جستجوی فرد مطلوب برای صیغه ، گزارشی از ترویج اینترنتی ازدواج موقت

شکوفه آذر :در حالی که اکثر سایت هایی که به نحوی به موضوع ” منشور حقوق زنان” که در آن حقوق مادی و معنوی زنان در جوامع مدنی را مشخص می کند، فیلتر شده اند، همه سایت هایی که به موضوع “صیغه”، “ازدواج موقت” و “متعه” می پردازند، به صورت آزادانه در حال فعالیت و تبلیغ روز افزون هستند. یکی از پر طرفدارترین این سایت ها که از گوهر دشت کرج up to date می شود و روزانه نزدیک به ۱۰۰۰ بازدیدکننده دارد، “جستجوی فرد مطلوب ازدواج موقت” نام دارد که با آدرس movaghat.blogsky.com در دسترس دختران و پسرانی است که به دلایلی که در همین وبلاگ به صورت مشروح و با جزییات دقیق، مشخص شده، خواهان ازدواج موقت به شکل سنتی و شرعی آن هستند…

[email protected]

ترویج ازدواج موقت از طریق اینترنت

-سلام. آقای حیدری؟

-…

-( زن صدایش را می کشد):آقای علی حیدری؟

-اوممم…. بله.

-من از طریق آگهی ای که تو اینترنت داده بودید، شماره شما رو پیدا کردم. ( زن سکوت می کند و منتظر واکنش مرد می شود)

-(مرد می خندد و با صدای آرام اما این بار مطمئن تر می گوید): بله. بله… در خدمتون هستم.

-اوم… راستش من تا به حال متعه نشدم. می دونید شماره شما رو که پیدا کردم فکر کردم ببینم، شما مایلید به متعه با من؟

-(مرد هنوز با خنده اما آرام انگار در حال تغییرمکان به جایی است که بتواند با خیال راحت تر حرف بزند، نفس نفس می زند و می گوید): خوب… اگر شما راغب هستید، چرا که نه؟ بعد با صدای بلندتری می خندد.

-( زن می خندد و با طنازی ادامه می دهد): یعنی برای شما اصلا فرقی نیم کنه که با کی متعه شوید؟

-فرق که می کنه. برای همین باید پیش از صیغه یک بار همدیگر رو دید.

-شرایطش چیه؟

-خوب… تو همون وبلاگی که رفتین همه جزییات رو نوشته. شما باید زمان صیغه رو تعیین کنین و بعد از اون هم عده نگه دارین.

-عده چند وقته؟

-۴۰ روز.

-جدا؟ چقدر زیاد! تقریبا با عده طلاق صیغه دائم فرق زیادی نداره.

-نمی دونم . شایدم کمتر باشه. اوم…. شما ” مکان” دارین؟

-مکان؟

-آره. یه جایی که بالاخره…

-آهان. نه. پدر و مادرم نمی دونن. من دانشجوام.

-خوب اگه باکره نباشین مشکلی نیست. بی اذن پدر هم می شه. من مکان دارم.

-آهان. چه خوب. راستی از مهریه چیزی نگفتین؟ آخه می دونین این کار درعین اینکه می گن تخلیه روانیه و ثواب داره و آدم رو از گناه دور می کنه، اما بالاخره حقوق زن هم در آن دیده شده.

-(مرد کمی دست پاچه می خندد و بلا فاصله می گوید): خوب بله. اینو شما باید تعیین کنین.

-یه سکه برای سه دیدار خوبه؟ می دونین من همینطوری دارم می گم. اصلا چیزی تو ذهنم نیست.

-(مرد کاسبکارانه می خندد و می گوید): خوب… این که زیاده یه کم.

-شما چقدر تو ذهنتونه؟

-(مرد اینبار خنده کشداری می کند): حالا اگه شما هنوز راغبید، بیایید همدیگه رو ببینیم بعد درباره اش حرف می زنیم.

-بله…خوب… بالاخره که باید اینکار و کرد. راستی شما اصراری دارید به اینکه حتما عقد شرعی اتفاق بیفته؟

-(مرد هنوز می خندد): خوب. بازم بستگی به شما داره. برا من خیلی…

-نمی دونم. می خوام بگم که اصلا فرقی هم می کنه؟

-(هنوز می خندد مرد): هر چی نظر شما باشد.

-خوب… من به شما تاشب زنگ می زنم.

-موبایلتونو می دین به من؟

-نه. من بهتون زنگ می زنم.

