ایران: روابط جنسی بی آموزش ،مصطفی قوانلو قاجار

در چند سال اخیر همواره کلمات مرتبط با سکس در فهرست مهمترین کلمات جستجو شده توسط کاربران ایرانی قرار داشته است. تعداد روبه رشد سایت ها و وبلاگ های جنسی به زبان فارسی این فرضیه را تایید می کند. نویسندگان این گونه وبلاگ ها اغلب پسران و دخترانی هستند که خاطرات ارتباط های جنسی خود را می نویسند.

“محسن”۱۷ ساله، با موافقت والدینش صاحب یک دستگاه رایانه شخصی شد. بعدازظهر یکم شهریور در حالی که او از اتاقش خارج شده بود، مادرش با تکان دادن موس و محو محافظ صفحه، با عکس‌های جنسی روبه‌رو شد. محسن قصد داشت تصاویر را در فایل رایانه اش ذخیره کند؛ اما فریادهای مادر به او مجال این کار را نداد. این اتفاق سبب شد والدین محسن پس از دعوا با وی و قطع دستگاه کامپیوتر، تنبیه او را به وقتی دیگر موکول کنند. روز بعد، زمانی که والدین او در منزل حضور نداشتند، محسن با خوردن ۱۰ عدد قرص اقدام به خودکشی کرد.

محسن یکی از میلیون ها نوجوان ایرانی است که هر روز برای مشاهده تصاویر جنسی به اینترنت سر می زند.

مشاهده تصاویر جنسی از طریق اینترنت و ماهواره اکنون به یکی از سرگرمی های جامعه جوان ایران تبدیل وموجب نگرانی بزرگترها شده است. دسترسی نوجوان و جوانان به اینترنت باعث شده تا منبعی بی انتها از تصاویر و فیلم های جنسی در اختیار آنان قرار بگیرد. از سوی دیگر یک سی دی مملو از عکس ها و فیلم های پورنو گرافی می‌تواند به راحتی و ارزانترین قیمت، از بازار زیرزمینی این محصولات در ایران به دست آید.

سکس، تابوی شکننده

موضوع دسترسی نوجوانان به سایت های هرزه نگاری نه تنها در ایران، بلکه در بسیاری از کشورهای توسعه یافته به معضلی بزرگ بدل شده است. به عقیده جامعه شناسان در جوامعی که مسائل جنسی همچنان به شکل تابو باقی مانده، نوجوانان برای دیدن تصاویر جنسی حریص ترند.

در ایران بسیاری از والدین درباره مسائل جنسی با فرزندان خود حرفی نمی زنند. روزنامه و وسائل ارتباط جمعی نیز به علت تابوی سکس دم فروبسته اند. در مدارس نیز صحبتی از آموزش مسائل جنسی به میان نمی‌آید. سوال این است که پس نوجوانان در کجا در این باره حرف می زنند و از چه طریق کنجکاوی خود را درباره مسائل جنسی فرو می نشانند؟

امان الله قرایی مقدم آسیب شناس اجتماعی معتقد است: “دختران و پسران به علت محرومیت های عرفی از برقراری ارتباط سالم عاجز مانده اند و به همین دلیل به اینترنت پناه می برند. البته در این ارتباط، پسرها بیش از دختران در معرض تحریک جنسی قرار دارند”. دکتر قرایی معتقد است: “از سوی دیگر، والدین نیز باید زمانی که کودک به سن نوجوانی می رسد جواب کنجکاوی های جنسی او را آماده داشته باشند. اما متاسفانه بسیاری از والدین حتی صحبت کردن درباره این گونه مسائل را گناه می دانند.”

به عقیده این جامعه شناس، مادامی که تابوی سکس در گفتمان عمومی شکسته نشود و رسانه ها به آموزش و آگاهی رسانه ای کمک نکنند باید منتظر حوادثی اینچنین بود.

چه کسی مقصر است؟

آمیزش های بدون پیشگیری نیز سبب شده تا آمارسقط جنین در ایران افزایش قابل توجهی یابد. تنها آمار موجود در مورد سقط جنین که از سوی وزارت بهداشت اعلام شده نشان می دهد که سالانه حداقل ۸۰ هزار مورد سقط جنین در بیمارستان ها انجام می گیرد. البته این آمار، عددی بسیار ناچیز است در مقابل سقط جنین های زیرزمینی که در مراکز درمانی غیربهداشتی انجام می شود.

به اینها ضررو زیان ناشی از بیماریهای مقاربتی به دلیل نا آگاهی از لزوم استفاده از کاندوم را هم بیفزایید. یک نوجوان خود کشی می کند، نوجوانی دیگر به علت استفاده نکردن از کاندوم به بیماری ایدز دچار می شود. بسیاری از جامعه شناسان انگشت اتهام را به سوی فرهنگ حاکم نشانه می روند.

این جامعه شناسان معتقدند والدین هنوز خودشان را با دنیای امروز منطبق نکرده اند و با شیوه های رفتار با کودکان آشنایی ندارند. آنها کم مطالعه می کنند و در عوض، با تهدید و ارعاب می خواهند که نوجوان را از ارتکاب به مسائل جنسی باز دارند.

از سوی دیگر فرهنگ سنتی حاکم برخانواده های مقید که سخن گفتن از مسایل جنسی را برنمی‌تابد، مشکلات بیشتری را پدید آورده است. نگاهی به آمار حوادث خانوادگی نشان می دهد به علت فضای بسته ای که در خانواده های سنتی وجود دارد، در چنین خانواده هایی مواردی چون تجربه محسن باشدت وضعف مختلف، فراوان رخ می دهد.

