باورهای ایلی مردان مشکل زنان سرپل ذهاب

کانون زنان ایران: افسردگی شدید، غلبه فرهنگ عشایری بر شهری و آمار بالای خود سوزی از مهم ترین مشکلات زنان سر پل ذهاب است.

به گفته نرگس تال مدیر کانون فرهنگی اجتماعی زنان شهرستان سرپل ذهاب از توابع استان کرمانشاه غلبه فرهنگ عشایری و مرد سالاری، تمایلات ایلی و قبیله ای به خشونت علیه زنان و بالا رفتن آمار خود کشی و خود سوزی زنان این شهر انجامیده است.

وی گفت: طبق آمارهای غیر رسمی روزانه یک تا دو زن که اقدام به خودسوزی کرده اند به مراکزدرمانی این شهر مراجعه می کنند که برخی از این موارد به مرگ می انجامد.

وی گفت: زنان عشایر و روستایی این شهر علاوه بر انجام وظایف خانگی شان به امور کشاورزی و دامپروری هم می پردازند اما فاقد هرگونه استقلال و نفع مادی اند که این مساله خشونت علیه آنان را افزایش داده است.

نرگس تال یکی دیگر از مشکلات زنان این شهر را تمایلات و باورهای عشیره ای مردان دانست و گفت: بسیاری از مردان این شهر به دلیل تمایلات ایلی حاضر به اعطای سهم الارث به زنان نیستند و بسیاری از آنان خواهران خود را به دلیل گرفتن حقشان تهدید به مرگ و آزار می کنند .

وی گفت: کانون ما با مشاوره های حقوقی به زنانی که با چنین مشکلاتی دست به گریبانند یاری می رساند.

وی ادامه داد: حدود ۷۰درصد زنان شهر ما تحصیلات عالی دارند اما با این وجود بیکارند.

وی فقر و بیکاری رانیز از مهم ترین مشکلات زنان این شهر دانست. مشاوره های تربیتی، حقوقی، برگزاری کلاس های آموزشی و اشتغال زایی برای زنان و برگزاری کلاس های هنری از مهم ترین اقدامات کانون فرهنگی اجتماعی زنان این شهر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.