سیمین بهبهانی: زنده‌ام

سارا امت علی

روزنامه سرمایه

خبر درگذشت هر هنرمندی آزاردهنده است،‌به ویژهء آنکه یک نفر مدام با روزنامه تماس بگیرد و با وجود انکار خبرنگاران، تاکید کند از دوستان صمیمی فلان هنرمند است و می‌داند او درگذشته است.

این اتفاق روز گذشته چند بار در تحریریه روزنامهء سرمایه رخ داد و ما را وادار کرد، ساعتی مانده به گرگ و میش غروب با منزل سیمین بهبهانی تماس بگیریم. بهبهانی خود پاسخ داد: «از صبح تا به حال ۱۰۰ نفر از اقصی نقاط دنیا با من تماس گرفته‌اند و خبر مرگم را به خودم داده‌اند. بعضی‌ها حتی باور نمی‌کنند من با آن‌ها صحبت می‌کنم. از بس تلفن زنگ خورده خسته شده‌ام.»

این اولین بار نیست که شایعه درگذشت او بر سرزبان‌ها افتاده،‌نیمهء تابستان در حالی‌که همه نگران سلامت سیمین دانشور بودند، شنیدند برای سیمین بهبهانی هم اتفاقی ناخوشایند رخ داده است. بهبهانی دربارهء آن روزها می‌گوید: «با پسرم رفته بودیم خرید،‌وقتی برگشتم دیدم مقابل خانه شلوغ است. پرسیدم چه خبر شده؟ گفتند گویا خانم بهبهانی فوت کرده‌اند. باورشان نمی‌شد من مقابلشان ایستاده‌ام و در حال گفت‌وگو با آن‌ها هستم.»

وی ادامه‌ داد:‌«امروز هم توفان بود،‌با این‌که زنده‌ام اما به هرحال حرکت‌کردن به سوی تلفن و پاسخگویی به این همه تماس برایم سخت است.»

هرچند سیمین بهبهانی در گفت‌و‌گو با رسانه‌های گوناگون صحت و سلامت خود را اعلام کرده اما دانشنامهء آزاد ویکی پدیا،‌در مقابل نام این هنرمند تاریخ ۱۳ آذر ۱۳۸۶ را به عنوان تاریخ درگذشت منتشر کرده است.سیمین خلیلی معروف به «سیمین بهبهانی» فرزند عباس خلیلی، شاعر و نویسنده و مدیر روزنامه«اقدام»بود. پدرش به دو زبان فارسی و عربی شعر می‌‌گفت و حدود ۱۱۰۰ بیت از ابیات شاهنامهء فردوسی را به عربی ترجمه کرده بود. مادرش از زنان پیشرو زمان خود بود و در انجمن نسوان وطن‌خواه عضویت داشت، مدتی هم سردبیر روزنامهء «آینده ایران » بود. او همچنین در کانون بانوان و حزب دموکرات عضویت داشت و به عنوان معلم زبان فرانسه در آموزش و پرورش خدمت می‌کرد.

سیمین بهبهانی از چهره‌های ماندگار شعر ایران و صاحب سبک در عرصهء غزل فارسی است و از زنان پیشرو به شمار می‌آید. او در زمینهء حقوق بشر و حقوق زنان نیز فعالیت می‌‌کند. غزلی با مطلع «دوباره می‌سازمت وطن» از آثار ماندگار این هنرمند است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.