هیلاری کلینتون و کاندولیزا رایس باهم رقابت می کنند

آمریکا تاکنون هیچ‌گاه فرمانده زن نداشته است، اما با ظهور «هیلاری کلینتون» به عنوان یکی از نامزدهای احتمالی انتخابات سال ۲۰۰۸ و موضع‌گیری‌های جدید هیلاری در مورد دفاع ملی که باعث جلب حمایت بسیاری از جمهوری‌خواهان و مقامات دیگر شده است، می‌توان به بانوی اول سابق آمریکا کمک کند تا یکی از سقف‌‌های شیشه‌ای بادوام آمریکا را بشکند.

نزدیک به یک سال پس از برگزاری انتخابات ۲۰۰۴ ریاست‌جمهوری آمریکا که به پیروزی جورج بوش، برابر «جان کری» انجامید، بیش از همه، نام دو زن برای رقابت چهار سال آینده مطرح بوده است؛ کاندولیزا رایس و هیلاری کلینتون.

هرچند این دو تن تاکنون اظهارنظر رسمی درخصوص نامزدی خود نکرده‌اند، اما برخی شواهد و فعالیت‌های آنان، این احتمال را افزایش داده است.

در این حال، روزنامه «یو.اس.ای.تودی» در گزارشی به تمجید از «هیلاری کلینتون» پرداخته و جالب این‌که برخی مواضع تندروانه و شبیه جمهوری‌خواهان را به این سناتور دمکرات و همسر «بیل کلینتون» نسبت داده است.

در بخشی از این گزارش آمده است: در حالی که «هیلاری کلینتون» برای دومین بار، خود را برای مبارزات انتخاباتی سنای آمریکا آماده می‌کند به تدریج، جوانبی از شخصیت خود را بروز می‌دهد که شاید تا چند سال پیش، نقطه توقفی برای حامیان وی بوده است. هیچ‌ چیز به اندازه سایت شخصی وی، برای انتخابات موضع و سیمای جدید او را در مورد دفاع ملی و تمایلش به کاهش سقط جنین، به خوبی توضیح نمی‌دهد.

در چند ماه اخیر، خانم کلینتون به شدت انتظارات کسانی را که هنوز او را مانند سال‌های حضورش در کاخ سفید می‌دیدند، مغشوش کرده است. او سقط جنین را «پدیده‌ای غمناک» و «انتخابی غم‌انگیز» دانسته است و به سختی از موضع پیشین خود مبنی بر دفاع از جنگ عراق و اجازه جنگ به بوش دفاع می‌کند. او در چند هفته اخیر، حامیان زیادی در میان تحلیلگران محافظه‌کار پیدا کرده که می‌پنداشتند، وی در بیوگرافی خود از بقیه بدگویی کرده است… .

هیلاری از زمانی که بانوی اول آرکانزاس بود، به سختی از قضیه سقط جنین و حق انتخاب زنان، دفاع کرده بود. وی، حمایت خود را از سقط جنین در موارد بارداری‌های ناخواسته متمرکز نمود، به گونه‌ای که طرح بهداشت ملی وی در دهه ۹۰، دسترسی به این خدمات را در سراسر کشور تضمین کرده بود.

وی پس از انتخابش در سنا تا سال ۲۰۰۳ نیز به این موضوع پایبند بود، ولی ناگهان در سال ۲۰۰۴ طی یک سخنرانی، سقط جنین را پدیده‌ای غم‌انگیز و تراژدی دانست و اظهار کرد که محدودیت این امر به موارد اضطراری، در قانون اساسی آمریکا نیز ذکر شده است… .

آمریکا تاکنون هیچ‌گاه فرمانده زن نداشته است، اما با ظهور «هیلاری کلینتون» به عنوان یکی از نامزدهای احتمالی انتخابات سال ۲۰۰۸، تمرکز بر نظریات و ایده‌های وی دربار دفاع ملی، بسیار حساس‌تر از موارد دیگر شده است. موضع‌گیری‌های جدید هیلاری در مورد دفاع ملی که باعث جلب حمایت بسیاری از جمهوری‌خواهان و مقامات دیگر شده است، می‌توان به بانوی اول سابق آمریکا کمک کند تا یکی از سقف‌‌های شیشه‌ای بادوام آمریکا را بشکند.

منتقدان می‌گویند: ایده‌های هیلاری کلینتون در متهم کردن دولت بوش به نشان ندادن اقتدار کافی در موارد مختلف، از جنگ عراق گرفته تا تهدیدات هسته‌ای کره شمالی، جزیی از مبارزات سیاسی وی راجع به تمایلات دفاع ملی برای انتخابات سال ۲۰۰۸ است. وی برخلاف ۲۱ نفر از همکاران دمکراتش، از جنگ عراق دفاع و با بازگرداندن نیروهای آمریکا به کشور، مخالفت کرده است.

او همچنین از نامزدی کاندولیزا رایس برای وزارت کشور حمایت کرد، در حالی که دوازده دمکرات دیگر، مخالف این امر بودند. او یکی از شش دمکراتی بود که سال گذشته با به کارگیری سیستم موشکی آزمایش‌نشده‌ مخالفت کرد.

منبع:بازتاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.