گذرنامه نازی عظیما، خبرنگار رادیو فردا بازگردانده شد

رادیو فردا:گذرنامه نازی عظیما، خبرنگار رادیو فردا، به وی بازگردانده شد. او در هشت ماه گذشته به دلیل توقیف گذرنامه اش امکان خروج از ایران را از دست داده بود.

وی روز سه شنبه، سیزدهم شهریور ماه، گذرنامه خود را از مقام های ایرانی دریافت کرد و هم اکنون در حال تدارک مقدمات خروج از ایران است.

وی در پنجم بهمن ماه سال گذشته، برای دیدار با خانواده خود به ایران رفته بود و گذرنامه او هنگام ورود به فرودگاه مهرآباد تهران توقیف شد و از آن زمان امکان خروج از ایران را از دست داده بود.

نازی عظیما که تابعیت دو گانه ایرانی – آمریکایی دارد، از کارکنان رادیو فردا در جمهوری چک است و در شهر پراگ، پایتخت این کشور در اروپای مرکزی اقامت دارد.

در خردادماه گذشته، بازپرس ویژه امنیت در دادسرای انقلاب تهران، برای نازی عظیما، ۵۱۰ میلیون تومان قرار وثیقه صادر کرد. اتهام وی تبلیغ علیه نظام، عنوان شده است.

اما شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل و وکیل خانم عظیما در مصاحبه ای به رادیو فردا گفت که معتقد است، موکل وی «بی گناه» است.

خانم عبادی با یادآوری اینکه وکالت هاله اسفندیاری را نیز بر عهده دارد، گفت: «بایستی بگویم که از ابتدا تشکیل پرونده برای این دو نفر (عظیما و اسفندیاری)، خلاف مقررات قانون آئین دادرسی کیفری بود. اینها گناهی مرتکب نشده بودند، بی گناه بودند و خروج آنها هم از کشور امری بسیار طبیعی است.»

شیرین عبادی با اشاره به وثیقه ای که برای هاله اسفندیاری و نازی عظیما صادر شده، گفت: «هر دوی اینها وثیقه های بسیار سنگینی دارند و در صورتی که وقت دادرسی تعیین و ابلاغ شود، بایستی به ایران برگردند.»

وی با ابراز خوشحالی از اینکه هر دو موکلش امکان خروج از ایران را پیدا کرده اند، افزود: «این عملی بود که باید از روز اول انجام می شد و نگهداری آنها در زندان و یا در داخل کشور بر خلاف مقرارت قانون ایران بود.»

هاله اسفندیاری، پژوهشگر ایرانی – آمریکایی که مدتی در ایران در بازداشت بود، روز یکشنبه، یازدهم شهریور ماه از ایران خارج شد.

اما کیان تاجبخش، مشاور ایرانی – آمریکایی موسسه «جامعه باز» کماکان در ایران بازداشت است. از علی شاکری، فعال صلح طلب ایرانی – آمریکایی که همراه با خانم اسفندیاری و آقای تاجبخش بازداشت شده بود نیز خبری منتشر نشده است.

مهرنوش سلوکی، مستند ساز ایرانی – فرانسوی نیز کماکان اجازه خروج از ایران را ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.