رییس کمیسیون زنان جبههء مشارکت: موانع تغییرقوانین زنان سیاسی است نه فقهی

سرمایه_ سونیا غفاری : فریده ماشینی،رییس کمیسیون زنان جبههء مشارکت با تاکید بر این‌که «بحث تغییر قوانین موضوع مشترک و یکی از دغدغه‌های جدی این کمیسیون است»، برخی از موانع فقهی پیش روی تغییر قوانین در حوزهء زنان را ناشی از نوعی سیاسی نگریستن به موضوع عنوان و تاکید کرد: «چرا در بحث تغییر قوانین دیهء و ارث زنان به فقهی بودن آن‌ها اشاره می‌شود ولی قانون دیه مسلمان و غیر مسلمان با حکم حکومتی و بدون هیچ مانع شرعی تغییر می‌کند؟ بنابراین سیاسی بودن برخی قوانین مطرح است نه فقهی بودن آن.»

نشست مطبوعاتی زنان اصلاح طلب دیروز در حالی برگزار شد که در این دوره از انتخابات مجلس این گروه از همان ابتدا با عنوان کردن سهم ۳۰ درصدی از قدرت سیاسی مواضع خود را برای ایفای نقش در عرصهء قدرت سیاسی به شکل جدی مطرح کردند‌.

دیدار با افراد و گروه‌های سیاسی و تاثیرگذار از جمله برنامه‌هایی است که در چند ماه اخیر ‌از سوی طیف زنان اصلاح طلب دنبال شده است‌.

فریده ماشینی در نشست مطبوعاتی شاخهء زنان جبههء مشارکت به اقدامات صورت گرفته از سوی کمیسیون زنان، از جمله تدوین منشور زنان حزب و پیشنهاد استفاده از مکانیزم مثبت سهمیه‌بندی جنسیتی اشاره کرد‌.

او ضرورت افزایش کمی‌و کیفی حضور زنان در حزب را عامل اصلی ایجاد شاخهء زنان دانست و افزود: «هدف اصلی این شاخه حساس‌سازی نسبت به جنسیت و توانمندسازی زنان عضو است‌، چرا که ما تاکید ویژه‌ای بر مشارکت سیاسی زنان به عنوان یک حق داریم، حقی که همهء زنان باید از آن بهره‌مند شوند.»

ماشینی برگزاری نشست‌های علمی‌و تخصصی در زمینهء سهمیه‌بندی جنسیتی در دانشگاه‌ها‌، ارایهء بیانیه و اعلام موضع در مقابل لایحهء حمایت از خانواده و همچنین شکل دادن به مجمع زنان اصلاح طلب را از مهم‌ترین فعالیت‌ها و اقدامات شاخهء زنان معرفی کرد.

ایجاد شاخهء زنان تفکیک بین زن و مرد نیست

فخرالسادات محتشمی‌پور‌، رییس شاخهء زنان و عضو کمیسیون زنان جبههء مشارکت نیز به بحث ارتباط گیری با دیگر زنان فعال جامعه و شناخت و پیگیری مطالبات زنان در سراسر کشور پرداخت.

او آموزش و توانمندسازی اعضای حزب و برنامه‌ریزی برای جذب زنان به منظور فعالیت در تمام ارکان این نهاد و تقویت عدالت جنسیتی را از برنامه‌های این شاخه معرفی کرد. .

رییس شاخهء زنان با تاکید بر فعال بودن زنان حزب در تمام بخش‌ها افزود: «ایجاد شاخهء زنان نوعی تفکیک بین زنان و مردان نیست و هدف تنها ایجاد نوعی نگرش جنسیتی در حزب است که بر محور نواندیشی دینی متمرکز شده است.»

محتشمی‌پور در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران دربارهء این‌که «آیا فهرست ۳۰ درصدی زنان برای حضور در انتخابات موفق بوده است»، یا خیر گفت: «تلاش ما بر این بوده تا احزاب دیگر را نسبت به اهمیت مسالهء حضور زنان متوجه کنیم و تجربهء مجلس ششم به ما نشان داد اگر فراکسیون زنان مجلس ششم وجود نداشت‌، بسیاری از اقدام‌ها در زمینهء مسایل زنان صورت نمی گرفت.»


