زنان بیش از مردان احساس سعادتمندی می کنند

کانون زنان ایران- فریده غائب: احساس سعادتمندی در زنان بیش از مردان است. بر اساس تحقیقی که دکتر حمید عبدالهیان‘ رئیس گروه ارتباطات دانشگاه تهران انجام داده است‘ نشان می دهد که زن بودن در احساس سعادتمندی بیشتر تاثیر دارد و مرد بودن در احساس سعادتمندی کمترموثر است.

یافته های این تحقیق در سال جاری به پایان رسیده‘ حاکی از آن است که مرد بودن دلیل اصلی احساس ناخرسندی مردان نیست و عاملی بیرونی در ایجاد ناخرسندی آنان تاثیر دارد. به عبارت دیگر زنان برای زندگی خود هدفمند تر عمل می کنند. نسل ۱۳ تا ۲۹ سال دارند.

به عقیده عبدالهیان یکی از دلایل بالابودن حس سعادتمندی در زنان جوان‘ افزایش انگیزه اجتماعی در میان دو نسل ۱۳ تا ۲۹ و ۴۷ تا ۸۲ سال در ایران با توجه به جنسیت شکل گرفته است و این فرضیه مبنی بر تقابل ارزش های نسلی- جنسی در بررسی متغیر احساس سعادتمندی در این پژوهش مورد تائید واقع شده است. به عبارت دیگر احساس سعادتمندی بر اساس جنس و تحت تاثیر نسل کاهش می یابد یعنی زنان نسل قدیمی احساس سعادتمندی کمتری نسبت به زنان نسل جدید دارند و بنابراین احساس سعادتمندی بیشتری دارند.

“شکاف بین ایده آل های دو جنس: مطاله روابط ترکیبی شیوه های فرهنگی زن و مردان در تهران” عنوان این تحقیق است. از میان ۱۲۰۰ پاسخگوی تهرانی‘ ۵۳ درصد پاسخگویان زن و ۴۶ درصد مرد بوده اند. که براساس پاسخ ها۴/۷۳ درصد مردم حس سعادتمندی را کم و بیش احساس می کنند و ۶/۲۶ درصد مردم معتقدند که یا آن را حس نمی کنند و یا اصلاً از آن بی بهره اند.

همچنین یافته های این پژوهش نشان می دهد که زنان نسل ۴۷ تا ۸۲ سال احساس سعادتمندی کمتری از مردان همان نسل دارند. بر عکس‘ زنان نسل ۱۳ تا ۲۹ سال احساس سعادتمندی بیشتری از مردان همچنین بر اساس آخرین آمارها‘ ایران در مقوله حس سعادتمندی مقام چهلم را اشغال کرده است. مردم نیجریه و مکزیک بالاترین حد احساس خوشبختی را دارند و از این نظر در میان ۸۰ کشور جهان مکان اول و دوم را به خود اختصاص داده اند. ونیز کشورهای پیشرفته مثل کانادا مکان سیزدهم و آمریکا مکان هجدهم را دارند.

بر همین اساس سطح خوشبختی در ایران از ۶۳ درصد در سال های ۱۹۹۰ میلادی به ۴/ ۷۳ درصد در سال ۲۰۰۲-۲۰۰۳ میلادی افزایش یافته که بیشتر مربوط به تغییرات نیروهای اجتماعی و تمایل زنان به فعالیت های اجتماعی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.