-باشه ولی من خیلی راغبم. فکر کنم شما ۲۰ سالتونم نباشه.

-(زن عشوه گرانه می خندد): ۲۴

-کمتر به صداتون می آد.

-شما مجردین؟

-(مرد کمی با تاخیر): بله.

-قبلا متعه شدین؟

-بله. ۱۲ بار. راستی چشمهاتون چه رنگیه؟

-آبی… راضی بودین؟

-(مرد می خندد) بله. خوب… باید سنت ها رو حفظ کرد.

-خوب… من شب زنگ می زنم.

-من منتظرم. حتما زنگ می زنین؟ مهریه رو هم با هم کنار می آیم. مسئله ای نیست.

-پس… بهتون زنگ می زنم. تا شب.

***

در حالی که اکثز سایت هایی که به نحوی به موضوع ” منشور حقوق زنان” که در آن حقوق مادی و معنوی زنان در جوامع مدنی را مشخص می کند، فیلتر شده اند، همه سایت هایی که به موضوع “صیغه”، “ازدواج موقت” و “متعه” می پردازند، به صورت آزادانه در حال فعالیت و تبلیغ روز افزون هستند. یکی از پر طرفدارترین این سایت ها که از گوهر دشت کرج up to date می شود و روزانه نزدیک به ۱۰۰۰ بازدیدکننده دارد، “جستجوی فرد مطلوب ازدواج موقت” نام دارد که با آدرس movaghat.blogsky.com در دسترس دختران و پسرانی است که به دلایلی که در همین وبلاگ به صورت مشروح و با جزییات دقیق، مشخص شده، خواهان ازدواج موقت به شکل سنتی و شرعی آن هستند.

مدیریت وبلاگ “موقت” اندیشه اصلی تاسیس این وبلاگ و ترویج ازدواج موقت را “ازدواج موقت، ثواب کردن، بدعت شکنی و زنده کردن سنت های رسول الله” عنوان کرده است و در بخش مشخصات خود به این اطلاعات ناچیز بسنده کرده است که ۱۸ سال دارد و محصل رشته ریاضی فیزیک است. او در بخش درباره من نوشته است:” سال پیامبر اعظم” .

از آنجا که هر نوع قضاوت در مورد مثبت یا منفی، کاربردی یا غیرکاربردی بودن “ازدواج موقت” در جامعه ایرانی که ارگان های مردمی آن و به خصوص رسانه ها و NGO ها روز به روز در تلاش بیشتر هستند تا به استاندارهای حقوق شهروندی جوامع پیشرفته نزدیک شوند، حساسیت زا است؛ در نتیجه در این گزارش تنها به معرفی این وبلاگ که گاهی افراد آنلاین آن تا ۱۵ نفر می رسد و همیشه کسانی هستند که در چت روم آن به توصیف خود برای دیگری بپردازند و قرار دیدار بگذارند و بر سر مبلغ مهریه، چانه بزنند، می پردازیم.

***

در صدر این وبلاگ بخش های ویژه ای تبلیغ شده است که هر کاربر با یک کلیک می تواند به اطلاعات آن دسترسی پیدا کند: ازدواج موقت در اسلام؛ جست و جوی فرد مطلوب ازدواج موقت، دختر و پسر، مرد و زن بیوه؛ استاد مطهری و ازدواج موقت، حاصل عمر امام(ره)؛ ساماندهی جنسی جامعه، معاونت تبلیغ حوزه علمیه قم.

فهرست مطالب خواندنی درباره ازدواج موقت هم با تیترهایی که هر خواننده جوان و نوجوانی را به خود کنجکاو می کند، از این قرار است: دانش نوین جنسی، پاسخ به همه سوالات جنسی؛ چت در مورد ازدواج موقت؛‌ ازدواج موقت ۲۸ درصد افزایش یافت؛‌ کمک شما به تبلیغات وبلاگ؛ فرهنگ لغات ازدواج موقت؛‌ ساماندهی جنسی جامعه؛ روش ترک عادات زشت جنسی؛ خاطرات شما از ازدواج موقت؛ ‌ثواب ازدواج موقت؛ معضل زنان خیابانی؛ نظر شهید مطهری در مورد ازدواج موقت؛ پاسخ به سوالات شما عزیزان؛ دلایل بیهوده پرهیز از این عمل مستحب؛ ازدواج موقت در قرآن و روایات؛ فلسفه ازدواج موقت؛ احکام یا روش ازدواج موقت.

