در باره برابری جنسیتی چه می دانیم؟

کانون زنان ایرانی :مفهوم برابری جنسیتی در واقع محصول سنتز وضعیت اسفبار زنان در دنیای معاصر است.

برابری جنسیتی هدف نهایی و آرمان های بزرگ آن دسته از جوامعی است که تعهد دارند و می خواهند زنان را از وضعیت فرو دستی که دارند، نجات دهند.

برابری جنسیتی به معنای ساختن فرصتها، موقعیتها و شرایط عادلانه و مساوی برای هر دو جنس بدون توجه به قدرت فیزیکی و ذهنی و معنوی و یا جایگاه اجتماعی و اقتصادی آنان است.

زنان نیمی از جمعیت جهان را تشکیل می دهند و در همین حال کارهای متعدد و طاقت فرسایی را به عهده می گیرند اما نقش و جایگاه آنها در عرصه های مختلف اجتماعی نادیده گرفته می شود که این امر باعث عقب ماندگی و توسعه نیافتگی جوامع است.

زمینه های برابری جنسیتی:

– آموزش و دسترسی به موقعیت تحصیلی مناسب: بی سوادی، عدم آگاهی و زیست در شرایط جهل و راتباط ارگانیک این شرایط با فقر وفرو دستی زنان با توجه به سایر جنبه های تسلط گرایی جنسی، به صورت یک پدیده جاودان جلوه گر است داشتن سواد و برخورداری از حداقل امکانات تحصیلی امکانات تحصیلی حق مسلم و اساسی زنان است و در بهبود وضع آنان و رهایی از قیود عقب ماندگی موثر است.

– موقعیت اقتصادی و اشتغال زنان: حق داشتن شغل مناسب حق مالکیت و تصمیم گیری اقتصادی و داشتن منبع درآمد جزو حقوق مسلم زنان است. توسعه اقتصادی بدون توجه به نقش زنان در امر تولید و باز تولید نعمت های مادی، امری است غیر ممکن.

– – مشارکت سیاسی زنان :

زنان نباید از حضور در امور سیاسی و سازماندهی نهادهای مردم سالار محروم شوند. آنها باید آگاهانه و با داشتن حق رای و حق مشارکت در انجمن ها تشکل ها و نهادهای مدنی همگام با مردان حرکت کنند و در تصمیم گیریهای سیاسی سهیم شوند.

– زمینه های فرهنگی:

زدودن تفکر قالبی زن برای آشپزخانه، لذت جنسی و تربیت بچه ها و تقسیم کار خانگی بین مرد و زن از اهمیت زیادی در زندگی خانوادگی زنان برخوردار است. همچنین رفع آثار مخرب نابرابری جنسیتی از سنتهای محلی و ملی امری است که در رفع این نابرابری ها موثر است.

– زنان و مدیریت:

زنان مانند مردان از توانائیهای مشابه در تصدی مسئولیت های اداری، اجتماعی و سیاسی برخوردارند زنان مدیران لایق و موثری اند و تجربه ثابت کرده که دقت زنان در برنامه ریزی، سازماندهی و تصمیم گیری نه تنها در حد مردان بلکه در مواردی بیش از آنان است.

– زنان و ورزش:

محروم بودن زنان از ورود به ورزشگاهها و برخی از رشته های ورزشی و یا عدم برخورداری آنها از امکانات ورزشی مناسب لطمات زیان آوری به آنان وارد می کند بنابراین برابری زنان در ورود به ورزشگاه ها و امکانات مساوی ورزشی ارتقای سلامت آنان را فراهم می کند.

راهکارهای عمده برابری جنسیتی:

محوری ترین راهکار یا استراتژی برای به وجود آوردن حداقل شرایط ممکن برابری جنسیتی توانمند سازی زنان است.

توانمند سازی فرآیندی است خود جوش که از درون شکل می گیرد و به صورت کلیشه ای از بالا به زنان تحمیل نمی شود توانمند سازی زنان در عرصه های مختلف تجلی می کندو هدف نهایی آن بازیابی موقعیت طبیعی و حقیقی زنان از طریق زدودن همه زنجیرهای اسارت و تبعیض است.

شکل گیری جنبه های اولیه توانمند سازی زنان با آگاهی و آموزش آنان آغاز می شود.

امروزه در دنیا حدود ۶۰۰میلیون زن بی سواد هستند که در مقایسه با مردان ۳۲۰میلیون نفر، تقریباً دو برابر زنان از تحصیلات بی بهره اند.

آموزش دختران یک عامل کلیدی در حل مشکلات بهبود سلامت، کاهش مرگ و میر و تغییر رفتارهای باروری و در نهایت برابری جنسیتی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.