همایش ” پروین سپهر ادب فارسی برگزار شد

همایش ” پروین سپهر ادب فارسی ” به منظور بزرگداشت شصت و پنجمین سالگرد درگذشت پروین اعتصامی با مشارکت رایزنی فرهنگی کشورمان در داکا و انجمن فارسی بنگلادش در محل تالار اجتماعات دانشگاه داکا برگزار شد .

به گزارش مهر ، در این همایش که با حضور دانشجویان و استادان زبان و ادبیات فارسی برگزار شد، دکتر صدرالامین رئیس دانشکده ادبیات، دکتر سیف الاسلام خان رئیس گروه زبان فارسی و اردوی عبدالصبور خان مدرس زبان فارسی دانشگاه داکا و دکتر سید محمدرضا هاشمی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خصوص زندگی، شخصیت ، ویژگی های اشعار و روزگار پرآشوب و اختناق سیاسی پروین اعتصامی سخنرانی کردند.

دکتر صدرالامین رئیس دانشگاه ادبیات داکا پروین اعتصامی را باعث مباهات در تاریخ ادبیات دانست و گفت : پروین در اشعار خویش به عمق مسائل بشری، آخرت ، جهان برتر، اهداف جهان و اخلاقیات پرداخته است.

وی افزود: زبان و ادب فارسی به زبان و ادب بنگالی بسیار نزدیک است و باید از این قرابت و نزدیکی برای ترویج آن بهره جست.

دکترهاشمی رایزن فرهنگی ایران درداکا در سخنانی ضمن اشاره به جایگاه پروین اعتصامی در ادبیات معاصر ، گفت : پروین اگر چه در دوره نوگرایی شعر ایران می زیسته ولی شیوه شعری او ادامه شعر سنتی است.

وی در بخش دیگری از سخنانش به جنبه تعلیمی شعر پروین اشعار کرد و افزود: او با پند و اندرز های خود به انسان درس دوری از پلیدی و پلشتی می دهد و راه درستکاری را فراروی او می گذارد.

در این همایش در اقدامی ابتکاری جزوه ای در معرض پروین اعتصامی و اشعاراو (برگرفته از مجموعه چهره های درخشان) که توسط رایزنی فرهنگی کشورمان به بنگالی ترجمه شده است در میان حاضران توزیع شد.

دربخش پایانی این جلسه شعر ” مست و هوشیار” پروین اعتصامی به صورت نمایشنامه اجرا شد که مورد استقبال حاضران قرار گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.