زنان نسبت به مردان، فعالیت علمی کمتری دارند

زنان نسبت به مردان، فعالیت علمی کمتری دارند و در ایجاد موازنه میان کار و خانواده دچار مشکل هستند.

بر اساس یک پیمایش جدید که در نشست سالانه انجمن آمریکا یی پیشرفت علم ارائه شد، دانشمندان زن در مقایسه با همکاران مردشان، فعالیت علمی کمتری دارند و تقریباً ۶۳ درصد از آنان برقراری توازن میان خانواده و کار را بزرگترین مشکل خود می دانند. در حالی که شمار زنان دانشجوی علم و تکنولوژی از دهه ۱۹۶۰ افزایش یافته، اما طبق مطالعه بنیاد ملی علوم (NSF) در سال ۲۰۰۲، درصد کسانی که وارد جامعه دانشگاهی می شوند پائین باقی مانده است. در ایالت متحده تنها ۵/۱۹درصد از دانشجویان دانشکده های علوم و مهندسی که بعد از چهار سال فارغ التحصیل می شوند و تنها ۴/۱۰درصد استادان تمام وقت، زن هستند. در موسسه های تحقیقاتی بزرگ این تعداد حتی کمتر است.

“پاتریشیا رنکین” (Patticia Rankin)، فیزیکدان دانشگاه کلمبیا در مطالعاتش درباره استخدام در این دانشگاه در بودلد گفته است: “زمانی که از زنی انتقاد می کنند و به او می گویند که او واردحوزه ای نشود، بیشتر زنان این انتقاد را به دل می گیرند. ما مشغول فعالیتی نیستیم که به هر اندازه که می خواهیم در ما اعتماد به نفس ایجاد کند. اگر ما استرس دشواری کار در یک حوزه را داریم ؛ باید استرس این را نیز داشته باشیم که چگونه آن حوزه می تواند لذت بخش شود.

رنکین همچنین گفته که بارداری یک برهه متحول کننده اساسی منحصر به فرد در طول عمر زنان است: بچه داری زمان زیادی را می گیرد و ممکن است فرد به یک نقطه متوازن در یک شغل نرسد و زمانی که در یک گروه تحقیقی فعالیت می کند، وقت آزاد کمی دارد.”

رنکین می گوید: حتی مواردی هست که نشان می دهد مسئولان برای استخدام کاندیداهای زن به دلیل احتمال باردار شدن شان نگران هستند.”

دانشمندان و مهندسان زن اغلب ایجاد توازن میان شغل و خانواده را مساله کلیدی قلمداد می کنند.

منبع:www.biomedicentral.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.