فیاض بخش: عادی شدن روابط زنان و مردان یک آسیب اجتماعی است

خبرگزاری فارس: استاد فلسفه دانشگاه تهران با اشاره به اینکه بیشتر پرونده‌های طلاق ناشی از ارتباط مردان و زنان در محیط‌ کاری خود با جنس مخالف است، گفت: اگر در اجتماع، ارتباط زنان با مردان یک امر عادی به شمار آید، این امر خود یک آسیب‌ اجتماعی است.

نفیسه فیاض‌بخش در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا»، یکی از آسیب‌های اجتماعی متوجه زنان را حضور آنان در اجتماع دانست و گفت: زنان باید در روابط اجتماعی، شئونات اسلامی و شرعی را به طور کامل رعایت کنند.

وی اظهار داشت: چنانچه زنان در چگونگی ارتباط با مردان، مراقب رفتارها و برخوردهای اجتماعی خود نباشند، کانون خانوادگی آنان لطمه خواهد دید.

فیاض‌بخش با اشاره به اینکه بیشتر پرونده‌های طلاق ناشی از ارتباط مردان و زنان در محیط‌ کاری خود با جنس مخالف است، بیان داشت: متأسفانه این گونه ارتباطات و رعایت نکردن شئولات اسلامی موجب شده که روابط در کانون خانوادگی سرد شود و در نتیجه تأثیرات نامطلوبی را بر فرزندان نیز به جای گذارد؛ فرزندانی که آینده اجتماع توسط آنان ساخته می‌شود.

وی در ادامه افزود: اگرچه حضور زن در اجتماع مفید است، اما اگر این حضور به گناه و مفسده بیانجامد؛ طبق حکم خدا حرام است.

استاد فلسفه دانشگاه تهران با تأکید بر اینکه ارتباط با جنس مخالف باید در حوزه شرعی و فقهی باشد، گفت: اگر در اجتماع، ارتباط زنان با مردان یک امر عادی به شمار آید، این امر خود یک آسیب‌ اجتماعی است.

وی یکی دیگر از آسیب‌های اجتماعی را کوتاهی افراد در توجه ویژه به فریضه امر به معروف و نهی از منکر دانست و بیان داشت: چنانچه در اجتماع با رفتار خلاف شرع مواجه شدیم، باید به وسیله امر به معروف و نهی از منکر به اصلاح امور بپردازیم.

فیاض‌بخش اضافه کرد: امر به معروف یک بحث اساسی در اسلام است و امام خمینی (ره) در تحریرالوسیله در یک باب جدا به آن پرداخته است؛ بر این اساس اگر حضور اجتماعی زنان با اشکالاتی مواجه شود، باید با امر به معروف و نهی از منکر از بروز آسیب‌ها پیشگیری کرد.

وی یکی دیگر از آسیب‌های اجتماعی را عادی شدن گناه دانست و گفت: گناه صغیره‌ای که عادی شود، خود گناه کبیره است و این امر نه تنها روح انسان را کدر می‌کند، بلکه بر روی سلامت جسمی انسان نیز تأثیر می‌گذارد؛ بر این اساس اگر حضور اجتماعی افراد با حفظ شئونات اخلاقی و شرعی همراه نباشد، هم فرد و هم اجتماع آسیب خواهد دید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.