دختری که فدای مبارزات ملی‌گرایانه پدرش شد ،مینا خانلرزاده

کانون زنان ایرانی: بیست و هشتم مرداد ماه، دکتر محمد مصدق و ملی شدن نفت را بخاطرمان می‌اورد. مهم بودن این پدیده ها سبب شده است که برخی داستانهای قابل تامل از زندگی این شخصیت بزرگ تاریخمان را کمتر مورد توجه قرار بدهیم.
او در ده سالگی پدر خود میرزا هدایت اشتیانی را از دست داد و پس از ان مادرش نجمه السلطان به تنهایی مسولیت بزرگ کردن او را به عهده گرفت.
مادردکتر مصدق زنی بسیار اندیشمند و متفکر بود. داستانهایی از سخنان مادرش نقل شده است که گواه شخصیت عمیق او می باشد ولی متاسفانه کمتر مورد توجه قرار گرفته اند.مصدق که کار در سیاست را از سنین چهارده سالگی اغاز کرده بود و گاهی از کژخلقی های اطرافیان به ستوه می امد، نقل می کنند که روزی به مادر خود می گوید که از کار سیاسی و رفتار مردم خسته ام و می خواهم شغلی برگزینم که کمتر با مردم در ارتباط باشم.مادرش به او می گوید که قد و وزن ادمی به اندازه ی مصایب و سختی هایی است که از خلق خدا می کشد…
دکتر مصدق پس از ازدواج با همسرش صاحب دو پسر و سه دختر به نامهای غلامحسین، احمد، اشرف، منصوره و خدیجه شد.
روزی که دکتر مصدق را دستگیر کرده و به طناب بسته بودند و از راهروی خانه اش می کشیدند و با خود می بردند، خدیجه دختر کوچکش شاهد ماجرا بود و از ان پس دچار پنیک اتک و افسردگی حاد شد. مدتی زیر نظر روانپزشکان در بیمارستانهای تهران بستری بود ولی پس از مدتی که حالش بهبود نیافت او را به سوییس فرستادند و او در سوییس زندگی نباتی داشت تا اینکه سال ۲۰۰۲ چشم از این جهان فروبست.
در یکی از جلسات مذهبی-ملیون در کرج از اقایی به اسم یکتا شنیدم که در سوییس به ملاقات خدیجه رفته بوده است.خدیجه را در خانه ی سالمندان بخش معلولین ذهنی ملاقات کرده بود.می گفت که تعادل روحی نداشت و گاهی می خندید و گاهی گریه میکرد و گاهی به زبان فرانسه و گاهی به زبان فارسی صحبت می کرد.نقل می کرد که خدیجه دهانش را باز میکرد و گریه می کرد و پراکنده از داستان دستگیری پدر با طناب می گفت و لثه ی بی دندانش به دل خنج می زد.
با خود می گفتم که ایکاش این جمعیت هوادار مصدق که اسمش را شعار می دهند، یک دست دندان برای دختری که فدای مبارزات بحق و ارمانهای ملی گرایانه ی پدرش نه که قهرمان انها شد خریده بودند.یادش گرامی باد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.