چاقی سن بلوغ دختران را در تهران پایین آورده است

خبرگزاری فارس: رئیس نوزدهمین کنگره بیماریهای کودکان گفت: چاقی سن بلوغ دختران را در تهران به ۷ سال پایین آورده است و حتی ۲/۰ درصد دختران در زیر ۷ سالگی به سن بلوغ می‌رسند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، علی ربانی، امروز در نشست مطبوعاتی نوزدهمین کنگره بیماریهای کودکان در مرکز طبی کودکان بیمارستان امام خمینی در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس، افزود: ارزیابی وضع ۴ هزار دختر در تهران نشان داد که چاقی ارتباط مستقیم با کاهش سن بلوغ در دختران تهران دارد و هر چه میزان چاقی بیشتر باشد سن بلوغ دختران پایین تر می‌آید که مهمترین عارضه آن کوتاه قدی و کاهش رشد قد دختران است.
وی ادامه داد: این بررسی نشان داد که سن بلوغ دختران در ایران حدود یک سال افزایش یافته است و از ۷تا ۱۱ سالگی متغیر است. این تحقیق نشان داد که شروع سن بلوغ در دختران زودتر از گذشته و خاتمه آن نیز دیرتر شده است. نگرانی جدی این است که کاهش سن بلوغ دختران موجب کاهش متوسط قد آنان می‌شود.
وی گفت: البته شروع سن بلوغ در ۷ سالگی غیر طبیعی نیست اما حدود ۲/۰ درصد دختران تهرانی زیر ۷ سالگی وارد سن بلوغ می شوند، این تحقیق البته در شهرهای دیگر نیز در حال انجام است و نتایج آن در آینده اعلام می‌شود.
وی افزود: علاوه بر موضوع بلوغ دختران که در کنگره بیماریهای کودکان امسال مورد بررسی قرار می‌گیرد، بررسی وضعیت سقط درمانی در ایران که با مجوز قانونی چند سالی است با تشخیص گروه پزشکی در مورد بیماریهای صعب العلاج در زیر ۴ ماهگی انجام می‌شود نیز از جمله موضوعات مورد بحث در این کنگره است.
وی ادامه داد: با توجه به امکانات موجود در زمان حاضر توان شناسایی بیماریهای صعب العلاج در دوران جنینی و قبل از ۴ ماهگی به خصوص در تهران وجود دارد اما مشکلاتی در مورد مراجعه به موقع و آگاهی رسانی به مردم وجود دارد ضمن اینکه این امکانات به طور یکسان در کشور توزیع نشده است.
ربانی گفت: سیستم بهداشتی درمانی ما در مورد طب اطفال نیز مانند سایر رشته‌های پزشکی با کمبودهای زیادی مواجه است و گر چه این امکانات در مرکز طبی کودکان تهران یا برخی بیمارستانهای مجهز تهران وجود دارد اما در مجموع کمبود این امکانات در کشور چشمگیر است و به خصوص با کمبود شدید تختهای مراقبتهای ویژه نوزادان در کشور مواجه هستیم.
وی افزود: امسال با اتمام ساختمان جدید مرکز طبی کودکان تهران ۲۰ تخت PICU و تعدادی تخت NICU پیش بینی کرده‌ایم ضمن اینکه اکنون ۶ تخت NICU در ساختمان قدیمی این مرکز داریم و البته بهترین و با تجربه ترین متخصصان و فوق متخصصان طب اطفال کشور در این مرکز هستند.
رئیس نوزدهمین کنگره بیماریهای کودکان گفت: با توجه به تمرکز امکانات طب اطفال کشور در این مرکز، حدود ۷۰ درصد مراجعان به مرکز طبی کودکان دانشگاه علوم پزشکی تهران بیماران ارجاعی از مراکز درمانی دیگر تهران و شهرستانها هستند که با توجه به دست دوم بودن این بیماران کار درمان آنها سخت تر است.
وی افزود: از جمله مسائل مهم طب نوزادان در کشور ما بحثهای واکسیناسیون آنها، غربالگری از بیماریهای ارثی مانند کم کاری تیرئید یا PKU ؛ جلوگیری از تولد نوزادان مبتلا به ایدز و کمبود داروی ایمنی IVIG است که وزارت بهداشت به همه این مسائل توجه دارد.
به گفته وی، نوزدهمین کنگره بین‌المللی بیماریهای کودکان ۲۶ تا ۳۰ مهر ماه به مدت ۵ روز در تالار امام بیمارستان امام خمینی تهران با حضور ۵۰ مهمان خارجی برگزار می‌شود، در این کنگره ۱۹۰ مقاله به صورت سخنرانی و ۱۱۰ مقاله به صورت پوستر ارائه می‌شود و مهمانانی از کشورهای انگلیس، آمریکا، هلند، آلمان، پاکستان، مجارستان، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، بوسنی، عراق، بحرین، امارات، هند، تاجیکستان، سوریه در این کنگره حضور دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.