در بالای این سایت، جمله ای از حضرت محمد (ص) آمده است که به نظر می رسد برای سندیت بخشیدن به موضوع شرعی بودن “صیغه موقت” ذکر شده است: “هر که از حلال شرم کند خدا وی را به حرام مبتلا کند”. و بلافاصله به نقلی از امام صادق که گویا بیشترین توصیه ها و احادیث درباره مشروعیت “ازدواج موقت” از ایشان است، آورده است:” امام صادق (ع) فرمودند : روزی رسول اکرم (ص) بالای منبر رفت و پس از حمد و ثنای الهی فرمود : جبرئیل از پیشگاه الهی نزد من آمد و گفت دختران باکره مانند میوه روی درخت اند ، موقعی که می رسد اگر چیده نشود ، آفتاب فاسدش می کند و وزش باد آن را پراکنده می سازد ، همچنین دختران وقتی به حد بلوغ رسیدند و مانند زنان در خویشتن تمایل جنسی احساس کردند ، دارویی جز شوهر ندارند و اگر همسر نگیرند از فساد ایمن نیستند، چرا که بشرند و بشر از خطا و لغزش مصون نیست.

این وبلاگ علاوه بر اینکه مجموعه ای از اطلاعاتی که این عمل را تایید می کند، گردآوری کرده است،‌ خدماتی را نیز به کاربران خود ارائه می دهد. از جمله این خدمات عبارتند از : دریافت مشخصات کلی دختر یا پسر و توقعاتشان از طرف مقابل و انتقال آن به طرف مقابل؛ معرفی شخصی دیگر، در صورتی که مشخصات مادی و معنوی، مورد تائید فرد قرار نگیرد. فراهم کردن شرایط دیدار برای آشنایی میان دو نفری که مایل به ازدواج موقت هستند؛ جاری کردن صیغه عقد موقت پس از نخستین دیدار و بالاخره در اختیار گذاشتن مکانی برای برگزاری ازدواج موقت.

در آخر نیز پس از بر شمردن امکانات این وبلاگ با حروف درشت تاکید شده است که :” مخفی بودن کامل مراحل ازدواج موقت ویژگی خاص این جستجوگر می باشد”.

اما از آنجا که مدیر این وبلاگ خود نوجوانی بیش نیست و شاید هم اکنون سنی حداکثر حدود ۲۰ سال داشته باشد و طبعا حیطه روابط و دوستانش نیز در همین رده سنی است _یعنی اغلب یا دبیرستانی هستند یا دانشجو_ ، بخش ویژه ای را به موضوع “احکام ازدواج موقت بادختر باکره” اختصاص داده است. وی در این بخش به نقل قول از پیامبران و امامان و بزرگان دین اسلام پرداخته است. ناگفته پیداست که او همه آن نوع نقل قول هایی را گردآوری کرده که در جهت تایید عدم ضرورت اجازه یا اذن “ولی” یا “پدر” برای ازدواج موقت است:

امام باقر (ع) فرمودند : زنی که مالک نفس خود ( آزاد) باشد و سفیه، مجنون و کودک نباشد، در چنین حالی شوهر کردن او بدون اجازه ولی جایز است. امام صادق (ع) فرمودند : هر زنی که بخواهد اگر مالک نفس خود باشد (یعنی کنیز یا دیوانه نباشد ) به ازدواج خود در آورد و اگر آن زن بخواهد می تواند وکیل بگیرد. امام صادق (ع) فرمودند : بکر و غیر بکر مساوی است که باید نکاح به اذن آنها باشد و هیچ زنی را نکاح نمی توان کرد مگر به امر و رخصت او. ابو عبد الله (ع) فرمودند : باکره می تواند بدون اجازه پدرش ازدواج کند. امام صادق (ع) فرمودند : اگر دختر راضی شود بدون رضایت پدرش ازدواج موقت نماید اشکالی ندارد. امام صادق (ع) فرمودند :ازدواج موقت با دختر اشکالی ندارد . تا زمانی که دختر از باکره بودن خارج نشود . به خاطر آنکه ممکن است ( باکره نبودن دختر ) برای خانواده دختر یک عیب حساب شود.

