آزمایش “مو”، شیوه جدیدی برای تشخیص سرطان سینه در زنان

ایرنا: محققان استرالیایی اعلام کردند موی زنان مبتلا به سرطان سینه می‌تواند با موی زنانی که این بیماری را ندارند، متفاوت باشد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پژوهشگران می‌گویند زمانی که مو در معرض اشعه ایکس قرار می‌گیرد، ماده تشکیل‌دهنده مو موسوم به “آلفا کراتین” ، این پرتوها را با الگوی متمایزی می‌شکند.

نتایج این تحقیقات در نشریه بین‌المللی سرطان منتشر شده است.

دکتر “گری ال. کورینو” و دکتر “پیتر دبلیو.فرنچ” از شرکت “فرمیس‌کن” در سیدنی از این فناوری برای بررسی نمونه موی ‪ ۱۳‬بیمار مبتلا به سرطان سینه و ‪ ۲۰‬فرد سالم استفاده کردند.

محققان به منظور دستیابی به نمونه‌ای از جدیدترین موی رشد کرده فرد، مو را از ته قیچی کردند و موفق شدند در تمامی نمونه‌های مو، الگوی انکسار اشعه ایکس را در آلفا کراتین اولیه، ایجاد کنند.

موی افراد مبتلا به سرطان سینه همان ویژگی‌های موی افراد سالم را داشت و وجود یک حلقه کم چگالی تنها ویژگی اضافی، موی زنان سرطانی بود.

این حلقه، نشانه نسبتا دقیقی برای شناسایی سرطان سینه بود. این نشانه نتوانست سرطان را در یکی از بیماران مبتلا به سرطان شناسایی کند و سه فرد سالم را به اشتباه مبتلا به سرطان تشخیص داد.

پژوهشگران تحقیقات خود را با بررسی موی تازه بیمارانی که شش ماه قبل موهایشان بر اثر شیمی‌درمانی به کل ریخته بود، ادامه دادند.

انکسار اشعه ایکس در سه نقطه در طول مو، شواهد آشکاری از این حلقه را در دورترین نقطه از ریشه، حلقه ضعیف‌تر در نقطه میانی و نبود کامل حلقه در نزدیکی ریشه، نشان داد.

این محققان می‌گویند، کاهش پیشرونده در چگالی این حلقه ظاهرا با دوره درمان بیمار مرتبط و احتمالا نشان‌دهنده نابودی سرطان در نتیجه درمان است.

این پژوهشگران گمان دارند که الگوی حلقه‌ای شاید نشانگر نفوذ ماده لیپیدی خارجی به درون فیبر در نتیجه وجود تومور باشد. همچنین ممکن است این بیماری، روی فولیکولهای مو به نوعی اثر بگذارد.

به گفته پژوهشگران پیش از آنکه این شیوه جدید را بتوان بعنوان یک شیوه تشخیصی سرطان سینه بکار گرفت باید آزمایش‌های بیشتری برای تعیین دقت این روش صورت گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.