زنان ۱۵ درصد سهم تعاونی های موجود کشور را در اختیار دارند

خبرگزاری مهر- گروه اقتصادی- در حال حاضر از مجموع ۸۶ هزار و ۴۷۲ تعاونی موجود در کل کشور، تنها ۱۵ درصد معادل ۱۳ هزار تعاونی مربوط به زنان است.

به گزارش خبرنگار مهر، در حال حاضر بیش از۱۳هزار تعاونی ویژه زنان در کشور فعالیت می کند که این رقم از مجموع ۸۶هزار و۴۷۲تعاونی موجود در کل کشور معادل ۱۵ درصد سهم کل تعاونی‌ها را در بر می گیرد. این تعاونی ها با سرمایه ۹۱ میلیارد تومان برای ۲۵۴ هزار نفردر کل کشور اشتغال ایجاد کرده و بیشترین فعالیت اقتصادی آنها نیز در بخش‌های خدمات، کشاورزی، صنعت و کمترین فعالیت ها نیز در بخش‌های معدن و صنوف خدماتی است.

هم اکنون بیش از ۱۵ هزار تعاونی آموزشگاهی در کل کشور وجود دارد که از این رقم، ۷هزار و ۸۵۴ تعاونی با عضویت بیش از ۶۶۴ هزار نفر مربوط به دختران در مقاطع تحصیلی مختلف است که معادل ۵۰ درصد از اعضای کل تعاونی های آموزشگاهی را به خود اختصاص می دهد.

ایجاد زمینه‌های مناسب برای استقلال در تمام عرصه‌های اجتماعی و اقتصادی از طریق تشکل و توسعه تعاونی‌های زنان، تشویق و حمایت از تشکیل شرکت‌ها و اتحادیه‌های تعاونی زنان، فراهم آوردن فرصت‌های آموزشی و ارتقا مهارت‌های شغلی مورد نیاز زنان از جمله وظایف وزارت تعاون در این زمینه است.

اما در مقابل اختصاص سهم ۱۵درصدی زنان در مجموع کل تعاونی های موجود کشور، اما این تعاونی‌ها عمدتا با مشکل کمبود نیروی متخصص و علاقمند برای عضویت در این گونه تعاونی ها روبرو هستند؛ چراکه کم سوادی و فقدان تخصص لازم باعث می شود اعضای این تعاونی ها امکان مدیریت صحیح شرکت تعاونی را از دست بدهند. به علاوه اینکه سطح اشتغال زنان در رشته‌های مولد و فنی حرفه ای نسبت به مردان بسیار پایین بوده و همین امر خود تاثیر جدی بر روند حیات و تاثیرگذاری تعاونی های زنان است.

علاوه بر این، زنان در مساله آموزش نیز با مشکل جدی مواجه بوده که بر همین اساس، محدودیت آنها در دستیابی به آموزش‌های تخصصی و شغلی باعث می شود آنها ازموفقیت کمتری در حوزه عمل برخوردار شوند.

حضور اندک زنان در مشاغل مدیریتی، مراجع تصمیم گیری، قانون گذار و سیاست گذاری باعث شده تا مسائل زنان در مرحله قانون گذاری نادیده گرفته شود یا چندان مورد توجه قرار نگیرد. از سوی دیگر به دلایل متعدد فرهنگی، اجتماعی و سیاسی منابع قدرت از دسترس زنان دوراست که این معضل باعث پایین بودن توان اقتصادی بانوان برای شروع فعالیت اجتماعی می شود.

علاوه بر تمامی مشکلات مذکور، عدم سرمایه گذاری یکی دیگر از ضعف های اساسی تعاونی‌های زنان است. پس از شروع فعالیت این شرکت ها باید به وسیله یک سیستم حمایتی منظم و منسجم در زمینه‌های چون بازاریابی وعرضه تولیدات، ایجاد نمایشگاه عرضه مستقیم کالا، آموزش بازاریابی، توسعه و ارتقاء فعالیت ها، کمک به تامین بخشی از این سرمایه گذاری ها و تامین ابزار لازم وهمچنین آموزش با استفاده از فناوری روز تعاونی ها را یاری داد.

این درحالی است که با توجه به افزایش رو به رشد زنان تحصیلکرده در دانشگاه، بهترین راه برای حل بحران بیکاری، تشکیل تعاونی های ویژه زنان است؛ چرا که از یک سو با سیاست کوچک سازی دولت و از سوی دیگر با افزایش نیروهای کار روبرو هستیم. اما لازمه این کار، اصلاح فرهنگ اشتغال دولتی است.هرچند در کنار فرهنگ سازی، ایجاد امنیت شغلی نیز ضروری به نظر می رسد چراکه یکی از انگیزه های اشتغال دولتی وجود امنیت شغلی است.

گفتنی است، تعاونی‌های زنان به تعاونی های اطلاق می شود که ۵۰ درصد از اعضای آن را زنان تشکیل دهند که البته در آمارهای مذکور، تعاونی های آموزشگاهی لحاظ نشده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.