برخی از طرحها تصویب آنها مدت زیادی به طول می انجامد وهمین امر باعث می شود در یک دوره طرحهای کمتری و یا در دوره دیگر طرحهای بیشتری تصویب شود.

آلیا گفت: با توجه به اینکه برخی قوانین مربوط به زنان که در دوره های قبل به تصویب رسیده هم اکنون در کشور اجرا نمی شود و بر روی کاغذ باقی مانده اند و یا اگر هم اجرا شود در مراکز و سازمانهای خاص است . بنابراین بسیاری از قوانین برای اجرایی شدن نیاز به بررسی و اصلاح مجدد دارند و همچنین باید بعد نظارتی بر اجرای قوانین نیز تقویت شود .

وی افزود: در مجلس پنجم در مجموع 37 قانون که شامل اصلاحیه ، استفساریه و… بوده به تصویب رسیده و در مجلس ششم نیز 21 قانون در ارتباط با موضوعات زنان به تصویب رسیده است . اما در مقایسه سالهای اول دوره های چهارم ، پنجم ، ششم و هفتم مشخص می شود که سال اول مجلس هفتم از لحاظ تصویب قوانین زنان بیشتر و فعال تر از دوره های قبلی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.