درخواست فوری برنامه نظارت بر حمایت مدافعان حقوق بشر در باره دستگیری مریم حسین خواه

برنامه نظارت بر حمایت مدافعان حقوق بشر، به عنوان برنامه ای مشترک از “سازمان جهانی مبارزه با شکنجه” (OMCT) و “فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر” (FIDH) اطلاعات جدیدی را دریافت کرده است و از شما درخواست می کند که سریعا درخصوص وضعیت پیش آمده ذیل در جمهوری اسلامی ایران اقدام کنید.

اطلاعات جدید:
برنامه نظارت توسط جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران (LDDHI) اطلاع یافته که خانم مریم حسین خواه، یکی از اعضای “مرکز فرهنگی زنان” و از فعالان حقوق زنان در ایران که در کمپین “یک میلیون امضاء” نیز فعالیت دارد، بازداشت و به زندان منتقل شده است. او همچنین ویراستاری سایت کمپین را برعهده دارد که هدف آن اعمال فشار بر قانونگذاران جمهوری اسلامی دایر بر تغییر قوانین تبعیض آمیز در زمینه حقوق زنان است.

با توجه به اطلاعات به دست آمده، خانم مریم حسین خواه روز ۱۷ نوامبر ۲۰۰۷ به شعبه ویژه امنیت دادگاه انقلاب احضار شده است. احضاریه او چند روز پس از حکمی بوده که از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای بسته شدن سایت مرکز فرهنگی زنان صادر شده بود. خانم حسین خواه پس از دو ساعت بازجویی، به “تشویش اذهان عمومی”، “تبلیغ بر ضد نظام” و “نشر اکاذیب” از طریق قطعات خبری در سایت مرکز فرهنگی زنان و کمپین “یک میلیون امضاء” متهم شد. سپس به وی حکم شد که روز بعد ساعت نه صبح باید به منظور بازجویی های بیشتر به دادگاه انقلاب بازگردد. زمانی که خانم حسین خواه به دادگاه می رسد، حکم جلبش صادر شده بوده و او را بلافاصله بازداشت و ساعت دو بعد ازظهر روانه زندان اوین می کنند.

برنامه نظارت خاطرنشان می سازد که ۱۲۱ نفر از فعالان حقوق زنان طی دو سال گذشته دستگیر و مورد بازجویی قرار گرفته و در نهایت محکوم شده اند و دولت نیز بیش از یک میلیون یورو وثیقه در قبال آزادی این اشخاص به دست آورده است.

برنامه نظارت مراتب نگرانی شدید خود را نسبت به افزایش سرکوب توسط دولتمردان جمهوری اسلامی در قبال مدافعان حقوق بشر، به ویژه فعالان حقوق زنان که در کمپین “یک میلیون امضاء” نیز مشارکت می کنند اعلام می دارد. برنامه نظارت به شدت افزایش خشونت در ماه های گذشته را که توسط مسؤولان جمهوری اسلامی در قبال گردهمایی های مسالمت آمیز و دستگیری مدافعان حقوق بشر به کار گرفته شده محکوم می کند.

برنامه نظارت به طور کلی اعمال شکنجه، مجازات و رفتارهای غیرانسانی و بی رحمانه در قبال مدافعان حقوق بشر را محکوم می کند و خاطرنشان می سازد که این موارد در تناقض کامل ماده هفت از میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، مطروحه در سال ۱۹۶۶ و تأیید شده توسط ایران، و همچنین قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل به شماره A/RES/61/153 قرار دارند. براساس این قطعنامه، “رهایی یافتن از چنین رفتارهایی حق مسلم هر فردی است و باید تحت هر شرایطی آن را رعایت کرد”.

علاوه بر این، برنامه نظارت مایل است یادآوری کند که ایران با ارائه نامزدی خود در انتخابات شورای حقوق بشر سال ۲۰۰۶ متعهد شده “بالاترین سطح استانداردها را در ارتقاء و حمایت از مقوله حقوق بشر رعایت و حفظ کند”. (۱) قابل ذکر است که ایران مصرانه روی این نکته تأکید کرد که “تلاش هایی را به طور مستمر در زمینه حفظ شئونات انسانی و ارتقاء و حمایت از مقوله حقوق بشر و آزادی های اصلی انجام خواهد داد”. (۲) برنامه نظارت به منظور اطمینان بخشیدن به واقعیت ادامه این تلاش ها، از جمهوری اسلامی ایران می خواهد تا براساس عهدنامه های بین المللی حقوق بشر عمل کند.