از آنجا که مدیر این وبلاگ تمایل دارد تا همه جوانب احتیاط را به جا آورد و حتی المقدور وبلاگی با همه استنادات و استفتائات تاریخی،‌ عرفی و مذهبی را داشته باشد به سخنانی از آیت الله خامنه ای نیز در مورد حکم دختر باکره، استناد کرده است که در جواب به درخواست دختری باکره نقل شده است: “بعد از سلام، دختری هستم که فعلا به دلایلی شرایط ازدواج دائم برای من فراهم نمی شود و تمایل دارم برای رفع احتیاج با پسر یا مردی که به او علاقه دارم برای مدتی ازدواج موقت بکنم به نحوی که این ازدواج هیچ مفسده ای برایم ندارد و باعث حاملگی من نمی شود و ترک آن نیز موجب گناه می شود ولی اطمینان دارم پدرم در صورت اطلاع مخالفت خواهد کرد. در این صورت تکلیف اذن پدر و الزام بر اطلاع او برای من چگونه است.”

آیت الله خامنه ای در پاسخ گفته اند: ” باسمه تعالی / ازدواج موقت یا دائم دختر باکره بنابر احتیاط واجب باید با اجازه پدر باشد ولی اگر دختر نیاز به ازدواج دارد و خواستگار هم کفو شرعی و عرفی او می باشد و در حال حاضر خواستگار دیگری که واجد شرایط باشد وجود ندارد، اذن پدر ساقط است”.

***

این وبلاگ پر بیننده که گویا کمتر از دو سال از راه اندازی آن می گذرد، بخش ها، لینک ها و مطالب خواندنی بسیاری دارد. چه برای آنها که به متعه شدن راغب هستند، چه برای آنها که این عمل را مختص جوامع غیر مدنی و عقب مانده می دانند و چه برای آنان که بی هیچ نظر خاصی _ یا حتی بدون هیچ اطلاعی از این موضوع_ ناگهان به واسطه لینک ها و وبلاگ های دیگر به این وبلاگ کشیده می شوند. اما از میان همه بخش ها دو بخش از همه قابل توجه تر یا کاربردی تر است. یکی بخش آگهی، که به آگهی دختران و پسرانی اختصاص دارد که به این کار تمایل دارند و می خواهند برای خود “طرف” یا “دوستی” بیابند. در این بخش دختران و پسران مشخصات خود را مانند نام و نام خانوادگی _ که اغلب مستعار است_ با سن و جنس خود، توقعات خود از طرف مقابل را ذکر می کنند.

بخش دوم به توصیه های مدیر وبلاگ به ترویج این وبلاگ و این عمل شرعی با ابزارها و روش های جوانانه و عامه پسند، اختصاص دارد. در این بخش مدیر این وبلاگ چگونگی راه های ترویج و تبلیغ این وبلاگ را به وسیله، SMS، مسنجر … به کاربران توصیه کرده است و بخصوص برای هر چه بیشتر کاربردی بودن این توصیه ها، هر کدام از این توصیه ها را با چندین و چند نوع مثال همراه کرده است که تعدادی از آنها را در اینجا می خوانید:

شما می توانید این آدرس را به دوست خود اس. ام. اس کنید / شما می توانید آدرس وبلاگ ها را برای دوستان مسنجری تان بفرستید. مثال ها : سلام ریحانه جان/ امیدوارم اهل ثواب کردن باشی / اگر خواستی با من ثواب کنی، جواب ایمیلم را بده / به امید دیدار؛ سلام خدمت استاد بزرگ، جناب آقای ایزدی / امیدوارم از وبلاگ زیر نهایت استفاده را ببرید/ به امید پیروزی بدعت شکنان و ظهور دولت حق؛ سلام به دوست عزیزم، مریم / مریم جان مدت ها بود که به دنبال یک آقای مورد اطمینان و آشنا به ازدواج موقت می گشتی / من جستجوگر زیر را امتحان کردم و نتیجه گرفتم. امیدوارم تو نیز مطلوب خود را بیابی؛ سلام به آقا پیمان گل / یادت هست که قبلا میگفتی ، دولت در مقابل معضلات جنسی جامعه هیچ راه حلی ندارد. / مطمئن هستم که دیدن وبلاگ فوق، نظرت را تغییر می دهد؛ یا علی/ سلام به دختر عمه/ وبلاگ زیر را ببین / راستش من می خواهم من و تو با هم دیگه این سنت رسول الله (ص) را زنده کنیم / امیدوارم، موافقت کنی . اگر جوابت بله بود، وبلاگ های زیر را دقیقتر مطالعه کن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.