انتشار آمار روزنامه نگاران زندانی از سوی گزارشگران بدون مرز

“گزارشگران بدون مرز ١۹ آذر روز جهانی حقوق بشر را به روز گرامی داشت روزنامه نگاران زندانی که برای ابراز عقیده خود در زندان بسر می برند اختصاص داده است و همه ی رسانه ها را فرا می خواند که سکوت در باره دستگیری روزنامه نگاران بازداشت شده را شکسته و در باره وضعیت بازداشت اسفبار روزنامه نگاران زندانی سخن بگویند.”

این بخشی از اطلاعیه سازمان گزارشگران بدون مرز به مناسبت روز جهانی حقوق بشر بود.

متن کامل آن به این شرح است :

هم اکنون در سراسر جهان ١٣٠ روزنامه نگار برای انجام وظیفه خود و مطلع کردن ما در زندان بسر می برند. این آمار متاسفانه در طی سالهای اخیر کمتر تغییر کرده است. تعدادی نزدیک به ٣٠ دولت در جهان روزنامه نگاران مخالف را زندانی می کنند، برای رهبران واپس گرای این کشورها زندان تنها پاسخ به انتفادات مردان و زنان مطبوعاتی ست.

اما امسال شرایط بازهم وخیم تر شده است در اریتره احتمالا چهار روزنامه نگار بر اثر شرایط اسفبار نگاهداری شان در زندان به قتل رسیده اند. دولت اریتره دربرابر درخواست خانواده ها و نزدیکان روزنامه نگاران سکوت کرده است.

جایزه روزنامه نگار سال گزارشگران بدون مرز امسال به سیوم تسی هایه از کشور اریتره داده شد. روزنامه نگاری که از سپتامبر ۲۰۰۱ در زندان بسر می برد . هدف هیات داوران گزارشگران بدون مرز و بنیاد فرانسه جلب توجه جهانیان به وضعیت روزنامه نگاران در این کشور است که در شرایط دشواری بسر می برند. ژیلا بنی یعقوب روزنامه نگار ایرانی از جمله چهار کاندیدای گزارشگران بدون مرز برای این جایزه بود. جایزه گزارشگران بدون مرز و بنیاد فرانسه از ١٩٩٢ تاکنون هر سال به یک روزنامه نگار مدافع آزادی مطبوعات ، داده می شود.

علاوه بر ١٣٠ روزنامه نگار زندانی ۶ همکار مطبوعاتی ( مترجم، تکنسین و .. ) و ۶٣ وب نگار معترض نیز در زندان بسر می برند. در میان ١٣٠ روزنامه نگار زندانی، سه روزنامه نگار زن وجود دارند : انیس اوی مانا نکوسی در کشور رواندا، روزنامه نگار فرانسوی نگوین تاهی تاهنه وان در ویتنام و فاطیه خالد در اریتره .

اکثریت قریب به اتفاق روزنامه نگاران زندانی در رسانه های نوشتاری کشور خود مشغول به کار بوده اند و بااتهاماتی چون ” برهم زدن نظم عمومی” ” اقدام برای بی ثبات کردن دولت” و یا ” اقدام علیه امنیت ملی” محکوم به زندان شده اند.

زندان های بزرگ روزنامه نگاران در جهان

چین با ٣٣ و کوبا با ٢۴ روزنامه نگار زندانی بیش از چهار سال است که بزرگترین زندان روزنامه نگاران در جهان هستند. دولت های پکن و هاوانا روزنامه نگاران زندانی را به ندرت آزاد می کنند و روزنامه نگاران زندانی در بسیاری از موارد چند ماه پیش از پایان حکم زندان خود آزاد می شوند، اما به سرعت دیگران جای خالی آنها را پر می کنند.

دو کشور ایران ( ١٢ روزنامه نگار و ٢ وب نگار معترض زندانی) و آذربایچان ( ٧ روزنامه نگار زندانی) دارای بیشترین تعداد روزنامه نگاران زندانی هستند. اکثریت روزنامه نگاران زندانی در طی سال میلادی ٢٠٠٧ دستگیرشده اند. در ایران این وضعیت هر ساله تکرار می شود. روزنامه نگاران زندانی بعد از مدت زندان با وثغیه های سنگین آزاد می شوند. در آذربایجان اما بازداشت روزنامه نگاران امری تازه ای است و نشان از وخامت وضعیت آزادی مطبوعات و سخت گیری بیشتر حاکمان در برابر روزنامه نگاران منتقد است.

قدیمی ترین روزنامه نگار زندانی در جهان، عبداله علی سانسوسی آل درات از کشور لیبی ست که از سال ١۹٧٣ در زندان بسر می برد. مقامات حکومت لیبی بارها در مورد سرنوشت این روزنامه نگار مورد سوال قرار گرفته اند، اما در این باره سکوت می کنند.

گزارشگران بدون مرز ١۹ آذر روز جهانی حقوق بشر را به روز گرامی داشت روزنامه نگاران زندانی که برای ابراز عقیده خود در زندان بسر می برند اختصاص داده است و همه ی رسانه ها را فرا می خواند که سکوت در باره دستگیری روزنامه نگاران بازداشت شده را شکسته و در باره وضعیت بازداشت اسفبار روزنامه نگاران زندانی سخن بگویند.

گزارشگران بدون مرز هجده سال است که کارزار به “فرزند خواندگی” یک روزنامه نگار زندانی توسط رسانه های جمعی را آغاز کرده است. این کارزار بر آن است که یک رسانه مسئولیت دفاع از یک روزنامه نگار زندانی را تا رهایی او بر عهده گیرد. هم اکنون بیش از ٢٠٠ رسانه در جهان به دفاع از یک همکار زندانی خود پرداخته و با استفاده از شیوه های مختلف خواهان آزادی وی از مقامات کشور مربوطه می شوند. این حرکت توانسته است بسیاری از روزنامه نگاران را از خطر زندان و یا مرگ نجات دهد. گزارشگران بدون مرز از رسانه ها می خواهد با به “فرزند خواندگی” یک روزنامه نگار به کارزار گزارشگران بدون مرز برای آزادی روزنامه نگاران بپیوندند.

بیست و ششمین آلبوم عکس گزارشگران بدون مرز

سه بار در سال گزارشگران بدون مرز مجموعه ای از عکس های یک هنرمند و یا عکاس مشهور را منتشر می کند. بهای این آلبوم ۹٠.۹ یورو است و در تمامی روزنامه فروشی ها به فروش می رسد. حاصل فروش این آلبوم تماما به حساب گزارشگران بدون مرز ریخته می شود، و تامین کننده بخش اصلی درآمد گزارشگران بدون مرز است.

بیست و ششمین آلبوم گزارشگران بدون مرز ١٠٠ عکس از سابین ویس عکاس مشهور برای آزادی مطبوعات است. آلبوم در ١۴۴ صفحه منتشر شده است که علاوه بر ١٠٠ عکس سابین ویس ، گزارشاتی از وضعیت مطبوعات در جهان و چهره نگاری برخی از روزنامه نگاران زندانی را شامل می شود.

برای همیاری با گزارشگران بدون مرز و روزنامه نگاران زندانی آلبوم عکس سابین ویس را بخرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.