اقدامات مورد درخواست:
از شما خواهشمندیم که هر چه سریعتر دولتمردان جمهوری اسلامی را از درخواست های زیر باخبر سازید:

۱. تحت هر شرایطی، سلامت روحی و جسمانی خانم مریم حسین خواه و دیگر فعالان کمپین “یک میلیون امضاء” را تضمین کنند.

۲. حکم جلب صادر شده برای خانم مریم حسین خواه را ملغی و او را از کلیه اتهامات تبرئه کنند، زیرا به نظر می رسد که هدف از مجازات وی صرفا جلوگیری از ادامه فعالیت های او در زمینه حقوق بشر است.

۳. اطمینان دهند که از کلیه فعالان حقوق زنان که در کمپین “یک میلیون امضاء” شرکت کرده اند رفع اتهام خواهد شد.

۴. سریعا به هرگونه اقدام تهدیدآمیز و آزاردهنده در قبال تمامی مدافعان حقوق بشر در ایران پایان دهند.

۵. به مواد اعلامیه مدافعان حقوق بشر، تصویب شده توسط مجمع عمومی سازمان ملل در ۹ دسامبر ۱۹۹۸، احترام گذاشته و آن را رعایت کنند. به ویژه ماده ۵(a) که می گوید: “هر شخصی به صورت فردی یا گروهی و به هدف حمایت و ارتقای حقوق بشر و آزادی های اصلی، این حق را دارد که در سطوح ملی و یا بین المللی اقدام به گردهمایی مسالمت آمیز نماید” و همچنین ماده ۸.۲ که می گوید: “هر شخصی به صورت فردی یا گروهی این حق را دارد که در راستای عملکرد بهتر و ترقی سازمان ها و ارگان های دولتی کشورش و همچنین حمایت از حقوق بشر و تحقق بخشیدن به آزادی های اصلی، پیشنهاد یا انتقادهایی را مطرح نماید”.

۶. به طور کلی، تحت هر شرایطی اطمینان دهند که مفاد حقوق بشر و آزادی های اصلی در ایران مطابق با اعلامیه جهانی حقوق بشر و دیگر عهدنامه های بین المللی و منطقه ای که ایران نیز آنها را به رسمیت شناخته رعایت خواهند شد.

رونوشت:
– رهبر انقلاب اسلامی، جناب آیت الله سیدعلی خامنه ای.
– ریاست جمهوری، جناب آقای محمود احمدی نژاد.
– ریاست قوه قضاییه، جناب آقای محمود هاشمی شاهرودی.
– وزیر امور خارجه، جناب آقای منوچهر متکی.
– نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سوئیس.
– سفیر ایران در فرانسه، جناب آقای علی آهنی.

لطفا رونوشت این نامه را به دیگر نمایندگان دیپلماتیک جمهوری اسلامی در دیگر کشورها نیز ارسال کنید.

پاریس – ژنو، ۲۰ نوامبر ۲۰۰۷

لطفا در پاسخ خود ما را از هرگونه اقدام انجام شده درخصوص این درخواست ها مطلع کنید.

برنامه نظارت، برنامه مشترکی است از “فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر” (FIDH) و “سازمان جهانی مبارزه با شکنجه” (OMCT) که به حمایت از مدافعان حقوق بشر اختصاص داشته و هدف اصلی آن، پشتیبانی همه جانبه از این افراد در زمان نیاز می باشد.

برنامه نظارت، همچنین برنده جایزه حقوق بشر در سال ۱۹۹۸ از کشور فرانسه است.

***

۱- به قطعنامه تصویب شده توسط مجمع عمومی شورای حقوق بشر به شماره A/RES/60/251 مراجعه کنید.

۲- به سایت http://www.un.org/ga/60/elect/hrc/iran.pdf مراجعه کنید.

منبع: گویا نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.