تصویب کلیات طرح حمایت از خانواده در کمیسیون اجتماعی مجلس

_ سرمایه :به جز برخی موارد ابهام ‌آمیز، لایحهء حمایت از خانواده در مجموع به نفع زنان است و امیدوارم هرچه زودتر در مجلس تصویب شود.»

این گفتهء فاطمه آلیا نمایندهء مجلس است. روز گذشته، معاون پارلمانی وزیر دادگستری، عبدالعلی میرکوهی از تصویب کلیات این لایحه در کمیسیون اجتماعی مجلس خبر داد. اما فاطمه آلیا دربارهء این طرح که این روزها توجه بسیاری از کارشناسان و فعالان حوزهء زنان را به خود جلب کرده و آنان با هر خبری مبنی بر تصویب آن واکنش‌هایی نشان می‌دهند توضیحات بیش‌تری داد. او می‌گوید: «از آنجا که کلیات تصویب این طرح دو شوری است ابتدا این لایحه به کمیسیون‌های مرتبط ارایه می‌شود و برخی کلیات آن را تصویب می‌کنند که البته باز هم این به معنای تصویب نهایی این لایحه نیست و در شور دوم باز هم بسیاری از ابهامات این لایحه رفع می‌شود.»

او که خود عضو کمیسیون فرهنگی مجلس است از تصویب کلیات این طرح در این کمیسیون هم می‌گوید ولی بلافاصله هم تاکید می‌کند:‌«دربارهء ‌جزییات این طرح بحث‌هایی داریم و تصویب آن پس از رفع این ابهامات است.»

ازدواج دوم مرد بدون اجازهء همسر و مالیات بر مهریه از جمله مواردی است که او به آن اشاره می‌کند: «بحث ازدواج دوم مرد و مالیات بر مهریه مبهم است مثلا تعلق مالیات بر مهریه از مواردی است که دربارهء آن بحث داریم.»

براساس مادهء «۲۳» این لایحه مرد در صورت تمکن مالی و دادن تعهد به دادگاه مبنی بر اجرای عدالت بین همسران می‌تواند اجازهء تجدید فراش را از دادگاه بگیرد. قانون مالیات بر مهریه نیز لایحه‌ای است که براساس آن وزارت دارایی مالیاتی برای مهریه در نظر می‌گیرد که زن یا خانوادهء زن باید این مالیات را در هنگام عقد بپردازند. بسیاری از فعالان حقوق زنان در این باره معتقدند که با حمایت این لایحه از _چند همسری و مالیات بر مهریه، این قانون تامین کنندهء منافع و مدافع حقوق زنان نیست.

اما با این همه آلیا، اظهار امیدواری می‌کند:«این لایحه که به جز دو سه مورد بقیهء مواردش به نفع زنان است، باید هرچه زودتر در مجلس تصویب شود.»

به گفتهء او، اگر تصویب این طرح، ‌روال عادی‌اش را طی کند به عمر مجلس هفتم نمی‌رسد، مگر این‌که طرح اصل هشتاد و پنجمی شود و به کمیسیون اصل خود یعنی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس ارجاع و در این کمیسیون بررسی و با نظر دیگر کمیسیون‌ها طبق اصل ۸۵ تصویب شود و اصلا به صحن علنی نیاید.

او راه دیگر تصویب سریع‌تر این طرح را دوفوریتی شدن آن می‌داند وگرنه با روش عادی تصویب آن زمان زیادی می‌برد.

عبدالعلی میرکوهی هم دربارهء اعمال تغییرات در لایحهء حمایت از خانواده در گفت‌وگو با مهر می‌گوید: «مجلس اختیار قانون‌گذاری دارد و می‌تواند بر اساس صلاحدید در این لایحه تغییراتی ایجاد کند به ویژه باید به بند محدود کردن مرد برای ازدواج دوم توجه زیادی شود.»

به گفتهء‌او، از نمایندگان زن مجلس هم خواسته شده تا این لایحه را با دقت بیش‌تری مورد بررسی قرار دهند تا ابهامات آن برطرف شود.

او می‌گوید: «برخی ماده‌های قانون خانواده مربوط به قبل از انقلاب است که باید بازنگری شود.»

به عقیدهء او، ‌تکلیف این لایحه، طی دو ماه آینده در مجلس شورای اسلامی مشخص خواهد شد.

——————————————————————————–

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.