مادر داغدیده سمبل جنبش ضد جنگ در آمریکا می شود

افشین مولوی :در حالیکه همه نظرسنجی ها حکایت از افزایش مخالفت مردم آمریکا با جنگ در عراق دارند، مادری که فرزندش را در عراق از دست داده با نشست اعتراض آمیز خود در کنار مزرعه شخصی جرج بوش در ایالت تگزاس مرکز توجه افکار عمومی شده است. سیندی شیهان که پسر ۲۴ ساله اش بنام کیسی اخیرا در درگیری های عراق کشته شده است خواستار ملاقات با پرزیدنت بوش شده تا از او درباره علت جنگ و مرگ فرزندش بپرسد. وی به خبرنگاران مستقر در مزرعه بوش گفت: “من می خواهم از رئیس جمهور بپرسم چرا پسرم مرد؟ این هدف شریفی که از آن سخن می گویی چیست؟ و اگر این هدف آنقدر شریف است چه موقعی قرار است دخترانت را به آنجا (عراق) بفرستی تا فرزند فرد دیگری بتواند به خانه بازگردد؟” شیهان افزود: “من می خواهم مردم بفهمند که گرچه ما ملتی هستیم در جنگ، اما تنها معدودی از ما باید هزینه آن را بدهند.”

شیهان در یکی دیگر از مصاحبه های متعدد خود خطاب به بوش گفت: “آیا پسر من برای آزادی و دمکراسی مرد؟ نه! او برای نفت مرد. او برای ثروتمند تر شدن دوستان تو مرد. او برای بسط امپریالیسم آمریکا در خاورمیانه مرد. ما اینجا آزادتر نیستیم و این به خاطر قانون پاتریوت (قانونی که آزادی های مدنی را کمتر نمود) تو می باشد. عراق آزاد نیست. اگر می خواهی تروریسم را متوقف کنی آمریکا را از عراق و اسرائیل را از فلسطین بیرون ببر.”

پرزیدنت بوش دو ماه پیش با خانم شیهان ملاقات نمود. به گفته خانم شیهان بوش رفتار “غیرمحترمانه” و “نامناسبی” با او داشت. در این ملاقات بوش به او گفت که از دست دادن عزیزی مثل عمه، عمو یا پسر عمو بسیار دشوار است. شیهان به خبرنگاران گفت: “من به او یادآور شدم که کیسی پسر من بود.”

به گفته خبرنگاران خانم شیهان پس از این ملاقات ابراز رضایت نموده بود. وی در آن هنگام حتی گفت: “من اکنون می دانم که رئیس جمهور صادقانه خواهان آزادی برای مردم عراق است. من می دانم که او از کشته شدن عزیزان ما متاسف بوده و رنج می برد. و من می دانم که او مرد با ایمانی است.”

طرفداران بوش از این تغییر دیدگاه شیهان انتقاد کرده و ثبات فکری او را زیر سوال برده اند. برخی دیگر نیز گفته اند که مخالفان بوش شیهان را آلت دست خود قرار داده و به او یاد می دهند چه بگوید.

اما صرفنظر از همه این مسائل، خانم شیهان به سمبل قدرتمند جنبش ضد جنگ در آمریکا تبدیل شده است. وی منتظر ملاقات با بوش بوده و در این مدت توجه رسانه های ملی را به خود جلب نموده است. تلفن موبایل او لحظه ای از زنگ خوردن باز نمی ایستد. خبرنگاران سراسر جهان برای مصاحبه با او از یکدیگر سبقت می گیرند. همه شبکه های تلویزیونی آمریکا از جمله “ای بی سی” و “ان بی سی” با او مصاحبه کرده اند. بسیاری از روزنامه نگاران از او به عنوان جوینده حقیقت تجلیل می کنند در حالیکه برخی دیگر وی را متهم به سوء استفاده و تخریب شرافت فرزند کشته شده اش می کنند.

کشته شدن دسته جمعی بیست سرباز آمریکایی که در ماه جاری در عراق رخ داد یکبار دیگر توجه مردم آمریکا را معطوف اوضاع عراق نمود. نظرسنجی موسسه گالوپ/سی ان ان/ یو اس ای تودی نشان می دهد که بیشتر مردم آمریکا جنگ عراق را یک اشتباه می دانند. نظر سنجی آسوشیتدپرس نیز حاکی از آن است که تنها ۳۸ درصد از مردم آمریکا از عملکرد بوش در عراق راضی هستند و نیمی از پاسخ دهندگان گفته اند که او با مسئله عراق صادقانه برخورد نمی کند.

اما مطبوعات طرفدار بوش نیز ساکت ننشسته و شیهان را به باد حمله گرفته اند. وب سایت خبری آمریکن دیلی که محافظه کار می باشد نوشت: “سیندی شیهان از آزادیی که فرزندش برای حفاظت از آن کشته شد استفاده کرده تا خون قهرمانانی که بهای آن آزادی را پرداخته اند آلوده کند. این بسیار رقت انگیز است که شیهان در تلاش خود برای بزرگداشت پسرش عملا شرافت او را لکه دار می نماید.” برخی دیگر از محافظه کاران نیز درخواست شیهان را غیرقابل اجرا خوانده اند زیرا به گفته آنها فرمانده کل قوا نمی تواند با تک تک مادران قربانیان جنگ ملاقات نماید.

در حالیکه خانم شیهان در کنار مزرعه بوش در انتظار نشسته، شوهرش از دادگاه تقاضای طلاق کرده است. مرگ کیسی این دو را نیز به جدایی کشانده است. شوهر خانم شیهان با برخورد او با بوش به شدت مخالفت کرده است. پدر بزرگ کیسی نیز از فعالیت های خانم شیهان انتقاد کرده است. اما خانم شیهان همچنان در گودالی در کنار مزرعه بوش در انتظار ملاقات با او نشسته است.

منبع:washingtonprism

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.