زنان بيش از مردان احساس سعادتمندي مي كنند

كانون زنان ايران- فريده غائب: احساس سعادتمندي در زنان بيش از مردان است. بر اساس تحقيقي كه دكتر حميد عبدالهيان‘ رئيس گروه ارتباطات دانشگاه تهران انجام داده است‘ نشان مي دهد كه زن بودن در احساس سعادتمندي بيشتر تاثير دارد و مرد بودن در احساس سعادتمندي كمترموثر است.

يافته هاي اين تحقيق در سال جاري به پايان رسيده‘ حاكي از آن است كه مرد بودن دليل اصلي احساس ناخرسندي مردان نيست و عاملي بيروني در ايجاد ناخرسندي آنان تاثير دارد. به عبارت ديگر زنان براي زندگي خود هدفمند تر عمل مي كنند. نسل 13 تا 29 سال دارند.

به عقيده عبدالهيان يكي از دلايل بالابودن حس سعادتمندي در زنان جوان‘ افزايش انگيزه اجتماعي در ميان دو نسل 13 تا 29 و 47 تا 82 سال در ايران با توجه به جنسيت شكل گرفته است و اين فرضيه مبني بر تقابل ارزش هاي نسلي- جنسي در بررسي متغير احساس سعادتمندي در اين پژوهش مورد تائيد واقع شده است. به عبارت ديگر احساس سعادتمندي بر اساس جنس و تحت تاثير نسل كاهش مي يابد يعني زنان نسل قديمي احساس سعادتمندي كمتري نسبت به زنان نسل جديد دارند و بنابراين احساس سعادتمندي بيشتري دارند.

“شكاف بين ايده آل هاي دو جنس: مطاله روابط تركيبي شيوه هاي فرهنگي زن و مردان در تهران” عنوان اين تحقيق است. از ميان 1200 پاسخگوي تهراني‘ 53 درصد پاسخگويان زن و 46 درصد مرد بوده اند. كه براساس پاسخ ها4/73 درصد مردم حس سعادتمندي را كم و بيش احساس مي كنند و 6/26 درصد مردم معتقدند كه يا آن را حس نمي كنند و يا اصلاً از آن بي بهره اند.

همچنين يافته هاي اين پژوهش نشان مي دهد كه زنان نسل 47 تا 82 سال احساس سعادتمندي كمتري از مردان همان نسل دارند. بر عكس‘ زنان نسل 13 تا 29 سال احساس سعادتمندي بيشتري از مردان همچنين بر اساس آخرين آمارها‘ ايران در مقوله حس سعادتمندي مقام چهلم را اشغال كرده است. مردم نيجريه و مكزيك بالاترين حد احساس خوشبختي را دارند و از اين نظر در ميان 80 كشور جهان مكان اول و دوم را به خود اختصاص داده اند. ونيز كشورهاي پيشرفته مثل كانادا مكان سيزدهم و آمريكا مكان هجدهم را دارند.

بر همين اساس سطح خوشبختي در ايران از 63 درصد در سال هاي 1990 ميلادي به 4/ 73 درصد در سال 2002-2003 ميلادي افزايش يافته كه بيشتر مربوط به تغييرات نيروهاي اجتماعي و تمايل زنان به فعاليت هاي اجتماعي است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.