توفان زنان، بازار کار دبی را درمی نوردد

به لطف فرصتهای اقتصاد شکوفای دبی، تلاش دولت برای تقویت و آموزش زنان و قرار گرفتن در معرض سایر فرهنگها، زنان این شهر دسته دسته به مشاغل متنوعی روی می آورند

هنگامی که فاطمه محمد حاج، ۲۱ ساله، تصمیم گرفت رادیولوژیست شود، خانواده اش مخالفت کرد زیرا وی می بایست مردانی را که اصلا نمی شناسد، لمس کند و این کار بر اساس شرع اسلام در امارات حرام است.

همچنین وی می بایست شبها در جامعه ای که نمی پسندد زنان بعد از ساعت ده شب بیرون از خانه بمانند، سرکار بماند. اما فاطمه دلایل خود را برشمرد و اکنون به دنبال اولین شغل است.

این دختر اماراتی که در دبی زندگی می کند، یکی از زنان نسل جوان است که پیشقراول تحولات فرهنگی پرشتاب در این کشور اسلامی شده اند.

فرصتها

بومیان دبی در سرزمین خود به اقلیت تبدیل شده اند زیرا خارجیان به این شهر ثروتمند و پررونق که ظرف سه دهه در دل بیابان به یک آبادی بزرگ تبدیل شده، سرازیر شده اند.

به لطف فرصتهای اقتصاد شکوفای دبی، تلاش دولت برای تقویت و آموزش زنان و قرار گرفتن در معرض سایر فرهنگها، زنان این شهر دسته دسته به مشاغل متنوعی روی می آورند.

روزنامه های امارات با سربلندی دستاوردهای زنان آتش نشان، پلیس، تاجر را منتشر می کنند که برجسته ترین آنها شیخه لبنه قسیمی، وزیر اقتصاد و برنامه ریزی این امیرنشین است که در سال ۲۰۰۴ منصوب شد.

درمیان اماراتی ها اعتقاد بر این است که صحبت کردن زن با مرد نامحرم در اماکن عمومی پسندیده نیست. تمام دانشگاه های دولتی دخترانه یا پسرانه هستند.

فاطمه محمد حاج با وجود مخالفت خانواده اش رادیولوژیست شد

اما برقراری تماس با مردان همکار به صورت فزاینده در این جامعه مقبول می شود. آمنه معظم، مشاور دانشجویان کالج زنان دبی است. وی می گوید که احتمالا ۵۰ تا ۶۰ درصد دانشجویان این مرکز وارد بازار کار می شوند.

به گفته وی، اکثر سایر دانشجویان تحت فشار والدین یا همسران خود کار نمی کنند، هرچند برخی تصمیم می گیرند برای پرورش کودکان تمام وقت در خانه بمانند.

دیدگاه شوهران

با این حال در میان دختران دبی می توان زنان بسیار بلند پرواز و مصممی را یافت که خانواده هایشان از آنها حمایت می کنند.

برخی مانند ماریا حنیف قاسمی، دانشجوی بازاریابی، می گویند حاضر نیستند با مردی ازدواج کنند که به آنها اجازه کار کردن نمی دهد.

ماریا به بی بی سی می گوید: “من سخت تلاش کرده ام تا صاحب زندگی حرفه ای شوم و دلم نمی خواهد آن را به باد بدهم.”

کمتر دختری حاضرند درخواستهای شوهر آینده خود برای ماندن در خانه را تحمل کنند. سلامه، دانش آموخته فناوری اطلاعات، می گوید: “دین ما اینطوری است. هر چه او می گوید، من باید تمکین کنم.”

