بیانیه انجمن جامعه شناسی امریکا درزمینه آزادی دانشجویان ایران

کانون زنان ایرانی :انجمن جامعه شناسی آمریکا در بیانیه ای خطاب به دولت ایران خواستار آزادی جلوه جواهری ،دانشجوی جامعه شناسی و دیگر دانشجویان زندانی ایران شد.

متن این بیانیه به این شرح است:

ما از سوی بیش از ۱۴ هزار اعضای انجمن جامعه شناسی امریکا، یک جامعه علمی متشکل از جامعه شناسان دانشگاهی و متخصص، خواهان آزادی دانشجویان دانشگاه های ایران تا بررسی پرونده آنان در یک دادگاه شایسته، هستیم، دانشجویانی که اخیرا توسط نیروهای امنیتی حکومتی در تهران، تبریز، اهواز، شیراز و نقاط دیگر ایران دستگیر و بازداشت شده اند. بسیاری از این دانشجویان هم اینک بخاطر اعتراض علیه حکومت ایران در زندان اوین نگهداری می شوند و ما آزادی آنان را الزامی می دانیم.

افراد بازداشت شده شامل دانشجویان جامعه شناسی ازجمله جلوه جواهری و دیگرانی است که از حقوق برابر زنان حمایت کرده اند. درحالیکه آنان در حبس بسر می برند، ما از شما مصرانه می خواهیم از کارکنان خوب خود برای تضمین امنیت و آزادی انان جهت مشورت با مشاوران قانونی استفاده کنید. ما مصرانه خواهان مشخص ساختن شرایط بازداشت آنان، رفع اتهامات سیاسی و تضمین آزادی فوری آنان هستیم.

بعنوان بخشی از پیمان نامه بین المللی حقوق سیاسی و مدنی، ایران درکنار سایر حقوق شهروندان خود، متعهد به تامین: ۱) حق داشتن عقیده بدون دخالت دیگران (ماده ۱۹.۱)؛ ۲) حق آزادی بیان شامل آزادی جستجو، دریافت و افشای همه نوع اطلاعات و افکار (ماده ۱۹.۲)؛ و حق شهروندی در رسیدگی قضایی علنی و بیطرفانه در یک دادگاه شایسته، مستقل و بیطرف (ماده ۱۴) می باشد. در قانون اساسی جمهوری اسلامی (ماده ۲۳) افراد دارای حق آزادی اندیشه، نظر و بیان هستند.

انجمن جامعه شناسی امریکا بعنوان یک سازمان علمی با عضویت بین المللی، متعهد به تضمین آزادی دانشگاهی، آزادی تبادل افکار و آزادی بیان برای همه دانش پژوهان ازجمله آنانی است که درحال تحقیق پیرامون مطالعات جامعه شناختی و مرتبط با نهادهای اجتماعی و فرهنگی هستند. بدون تضمین حکومتی چنین آزادیهای فکری و علمی، یک ملت از نظر جهانی بسرعت بعنوان ملت درمانده در تامین دانش پژوهی متعالی و بی اراده در حمایت از موقعیت فکری خود در حوزه های عملی و فرهنگی در سطح بین الملل شناخته می شود.

ما عمیقا نگران بازداشت این دانشجویان هستیم. ما امیدواریم که تحت رهبری شما، ایران از آسیب رساندن به متخصصان علمی و فکری در داخل کشور و سطح بین المللی اجتناب کند.

ما از توجه شما نسبت به نگرانی ما درباره این نقض آشکار تعهدات ایران به پیمان نامه های بین المللی قدردانی می کنیم و ازشما مصرانه خواهان تضمین رفع همه اتهامات سیاسی یا دروغین علیه این دانشجویان هستیم. رهبران و اعضای انجمن جامعه شناسی امریکا این امر را یک الزام بزرگ بر می شمارند.

با احترام

آرنه ال. کالیبرگ (رئیس انجمن جامعه شناسی امریکا) و سالی تی هیلزمن (دبیراجرایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.