درخواست فوری برنامه نظارت بر حمایت مدافعان حقوق بشر در باره وضعیت جلوه جواهری در زندان

گویا نیوز: برنامه نظارت بر حمایت مدافعان حقوق بشر، به عنوان برنامه ای مشترک از “سازمان جهانی مبارزه با شکنجه” (OMCT) و “فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر” (FIDH) اطلاعات جدیدی را دریافت کرده است و از شما درخواست می کند که سریعا درخصوص وضعیت پیش آمده ذیل در جمهوری اسلامی ایران اقدام نمایید.

شرح مختصری از وضعیت پیش آمده:

برنامه نظارت از سوی منابع قابل اطمینان مطلع شده که خانم جلوه جواهری، روزنامه نگار و یکی دیگر از فعالان کمپین “یک میلیون امضاء” بازداشت و به زندان منتقل شده است. او همچنین یکی از اعضای فعال در سایت اینترنتی کمپین است که هدف آن اعمال فشار بر قانونگذاران جمهوری اسلامی دایر بر تغییر قوانین تبعیض آمیز در زمینه حقوق زنان می باشد.

با توجه به اطلاعات به دست آمده، خانم جلوه جواهری روز اول دسامبر ۲۰۰۷ به شعبه ویژه امنیت دادگاه انقلاب احضار شده است. او پس از چند ساعت بازجویی به “تشویش اذهان عمومی”، “تبلیغ بر ضد نظام” و “نشر اکاذیب” از طریق قطعات خبری در سایت کمپین “یک میلیون امضاء” متهم گردید. خانم جواهری سپس به بخش ۳ زندان اوین منتقل شده و همچنان در زندان بسر می برد.

برنامه نظارت مراتب نگرانی شدید خود را نسبت به افزایش سرکوب توسط دولتمردان جمهوری اسلامی در قبال مدافعان حقوق بشر، به ویژه فعالان حقوق زنان که در کمپین “یک میلیون امضاء” نیز مشارکت می کنند، اعلام می دارد و همچنین یادآور می شود که طی دو سال گذشته بیش از ۱۰۰ فعال حقوق زنان دستگیر شده، مورد بازجویی قرار گرفته و در نهایت محکوم شده اند. این درحالی است که دولت جمهوری اسلامی از زندانی کردن این فعالان و آزادی آنان در ازای وثیقه های سنگین بیش از یک میلیون یورو به دست آورده است.

برنامه نظارت همچنین مایل است یادآوری کند که ایران با ارائه نامزدی خود در انتخابات شورای حقوق بشر سال ۲۰۰۶ متعهد شده “بالاترین سطح استانداردها را در ارتقاء و حمایت از مقوله حقوق بشر رعایت و حفظ کند”. (۱) قابل ذکر است که ایران مصرانه روی این نکته تأکید نمود که “تلاش هایی را به طور مستمر در زمینه حفظ شئونات انسانی و ارتقاء و حمایت از مقوله حقوق بشر و آزادی های اصلی انجام خواهد داد”. (۲) برنامه نظارت به منظور اطمینان بخشیدن به واقعیت ادامه این تلاش ها، از جمهوری اسلامی ایران می خواهد تا براساس عهدنامه های بین المللی حقوق بشر عمل کند.

اقدامات مورد درخواست:

از شما خواهشمندیم که هر چه سریعتر دولتمردان جمهوری اسلامی را از درخواست های زیر باخبر سازید:

۱. تحت هر شرایطی، سلامت روحی و جسمانی خانم جلوه جواهری و دیگر فعالان کمپین “یک میلیون امضاء” را تضمین کنند.

۲. هر چه سریعتر و بدون هیچ گونه قید و شرطی خانم جلوه جواهری را آزاد کنند، زیرا دستگیری و بازداشت او کاملا خودسرانه است. به نظر می رسد که هدف از مجازات وی صرفا جلوگیری از ادامه فعالیت های او در زمینه حقوق بشر می باشد.

۳. اطمینان دهند که از کلیه فعالان حقوق زنان که در کمپین “یک میلیون امضاء” مشارکت کرده اند رفع اتهام خواهد شد.

۴. سریعا به هرگونه اقدام تهدیدآمیز و آزاردهنده، حتی در سطوح قضایی، در قبال تمامی مدافعان حقوق بشر در ایران پایان دهند.

۵. به مواد اعلامیه مدافعان حقوق بشر، تصویب شده توسط مجمع عمومی سازمان ملل در ۹ دسامبر ۱۹۹۸، احترام گذاشته و آن را رعایت کنند. به ویژه ماده اول آن که می گوید: “هر شخصی به صورت فردی یا گروهی این حق را دارد که در سطوح ملی و یا بین المللی اقدام به حمایت از حقوق بشر کند و آزادی های اصلی را تحقق بخشد” و ماده ۶.b که می گوید: “هر شخصی به صورت فردی یا گروهی این حق را دارد که (…) آزادانه به چاپ، انتشار و ابلاغ هرگونه اطلاعات و نظری در زمینه حقوق بشر و آزادی های اصلی بپردازد” ” و همچنین ماده ۱۲.۲ که می گوید: “دولت باید کلیه تدابیر لازم را انجام دهد تا حمایت فردی و گروهی همه کس نسبت به خشونت، تهدید، اقدامات تلافی جویانه، فشار، تبعیض های منفی شخصی و یا قانونی و هرگونه اقدام مستبدانه دیگری، توسط مراجع ذیصلاح تضمین گردد”.

۶. به طور کلی، تحت هر شرایطی اطمینان دهند که مفاد حقوق بشر و آزادی های اصلی در ایران مطابق با اعلامیه جهانی حقوق بشر و دیگر عهدنامه های بین المللی و منطقه ای که ایران نیز آنها را به رسمیت شناخته رعایت خواهند شد.

رونوشت:

– رهبر انقلاب اسلامی، جناب آیت الله سیدعلی خامنه ای.

– ریاست جمهوری، جناب آقای محمود احمدی نژاد.

– ریاست قوه قضاییه، جناب آقای محمود هاشمی شاهرودی.

– وزیر امور خارجه، جناب آقای منوچهر متکی.

– نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سوئیس.

– سفیر ایران در فرانسه، جناب آقای علی آهنی.

لطفا رونوشت این نامه را به دیگر نمایندگان دیپلماتیک جمهوری اسلامی در دیگر کشورها نیز ارسال نمایید.

پاریس – ژنو، ۵ دسامبر ۲۰۰۷

لطفا در پاسخ خود ما را از هرگونه اقدام انجام شده درخصوص این درخواست ها مطلع نمایید.

برنامه نظارت، برنامه مشترکی است از “فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر” (FIDH) و “سازمان جهانی مبارزه با شکنجه” (OMCT) که به حمایت از مدافعان حقوق بشر اختصاص داشته و هدف اصلی آن، پشتیبانی همه جانبه از این افراد در زمان نیاز می باشد.

برنامه نظارت، همچنین برنده جایزه حقوق بشر در سال ۱۹۹۸ از کشور فرانسه است.

***

۱- به قطعنامه تصویب شده توسط مجمع عمومی شورای حقوق بشر به شماره A/RES/60/251 مراجعه کنید.
۲- به سایت به سایت http://www.un.org/ga/60/elect/hrc/iran.pdf مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.