نریمان مجری تلویزیون است. وی هنگام خرید مورد اذیت مردان قرار می گیرد ولی شغلش به وی اعتماد به نفس بخشیده است

بقیه مانند بشرا محمد رکن، ۱۹ ساله، ترجیح می دهند به نوعی با این دیدگاه ها کنار آیند. این رهبر شورای دانشجویان در دانشگاه “زیاد” به بی بی سی می گوید: “اگر شوهر آینده ام دوست ندارد که من بیرون از خانه کار کنم، به این مفهوم نیست که من زندانی شده ام، زیرا می توانم از خانه کسب و کارم را براه اندازم.”

خانم معظم می گوید برخی از زنان جوان در دبی با مناقشات دردآوری مواجه اند و وظیفه او این است که به آنها کمک کند تا مهارتهای مذاکره برای حل آنها را فراگیرند.

وی می گوید: “فکر می کنم این روند تازه ای در فرهنگ ماست. در بسیاری از خانواده ها پدر تصمیم می گیرد. اگر او موافقت کند، مشکل حل است. و اگر مخالفت کند، دیگر نمی توان کاری کرد. جای چانه زدن نیست.”

زنان شاغل

مشاغلی که بیشتر از همه دردسرسازند، محیطی مختلط دارند یا تماسی زیادی با مردم یا افراد سایر فرهنگها دارند. خانم معظم توضیح می دهد که گاه اگر دختر ترتیبی بدهد تا پدر یا شوهرش از محل کار وی بازدید کنند، مشکل حل خواهد شد.

دیدگاه مردان مجرد متفاوت است. برخی مانند فهد قحطانی، دانشجوی ۲۵ ساله فناوری اطلاعات، حدس می زنند که می خواهند همسرشان شاغل باشد.

وی می گوید که می خواهد همسرش واقعیات زندگی را بداند و سپس به مزاح می گوید: “اگر او خسته و کوفته به خانه بیاید، دیگر با حرفهای بی ارزش مخم را نمی خورد.”

وی مایل است در خانه داری و پرورش فرزند به همسر آینده اش یاری برساند. فهد می گوید: “آن خانه مرد نیز هست. اگر زن کار می کند و کارش را خوب انجام می دهد، این حق را دارد که از کمک مرد نیز برخوردار شود.”

سالم ترجیح می دهد همسر آینده اش ملکه خانه باشد نه کارگر

زنان رییس

بر خلاف فهد، سلیم الاکراف، ۲۵ ساله، ترجیح می دهند همسر آینده اش”ملکه” باشد، نه “کارگر” و بر خانه حکمرانی کند.

وی می گوید: “اگر می خواهد کار کند، من هیچ مشکلی ندارم، اما او خسته خواهد شد. آن وقت نمی تواند از من، بچه ها و خانه مراقبت کند. بعد از مدتی همه چیز را از دست خواهد داد.”

همچنین محمد فهیم، ۲۴ ساله، می گوید که ترجیح می دهد همسر آینده اش در محیط “بسته تری” مانند بانک کار کند که تماسش با مردم نسبت به هتل و فروشگاه کمتر است.

در حالی که زنان اماراتی به مشاغل عالی تری دست می یابند، همتایان مردشان خود را مرتبا تحت اقتدار زنان می یابند، امری که سنتا امکان پذیر نبود.

تقریبا همه اذعان می کنند که نگرشها در حال تغییر است. محمد فهیم می گوید: “شاید ابتدا نتوانم با کارکردن همسرم کنار بیایم، اما بعد از مدتی که زن در شغلش جا می افتد، مساله عادی می شود.”

هرچند مدتی طول خواهد کشید تا این چنین نگرشها به مناطق کمتر توسعه یافته و سنتی تر امارات نفوذ کند، ولی برای مردان دبی این دوره گذار آغاز شده است.

فهد قحطانی به بی بی سی می گوید: “این مساله برای مرد اماراتی می تواند ترسناک باشد، زیرا زنان سخت می کوشند تا توانایی خود را به اثبات برسانند. آنها کارشان را خیلی خوب انجام می دهند و رقابت تنگاتنگی با ما براه انداخته اند.”

منبع:http://www.bbc.co.uk/persian

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.