عدالت جنسیتی هنوز یک مساله است

بر گرفته ار وب لاگ “هری” -۸ فوریه ۲۰۰۹

ترجمه از :کانون زنان ایرانی

اوایلی که شروع به تدریس تفکیکی جنسیتی کارها در واحد “مسأئل اخلاقی‌ در عصر معاصر” کردم، یکی‌ از دانشجویانم با فصاحت به مخالفت با من کرد و گفت که این مطالب به زندگی‌ آنان مربوط نمی‌شود.

من به عنوان تکلیف از دانشجویانم خواسته بودم که فصلی از کتاب “عدالت،جنسیت و خانواده “سوزان اکین را بخوانند. اکین در این فصل استدلال می‌کند که سیستم جنسیتی در تضاد با شانس برابر برای مردان و زنان است و جامعه به دختران می اموزد که آنان “پرستار” و “تیمارگر”هستند و در نتیجه در آینده نیز دختران به سمت چنین کارهایی ، که معمولا هم کم در آمد تر است، می روند.این زنان چون اکثرا در خانه نیز کار تیمارگری را بر عهده دارند، در بیرون نیز در آمدشان از همسرانشان کمتر است و با احتمال بالای طلاق نیز روبرو هستند. آنان بعد از طلاق نیز نمی‌‌توانند از در آمد بالاتر شوهرشان بهره ببرند.اکین در جامعه آماری مربوط به طلاق خود به تحقیق لنور وایتزمن اتکا می‌کند.یکی از دانشجویانم می‌‌گفت که این تحقیق به نسل او ارتباطی‌ ندارد و بیشتر مربوط به نسل مادر بزرگ‌های ما می‌‌شود.من هم اعتقاد دارم که نسل ما با نسل قبل متفاوت است و حتی کم کم با تساوی زنان و مردان در ورود به دانشگاه‌ها ، باید به فکر ” تبعیض مثبت ” برای پسران بود.اما در عین حال توانستم آنان را متقاعد کنم که با وجود تفاوت در آمار و ارقام، برخی‌ از مسائل نسل پیش کماکان در این نسل نیز وجود دارد.

با تمرین زیر در عرض ۵ دقیقه توانستم آنان را مجاب کنم که حداقل مسائل قبلی‌ هنوز نیز وجود دارد.

۱) زن هستید یا مرد؟

۲)در زمان نوجوانی خود آیا بیشتر از ۱۰ بار ( برای پول)از کودکان مراقبت کرده اید؟

۳) آیا میخواهید بچه دار شوید؟( اگر جواب منفی‌ است، تمرین را ادامه ندهید)

سه شیوه بچه داری وجود دارد:

الف) پدر مسولیت عمده بچه داری را به عهده دارد

ب) مادر مسولیت عمده بچه داری را بر عهده دارد

پ)پدر و مادر هر دو به تساوی مسولیت فرزند داری را بر عهده دارند

۴) کدامیک از ۳ مورد بالا شخصیت شما را در فرزند داری تصویر می‌کند؟

۵) پنج دوست صمیمی‌ خود را در نظر بگیرید، کدامیک از موارد الف تا پ شخصیت آنان را در فرزند داری تصویر می‌کند؟( مثلا اگر در ۳ نفر از ۵ نفر مسولیت با پدر است مورد الف راا انتخاب کنید)

من سوال ۲ را به تازگی اضافه کردم و در مورد این سوال اطمینان کمتری دارم ولی‌ اولین باری که در یک کلاس پر جمعیت این تمرین را انجام دادم ، فقط ۵% از پسرها در مقابل ۶۵% دختر‌ها به سوال ۲ جواب مثبت دادند.
جواب سوال ۴ و ۵ به شکل زیر است:

۴. پسر ها: الف) ۰% ب) ۸۵% پ)۱۵% دختر‌ها الف) ۱۰% ب)۲۵% پ) ۶۵%
۵. پسر‌ها الف) ۰% ب) ۶۵% پ) ۱۵% دختر ها الف) ۰% ب) ۷۵% پ) ۱۵%

وقتی‌ سوال ۴ را در کلاس مطرح می‌کنم به دانشجویانم میگوم که شاید این سوالی باشد که آنها بخواهند پیش از ازدواج در نظر بگیرند. وقتی‌ سوال ۵ را مطرح می‌کنم، به نظر می‌رسد که اکثر دخترها متقاعد میشوند که تفکیک جنسیتی کار‌ها مساله ای است که به نسل آنان و حتی به خود آنان نیز مربوط می شود.

منبع انگلیسی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.