تغییر قوانین خواست مشترک زنان است

فریده ماشینی در ادامهء جلسه در پاسخ به یکی از خبرنگاران در مورد موضع شاخهء زنان حزب مشارکت نسبت به کمپین یک میلیون امضا، بحث تغییر قوانین را موضوع مشترک و یکی از دغدغه‌های جدی کمیسیون زنان دانست و گفت: «بررسی قانونی و جامعهء شناختی زیادی در این حوزه صورت گرفته است‌، از جمله نشست‌هایی با مردان سیاسی ترتیب داده شده و اینکه چگونه می‌توان با نواندیشی دینی مسالهء تغییر قوانین حوزهء زنان را بررسی کرد در این نشست‌ها نیز مطرح شد.»ماشینی در توضیح مشکلات و چالش‌های پیش رو به لایحهء حمایت از خانواده اشاره کرد‌، لایحه‌ای که از نظر او درست در شرایطی مطرح شد که زنان جامعه خواستار تغییر قوانین تبعیض‌آمیز هستند.

او علاوه بر لایحهء حمایت از خانواده،همچنین سهمیه‌بندی جنسیتی دانشگاه‌ها را در جهت تبعیض‌آمیزتر کردن فضای جامعه به ضرر زنان دانست و آن را یکی از جدی ترین چالش‌های پیش روی کمیسیون زنان خواند‌.

محتشمی‌پور نیز یکی از مشکلات شاخهء زنان در بحث ارتباط با دیگر اقشار زنان را ‌مسالهء‌اعتماد مردم به جبههء مشارکت و حاکمیت عنوان کرد که موجب ارتباط کمتر با دیگر زنان شده و البته شاخهء زنان برای حل این مشکل برنامه‌هایی در این زمینه دارد‌. از جمله با تشکیل واحدهای تخصصی زنان در گروه ارتباطات و نیز از طریق شاخهء فرهنگیان، جوانان، دانشجویان و اصناف و ایثارگران سعی می‌کند با اقشار زنان ارتباط داشته باشد.‌ محتشمی‌پور کار با گروه زنان خانه‌دار را به علت تشکل و سازمان‌دهی کمتر، مشکل دانست‌.

محتشمی‌پور همچنین در زمینهء تفکیک میان زنان سنتی و اصلاح طلب گفت: «ما چنین تفکیکی نداریم. البته ممکن است درعقاید سیاسی بین زنان اصلاح‌طلب و محافظه‌کار مرزبندی وجود داشته باشد، اما ما در اصول با هم مشترک هستیم‌.ما در جایی مشکل با هم پیدا می‌کنیم که یا دیگران دخالت می‌کنند یا عقاید سیاسی مطرح می‌شود.»

وی افزود: «ما هیچ‌گاه یک سره سنت را نفی نکردیم، .کما این‌که هیچ گاه مدرنیزم را صدرصد قبول نکردیم بنابراین در جایگاهی قرار داریم که بهترین‌ها را از گذشته و شرایط موجود می‌گیریم و آن را پردازش می‌کنیم‌. ما توسعهء درون‌زا را توصیه کردیم و مرزبندی ما تنها با کسانی است که سنت را به عنوان یک حربه قرار می‌دهند و قصد سوء‌استفاده از دین را دارند.»

محتشمی‌پور گفت: «در حال حاضر دو گروه از زنان وجود دارند; گروهی که نسبت به حقوق خود آگاهی دارند و گروهی که هنوز به این آگاهی نرسیده‌اند. وظیفهء زنان آگاه این است که قشر دیگر زنانی را که آگاهی کمتری دارند، آگاه کنند‌. در عین حال معتقدیم حق گرفتنی است بنابراین وظیفه داریم که جایگاه زن را در جامعهء ایران به زنان بشناسانیم‌.»

ماشینی در انتهای جلسه بر حق زنان در حوزهء مشارکت سیاسی تاکید کرد و گفت: «ما باید بتوانیم موضوع زنان را در عرصه سیاسی به عنوان مسالهء اولویت‌دار مطرح کنیم و نگاه ما به انتخابات مجلس به این صورت است که افرادی وارد مجلس شوند که این حساسیت جنسیتی را دارا هستند‌.»

برنامه‌های آیندهء شاخهء زنان جبههء مشارکت، جشنوارهء وبلاگ‌نویسی زنان است که اهداف آن ارتباط شاخه با جامعهء زنان و استفادهء بهتر از فضای مجازی است که در محورهای مختلف برگزار می‌شود‌.علاقه‌مندان شرکت در این جشنواره می‌توانند به سایت اینترنتی

www.shayestegi.persionblog.com

مراجعه کنند‌.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.