خبرنگاران زن بازي سپاهان-كاوازاكي را نمي‌بينند

سازمان تربيت بدني اصفهان اجازه نمي‌دهد كه دو خبرنگار زن براي تهيهء گزارش از بازي سپاهان اصفهان و كاوازاكي ژاپن به استاديوم بروند. خبرنگاران ورزشي‌نويس اصفهان با تهيهء توماري اين اقدام سازمان تربيت بدني استان را نقد كرده‌اند.

در چند سال اخير بارها و بارها موضوع ورود زنان به ورزشگاه از زواياي مختلف مطرح شده است اما همچنان گاه و بيگاه مشكلاتي در اين حوزه به وجود مي‌آيد.

ممانعت از ورود خبرنگاران زن به داخل استاديوم برخلاف قوانين سازمان جهاني فوتبال است.

«نجمه كرمي» يكي از خبرنگاران ورزشي اصفهان است كه با وجود تمايل براي ورود به استاديوم و تهيهء گزارش از نزديك نمي‌تواند شنبه بازي سپاهان-كاوازاكي را از نزديك ببيند.

او كه خبرنگار روزنامهء اصفهان امروز و خبرگزاري فارس است مي‌گويد: «نفس حضور در استاديوم براي تهيهء گزارش مهم است. اما تاكنون و با وجود همهء رايزني‌ها نتوانسته‌ايم براي ورود به استاديوم نظر مسوولان را جلب كنيم. مي‌شود مثل هميشه از همكاران مرد درخواست كنيم، گزارش را براي ما تهيه كنند در حالي كه ما خبرنگار ورزشي هستيم و سال‌ها در اين حوزه تجربه داريم.»

او مي‌افزايد: «تهيهء تومار براي امضا، آخرين راه‌حلي بود كه به ذهن ما رسيد به گونه‌اي كه متني را تهيه كرديم تا خبرنگاران ورزشي‌نويس آن را امضا كنند.»

كرمي در پاسخ به اين‌كه «توجيه مقامات انتظامي و تربيت‌بدني اصفهان براي ممانعت از ورود شما به ورزشگاه چيست؟»، مي‌گويد: «توجيه قانوني ندارند و مدام يكسري آيين‌نامه‌ها و بند‌هاي قانوني را متذكر مي‌شوند، اما در اساسنامهء فدراسيون فوتبال ايران كه به فيفا ارسال شده است هيچ بندي براي جلوگيري ورود زنان به استاديوم‌ها وجود ندارد.»

50 زن ژاپني به همراه تيم كاوازاكي شنبه در استاديوم ورزشي اصفهان تيم خودرا تشويق خواهند كرد.

كرمي در پاسخ به اين‌كه «چرا چنين محدوديتي اعمال مي‌شود و توجيه مسوولان براي ارايهء مجوز به حضور زنان ژاپني بر چه اساسي صورت گرفته است» مي‌گويد: «آقاي اكبر ابرقويي، رييس هيات فوتبال استان اصفهان خيلي شفاف به ما اعلام كردند كه دليل اين‌كه به زنان ژاپني مجوز حضور در استاديوم را مي‌دهيم اين نكته است كه در صورت ممانعت از ورود آنان كشور ژاپن عليه فدراسيون فوتبال ايران شكايت خواهد كرد، اما در مورد شما اين قضيه صدق نمي‌كند، چرا كه علاقه‌مندي‌هاي ملي شما مانع از آن مي‌شود كه بخواهيد مستقيما از ما شكايت كنيد.»

سميه يوسفيان يكي ديگر از خبرنگاران ورزشي نويس اصفهاني است كه در روزنامهء اصفهان امروز كار مي‌كند و حال با مخالفت مراجع استان اصفهان نمي‌تواند شنبه براي حضور در ورزشگاه حاضر شود.

او مي‌گويد: «قضيه از يك طرف ممانعت از ورود ما به استاديوم است و از سوي ديگر تبعيض‌هايي كه در اين زمينه مشاهده مي‌شود. خانم آجرلو نمايندهء مردم كرج در مجلس شوراي اسلامي به راحتي مي‌تواند در جايگاه ويژهء ورزشگاه حاضر شود و در كنار قلعه‌نويي و علي پروين بازي فوتبال را از نزديك ببيند اما خبرنگاران ورزشي نمي‌توانند در جايگاه حاضر شوند.»

وي تاكيد مي‌كند: «خواست ما ورود به ورزشگاه است. پيش از اين البته ممانعتي براي ورود وجود نداشت اما مدتي است كه با استناد به آيين‌نامهء سازمان تربيت بدني كشور ما از ورود به ورزشگاه نهي شده‌ايم يا اين‌كه مراجع به گفتهء برخي از مسوولان نظام استناد مي‌كنند. حتي حمايت رييس‌جمهوري نيز در ورود زنان به ورزشگاه‌ها به جايي نرسيد و به سرعت به حاشيه رفت.»

اين دو خبرنگار تاكنون دعوت‌نامه‌هايشان را از مدير باشگاه سپاهان اصفهان دريافت كرده‌اند اما اطمينان دارند كه مجوز ورودشان به استاديوم به موقع ارايه نخواهد شد.

يوسفيان در ادامه مي‌افزايد: «حركت ما تدريجي خواهد بود، حتي اگر نشود كه براي تهيه گزارش به داخل ورزشگاه برويم، دست كم مي‌توانند اجازه دهند در اتاق كنفرانس كه هم امن است و هم ساكت، با مسوولان و بازيكنان مصاحبه كنيم. اگر به اين خواسته ما هم پاسخ بدهند، مي‌توان در ادامه به ورود به ورزشگاه خوش‌بين بود.»

كرمي از سوي ديگر مي‌افزايد: «شنبه نماينده‌ها و كارشناسان فوتبال آسيا به اصفهان خواهند آمد و رايزني با آن‌ها و ارايهء گزارش ممانعت از ورود خبرنگاران زن به ورزشگاه براي ما كاري ندارد.

در هر صورت وقتي آقايان مانع از ورود ما به ورزشگاه هستند ما هم از گزينه‌هاي قانوني و اهرم‌هاي فشار استفاده خواهيم كرد.»

منبع: روزنامه سرمایه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.