وضعیت نگران کننده هاله اسفندیاری و کیان تاجبخش در چهارمین ماه بازداشت

بنابر اخباررسیده، هاله اسفندیاری و کیان تاجبخش که در اردیبهشت ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند، در شرایط بسیار نامناسب روحی و روانی قرار دارند.

طبق اصل ۳۸ قانون اساسی اعمال هرگونه شکنجه(اعم از جسمی یا روانی) برای گرفتن اقرار از متهم ممنوع است و نگهداری متهم در سلول انفرادی، قطع ارتباط متهم با دنیای خارج از زندان مانند ممنوع الملاقات نمودن زندانی،جلوگیری از ارتباط تلفنی و یا حضوری متهم با بستگان درجه اول یا وکلای وی و قطع امکاناتی از قبیل استفاده از رادیو،تلویزیون،مطبوعات، مراسلات و بازجویی های طولانی مدت می تواند از مصادیق فشارهای روانی و شکنجه روحی تلقی گردد.

با این حال این دو پژوهشگر ایرانی- آمریکایی، با وجود گذشت بیش از ۳ ماه از زمان بازداشتشان،همچنان در سلول انفرادی بازداشتگاه ۲۰۹ وزارت اطلاعات نگهداری می شوند و تاکنون حق ملاقات با وکلای خود را بدست نیاورده اند.

این درحالی است که چندی پیش تلویزیون ایران با پخش برنامه ای با عنوان ” به اسم دموکراسی” از فعالیت اسفندیاری و تاجبخش، جهت راه اندازی انقلاب مخملین در ایران خبر داده بود، و وزیر اطلاعات نیز از شناسایی عوامل دیگری در رابطه با پرونده این افراد خبر داد.

به گفته ی یکی از زندانیان سیاسی که مدتی را در بند ۲۰۹ و در سلول مجاور “کیان تاجبخش” به سر برده است، وی دارای شرایط روحی بسیار نامساعدی است، بطوریکه روزانه صدای ناله های وی به گوش سایر زندانیان سیاسی محبوس در این بند می رسیده است.

همچنین هاله اسفندیاری ۶۷ ساله پس از پخش اعترافاتش در تماسی با خانواده ی خود، خواهان انجام اقداماتی جهت آزادی خود شد. وی در مکاله تلفنی با مادرش گفت: ” دیگر نمیداند باید چه کاری انجام دهد تا آزادش کنند.”

کمیته دانشجویی گزارشگران حقوق بشر، ادامه بازداشت هاله اسفندیاری و کیان تاجبخش در شرایط بلاتکلیفی در بند امنیتی زندان اوین و عدم دسترسی آنان به وکیل را نقض مسلم قانون دانسته و نسبت به وضعیت نامناسب آنها در بند ۲۰۹ زندان اوین هشدار می دهد.

منبع: کمیته دانشجویی گزارشگران حقوق بشر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.