کلیک بر روی هرزه نگاری

هرچند در ایران، فیلترینگ سایت های اینترنتی و پارازیت بر روی تصاویر ماهواره ای به عنوان اصلی ترین راه مبارزه با استفاده منفی از وسایل رسانه ای انتخاب شده، اما این سیاست نیز به مانند سیاست های مبارزه با مواد مخدر به شکست انجامیده است.

آماری رسمی از تعداد مراجعه کنندگان به سایت های هرزه نگاری در دست نیست، اما در چند سال اخیر همواره کلمات پورنو در فهرست مهمترین کلمات جستجو شده توسط کاربران ایرانی قرار داشته است. تعداد روبه رشد سایت ها و وبلاگ های جنسی به زبان فارسی این فرضیه را تایید می کند.

همه تلاش دست اندرکاران برای مسدود کردن این سایت ها نیز نتیجه بخش نبوده است، چرا که برای مشتاقان همیشه راههایی برای دورزدن فیلترها وجود دارد. موضوعات جنسی اغلب به صورت داستانهای تخیلی یا واقعی توسط نویسندگان ناشناخته در وبلاگ ها نوشته می شود. نویسندگان این گونه وبلاگ ها اغلب پسران و دخترانی هستند که خاطرات ارتباط های جنسی خود را می نویسند.

نویسندگان وبلاگ های سکسی به محض آنکه وبلاگ خود را فیلتر شده می یابند به سرعت محتوای وبلاگ را نشانی دیگری انتقال می دهند. این جنگ و گریزها در نهایت به جدالی بی پایان میان نویسندگان وبلاگ های هرزه نگاری و اعمال کنندگان فیلترینگ تبدیل شده است.

از سوی دیگر محتوای سایت های سکسی بسیار متنوع شده و طیف وسیعی از روابط جنسی را در برمی گیرد. برخی کارشناسان معتقدند که محتوای برخی از سایت ها و وبلاگ ها که توسط افراد ناشناخته نوشته می شود، به آموزش روابط جنسی پرخطر منجر می شود. برخی از طرفداران حقوق زن نیز معتقدند این گونه وبلاگ ها زن را تحقیر شده نشان می دهند.

دکتر حمید سجاد، سکسولوژیست و مدیر سایت iransalamat.com می گوید: از سایت های اینترنتی هم می توان استفاده مناسب کرد و هم می توان استفاده نامناسب. خانواده ها باید مزایای استفاده از اینترنت را به کودکان بیاموزند و با کنترل آنها به بلوغ فکری آنان کمک کنند.

دکتر سجاد از یک سال و سه ماه پیش وبلاگش را تبدیل به یک سایت آموزشی کرده است. در تالار گفتمان پزشکی او هزاران کاربر با اسم های مستعار سوالات جنسی خود را مطرح می کنند. او در این باره می گوید: یکی از مزایای این تالارها ناشناخته بودن کاربران است. بسیاری از کاربران مردان یا زنانی هستند که به علت تابوی سکس شرم دارند از پزشک سوالات جنسی خود را مطرح کنند. وجود سایت هایی نظیر “ایران سلامت” کمک بزرگی به شکستن تابوی سکس و وارد کردن آن به گفتمان عمومی می کند.

به گفته این پزشک، بیشتر سوالها در رابطه با بکارت دختران است. بسیاری از جوانانی که قصد ازدواج دارند در مورد بکارت دختران و راههای اثبات آن می پرسند. انزال زودرس و خود ارضایی نیز از سوال های همیشگی کاربران است.

او البته معتقد است که تابوی سکس با گرایش های مذهبی درآمیخته و شکستن تابوی سکس به تصمیم گیری درست مسئولان رده بالای حکومتی بر می گردد.

راه حل چیست؟

به باور کارشناسان، بهترین راه حل این است که بچه ها را از حریص شدن در مقابل مسایل سکسی محافظت کنیم. چون سکس غریزی است و وجود آن را نمی توان کتمان کرد. کتمان و بستن فضا به عدم آموزش منجر می شود و تنها به مشکلات جنسی جامعه از جمله فحشا ورواج رفتارهای جنسی خشونت آمیز دامن می زند.

برخی پیشنهاد می کنند حال که جامعه هنوز آمادگی پذیرش محیط های مختلط برای نوجوانان را ندارد، حداقل مدارس ابتدایی مختلط شوند تا دختران وپسران در مورد یکدیگر تا این حد ناشناخته باقی نمانند.

دکتر قرایی می گوید: “وقتی از دوره ابتدایی دختر و پسر کنار هم بنشیند و با هم ارتباط برقرار کنند، بسیاری از کنجکاوی هایی اوج بلوغ جنسی آنها برطرف می شود. برای آنکه چنین مواردی در جامعه ایران رخ ندهد تنها راه حل، آموزش است. این آموزش باید از سنین پایه و در مدارس آغاز شود و پس از آن به تدریج دروسی از آموزش جنسی و شناسایی اندام بدن زن و مرد وارد کتابهای درسی شود.”

دکتر سجاد نیز تصریح می‌کند:” گام اول شکستن تابوی سکس، وارد کردن جزوات آموزش جنسی را در متون درسی است.”

اما احتمالاً شکستن این تابو نیز برای جامعه آسان و بی هزینه نخواهد بود. قرایی مقدم دراین باره می گوید: “جامعه ایران باید برای شکستن تابوی سکس تاوان پس دهد. ممکن است ایجاد فضای باز اجتماعی و برقراری رابطه آزادانه میان دخترها و پسرها باعث از میان رفتن ارزش های سنتی شود. اما باید جامعه آمادگی پذیرش آنرا پیدا کند.”

منبع:روزنامه اینترنتی روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.