اعتراض دانش آموختگان رشته بهداشت محیط به تبعیض جنسیتی

کانون زنان ایرانی _ رها خسروی : تعدادی از زنان دانش آموخته در رشته بهداشت محیط دانشگاه اصفهان با تجمع مقابل دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نسبت به تبعیض جنسیتی در استخدام فارغ التحصیلان این رشته در مراکز بهداشتی وابسته به این دانشگاه اعتراض کردند . آنها با ارسال نامه ای به مسولان این دانشگاه ، خواستار توجه به قابلیت‌های فردی و نه جنسیتی در استخدام‌ها شدند.

یکی از این فارغ التحصیلان که در میان دیگر دوستان‌اش، مقابل دانشگاه اصفهان در تجمع اعتراض‌‌آمیز شرکت کرده است می گوید:« دوره های گذشته بیشتر دانشجویان رشته بهداشت محیط دانشگاه اصفهان دختر بوده‌اند و پسرها تنها کمتر از ده درصد از جمعیت کلاسها را شامل می‌شده‌اند حالا امسال در آگهی استخدامی که دانشگاه علوم پزشکی منتشر کرده جنس مونث از فهرست این رشته حذف شده‌است . آخر چطور می‌توانند ۹۰ درصد فارغ التحصیلان این دانشکده را نادیده بگیرند و چنین تبعیضی را اعمال کنند.» او در میان همهمه‌ای که مقابل در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به پا شده است می‌افزاید:«در سایر رشته ها مانند مامایی و پرستاری به مانند قبل دختر پذیرش می‌شود و گویا این تبعیض تنها دامان فارغ التحصیلان بهداشت و درمان را گرفته‌است.»

او می گوید:« همان معدود فارغ التحصیلان مرد رشته بهداشت محیط نیز جذب بازار کار آزاد شده اند،استخدام نیروی انسانی مرد در این شغل باعث شده که فارغ التحصیلان سایر استانها جذب بازار کار اصفهان شوند و فارغ التحصیلان بومی استان به حکم اینکه زن هستند از قافله اشتغال عقب بمانند.»

صداها پراز اعتراض بود و خشم از اینکه چرا فرصت اشتغال برای فارغ التحصیلان زن رشته بهداشت و درمان از بین رفته است.

صدای معترض دیگری در میان جمع به گوش می رسد:« گذراندن دوره طرح بر خلاف رشته های پزشکی در رشته بهداشت محیط اختیاری است ، این در حالی است که بیشتر فارغ التحصیلان گاه دو تا سه سال در نوبت طرح می مانند اما دختران این رشته حاضر شده اند علی‌رغم این مساله حتی در نقاط دور افتاده استان هم طرح خود را بگذرانند .با این حال باز هم به ما گفته می‌شود که تا دانشجویان رشته پزشکی هستند شما در اولویت گذراندن طرح قرار ندارید و به میزان کافی تبحر و مهارت کسب نکرده اید. در حالی که هیچ یک از فارغ التحصیلان پسر هم دوره‌های ما با ورود به مشاغل دیگر نیازی به گذراندن این دوره ها ندیدند اما حالا که بحث استخدام دولتی پیش آمده آنها جذب می‌ شوند نه ما.»

او با اشاره به گفته های مسئول یکی از شبکه های بهداشت محیط استان اصفهان سخنانش را ادامه می‌دهد:« خودشان اقرارمی‌کردند که راندمان و نتیجه عملکرد زمانی که دختران فارغ التحصیل دوره طرح خود را در این مراکز می گذراندند، رشد بیشتر نسبت به دوره های قبل داشته و در واقع از کار ما کاملا راضی بودند.»

غالب دانشجوبان تمایلی ندارند نامی از آنها برده شود، می گویند که شاید برایشان دردسر بیشتری از این که هست به وجود آید. یکی دیگر هم که آمده است برای اعتراض می گوید:«ما آمده ایم تا بگوییم اگر قرار است در زمان استخدام، با نگاه جنسیتی عمل شود پس چرا در زمان جذب دانشجو چنین نیست و اگر هست پس چرا اعلام نمی‌کنند.

این گفته وی در حالی است که دختر دیگری اعتقاد داشت در هیچ یک از آگهی های استخدام مربوط به دانشگاههای علوم پزشکی سایر استانها چنین تبعیض جنسیتی دیده نمی شود. در ادامه می افزاید:«تلاش کردیم و از دوره کاردانی به کارشناسی خود را ارتقا دادیم تا بتوانیم سهمی در بازار کار داشته باشیم. اما الان این گونه با ما برخورد می‌شود.»

نکته جالب اینجاست که مسولان دانشگاه و مراکز بهداشت محیط اعلام می‌کنند که عدم پذیرش زن به علت این بوده که در مشاغل مورد نیاز صرفا برای محیط‌های مردانه درخواست و اعلام نیاز شده بود. این گفته اما از سوی معترضان به گونه ای دیگر نقض می‌شود. آنها می‌گویند چگونه است که در زمان گذراندن طرح، بحثی از محیط مردانه و زنانه نیست و ما حتی در همان محیط‌های مردانه نیز با کمترین مشکل و مزاحمت بهترین کار را ارائه می‌کردیم اما حالا که بحث استخدام پیش آمده بحث محیط مردانه و زنانه پیش کشیده می‌شود.»

اما حیدری که مدیر مرکز بهداشت استان اصفهان است و در گوشه ای از این اعتراض قرار گرفته،معتقد است که این تصمیم کاملا عقلانی و عادلانه بوده است اگرچه مساوی نیست.»

او توضیح می دهد که اگر جای مسئولان سازمان سنجش بود به هیچ عنوان دختر در این رشته پذیرش نمی‌کرد. چون آنها مجبور هستند وارد محیطهایی بشوند که با روحیه زنانه آنها ساز گار نیست.

او می‌گوید:«افرادی که وارد این شغل می‌شوند باید وقت و بی‌وقت به کارگاه‌ها وانبارهایی سر کشی کنند که اکثرا محیطی کاملا مردانه است و بسیاری از خانم‌ها تمایل به چنین کاری ندارند.» او می‌ گوید:« انتقالی‌ها یا مرخصی‌های زایمان هم مزید علت است که ما بسیاری از نیروهای زن خود را در این شغل از دست می‌دهیم. بنا بر این تصمیم گرفته شده که نیروی زن استخدام نشود.»

شلوغی مقابل دانشکده پزشکی دانشگاه اصفهان اندک اندک کمتر می شود. دانشجویان نامه را تقدیم مسولان دانشکده می‌کنند و می‌روند به امیدی که صدایشان به جایی برسد. سال های زندگی‌شان را پشت میز دانشگاه گذرانده‌اند و حالا برای ورود به بازار کار مداوم دم پایشان مانع می‌گذارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.