وثیقه یک میلیون تومانی برای متهمان پرونده مرگ دکتر زهرا

کانون زنان ایرانی”:برای متهمان پرونده مرگ دکتر زهرا وثیقه های یک یا دو میلیون تومانی تعیین شده است . این متهمان حتی یک روز هم در بازداشت نبوده اند .”رحیم بنی یعقوب برادر دکتر زهرا با صدایی غمگین و گرفته به این موضوع اشاره می کند”:فقط برای رئیس بازداشتگاه وثیقه ۲۰ میلیونی تعیین شده است ولی او همچنان در سمتش باقی است و بازداشتگاه با ریاست او اداره می شود.”

دکتر زهرا بنی یعقوب یک ماه و نیم پیش به همراه نامزدش در پارکی در همدان توسط نیروهای ستاد امر به معروف و نهی از منکر بازداشت شد .پس از ۴۸ ساعت بازداشت وقتی خانواده اش به این شهر مراجعه کردند ماموران خبر از خودکشی دکتر زهرا در بازداشتگاه دادند.مرگی که به عقیده خانواده زهرا مرگی مشکوک بوده و با توجه به شواهد موجود فرضیه خودکشی اور را منتفی می کند. حالا پس از گذشت یک ماه و نیم از مرگ دکتر زهرا و شکایت خانواده اش ؛ متهمان پرونده البته نه به دلیل مرگ دکتر زهرا بلکه به دلیل دستکاری در پرونده و زمان بازداشت قرار وثیقه شان صادر شده است . قرار وثیقه ا ی که نه تنها هیچ بازداشتی برای متهمان به دنبا ل نداشته که به وثیقه های یک یا دو میلیون تومانی ختم شده است.

تصویر

به گفته خانواده ی دکتر زهرا :در پرونده دخترشان زمان بازداشت ۲۱ مهر ماه ذکر شده ؛ در حالی که از همان ابتدا به خانواده اش زمان بازداشت را ۲۰مهر ماه اعلام کرده بودند.

این در حالی است که برای روزنامه نگاران و کسانی که هنوز اتهام شان اثبات نشده ؛وثیقه های سنگینی توسط دادگاه های ایران تعیین می شود. مریم حسین خواه روزنامه نگار جوان چند روز قبل به اتهام همکاری با سایت های مدافع حقوق زنان روانه زندان اوین شدو قاضی پرونده اش وثیقه ۱۰۰میلیون تومانی برای آزادی اش در نظر گرفت.

برادر زهرا تاکید می کند “:همین وثیقه های ناچیز را هم با اکراه تعیین کرده اند و هیچ یک از متهمان حتی یک روز هم به دلیل این اتهامات بازداشت نشده اند.”

تنها خواسته او و پدر و مادرش که پس از این حادثه رمقی برایشان نمانده است بررسی علل مرگ مشکوک دکتر زهرا و معرفی عاملان آن است .

او می گوید :ما تقاضا داریم گروه کارشناسی جدیدی در دادگستری تهران تشکیل شود و دلایل مرگ خواهرم را بررسی کنند.”

به گفته او بررسی مدارک موجود و به ویژه عکسهائی که هنگام بررسی جسد برداشته شده و تا به حال او و خانواده اش آن را ندیده اند به روشن شدن دلایل مرگ مشکوک خواهرش کمک می کند.

او تاکید می کند”اتاقی که مرگ زهرا در آن رخ داده فقط یک و نیم متر با دفتر رئیس ستاد منکرات همدان فاصله داشته است. سوال من و خانواده ام این است که ایا هیچ کس در انجا متوجه مرگ زهرا نشد ؟

او با بغضی در گلو می گوید “ادعا می کنند خواهرم در چارچوب یکی از ورودی درها که در آن نیز بسته بود خودکشی کرده ؛ایا ممکن است دری بسته باشد و فردی در چارچوب آن خود را حلق اویز کند ؟”

عکس ها :کسوف ،آرش عاشوری نیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.