به نام مجلس هفتم، به کام زنان، و به یاد جلوه و مریم

سارا لقمانی

خبر را دوباره مرور می کنم: «طرح نحوه ارث بری زن از اموال غیرمنقول همسر با قید یک فوریت تصویب شد».
الهام امین زاده نماینده مجلس: «نظر مقامات بالای نظام بر این است که زنان هم از عرصه و هم از اعیانی از اموال شوهرشان ارث ببرند».

فاطمه رهبر دیگر نماینده مجلس: «با پیگیری های مجلس شورای اسلامی متوجه شدیم که برخی از مسائلی که در دادگاه های خانواده وجود دارد به دلیل قوانین مدنی است که باید با توجه به شرایط اجتماعی اصلاح شوند. به همین دلیل این موارد را با کمیته فرهنگی – اجتماعی زنان مطرح کردیم و اکنون پس از آماده سازی این موارد قصد داریم به زودی آن را به بالا ترین مراجع نظام و مراجع عظام ارائه کنیم و امیدواریم بتوانیم با نظر ایشان، برخی موارد قانون مدنی را که برگرفته از احکام ثانویه هستند، تغییر دهیم».

این عمل مجلس موضع گیری های مختلفی را به دنبال داشته است. گروهی آن را عمل به تعهدات سپرده شده نزد مردم دانسته اند. برخی تصویب نهایی این طرح را خلاف شرع می دانند و عده ای دیگر که اتفاقا جمعیت زیادی را هم در بر می گیرد این امر را به “مانور تبلیغاتی” در آستانه انتخابات تعبیر کرده اند. شاید به دلیل جنب و جوشی که در بین اهالی سیاست برای کسب رای در اسفند ماه به وجود آمده است طبیعی بدانیم که نمایندگان فعلی نیز از این قافله دور نمانند و از تمام توان خود برای حفظ موقیعت استفاده کنند. اما گیریم مطرح شدن چنین طرحی از سوی نمایندگان و رسانه ای کردن بلافاصله و تصویب قید یک فوریت آن نوعی مانور تبلیغاتی نمایندگان در آستانه انتخابات باشد. گیریم زنان مجلس هفتم عزم خود را جزم کرده باشند تا پند و اندرز رییس تشخیص مصلحت نظام را به جان خریده و افتخار تغییر این قوانین را از آن خود کنند. گیریم نمایندگان مجلس بقای خود را در الویت قرار دادن خواسته های برابر خواهانه فعالان اجتماعی بدانند.

مگر جز این این است که برای نگه داشت کرسی قدرت باید حداقل به خواسته های حداقلی مردم اهمیت داد؟ حتی اگر این حرکت مجلسیان را نه از سر شناخت و دلسوزی که به خاطر تداوم حفظ صندلی های سبز بدانیم این را هم می دانیم که برای حفظ قدرت باید خواسته های رای دهندگان را شناخت و به آن اهمیت داد. چه شده که حتی مجلس هفتمی که لایحه جنجال برانگیز و پر نقص و ایراد حمایت از به ظاهر خانواده را در دستور کار خود داشت به دنبال تغییر قانون ارث، دیه و تابعیت زنان رفته است؟ چطور به این نتیجه رسیده است که با رسیدگی به این قوانین می تواند برای کسب رای بیشتر سرمایه گذاری کند؟ کدام صدا و حرکت مردم به آنان گوشزد کرده است که برای بقا، تغییر قوانین نابرابر را در دستور کار خود قرار دهید؟ سیاهی کدام قلم آنقدر از ارث نبردن زن از شوهر صحبت کرد تا به قید یک فوریت رسید؟ این در حالی است که تلاش یرای بررسی وضعیت زن در قانون به نمایندگان فعلی محدود نمی شود در چند ماه اخیر گروه ها و احزاب مختلفی که برای تبلیغات اقدام کرده اند نیز با الویت قرار دادن خواسته های حقوقی زنان عرض اندام کرده و سعی دارند تا اطمینان بدهند که اگر بر مسند قدرت بنشینند فکری به حال قوانین تبعیض آمیز خواهد کرد.

در چند ماه اخیر زنان نماینده مجلس جلسات و ملاقات های متعددی با مسولان کشور داشته اند تا بتوانند با پشتوانه بیشتری به تغییر برخی از قوانین همت گمارند. که اگر چنین شود و نتیجه برای عده ای از نمایندگان تمدید حضور در ساختمان پر ابهت بهارستان باشد. زنان زلزله زده بم هستند که از سرزمین آوارشده شان قطعه ای نصیب خواهند برد و زنان شالیکار گیلانی اند که از این پس می توانند با صلابت پا بکوبند بر زمینی که با دست خود سبزش می کنند و زنان زحمت کش مازندران اند که نهال نارنج و پرتقال را بر زمینی می کارند که می دانند دیگر نصیبی از آن خواهند برد برای روز درماندگی و پیری.

نامش و افتخارش برای هر دوره ای از مجلس که آن را تصویب می کند؛ شیرین به کام همه زنان و مادران ایرانی، و یادش بماند برای خاطره جلوه ها و مریم ها که اگر از پشت میله های زندان نمی توانند امضاها را به یک میلیون برسانند و به دست مجلس بسپارند، فریادشان را باد از قلمی که در دست داشتند تا زمانی که به زندان رسیدند به گوش مجلسیان رساند و فهماندند که برای بقا باید همت به تغییر قوانین نابرابر گذاشت.

جلوه و مریم انقدر از قوانین نابرابر گفتند و نوشتند تا دعوت شدند به جایی که حالا از نزدیک می توانند شاهد نتایج قوانین نابرابر باشند. می توانند با همه وجود حس زنی را که به خاطر نداشتن حق طلاق آنقدر مجبور به همبستری با خشونت شد تا خود عامل خشونت گردید و شوهر را کشت، چون زورش به قانون نمی رسید، درک کنند. که حالا زن تا چند ساعت دیگر فشار طناب دار را بر گردن خود لمس خواهد کرد و جلوه و مریم اشک می ریزند برای قانون نابرابری که قربانی می گیرد و پرواز می کنند برای رساندن خبر خوش به زنان بم و گیلان و مازندران.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.