مراسم انتخابات تعیین شورای مرکزی شبکه ارتباطاتی سازمانهای غیر دولتی زنان منحل شد

سایت زنان ایران:

مراسم انتخابات تعیین شورای مرکزی شبکه ارتباطاتی سازمانهای غیر دولتی زنان با دستور مستقیم دادستان عمومی و انقلاب تهران منحل اعلام شد.

اداره کل اطلاعات ناجا با ارسال نامه ای فوری به این دبیرخانه ( هیات امنای شورای مرکزی شبکه ارتباطی سازمانهای غیر دولتی زنان) اعلام کرده است که طبق دستور مستقیم سعید مرتضوی این انتخابات غیر قانونی است و از تشکیل شدن آن جلوگیری می شود.

در این نامه دستور دادستان بدین شرح ابلاغ شده است:

« معاونت محترم اطلاعات نیروی انتظامی

با توجه به مطالب معنونه ضمن هماهنگی با مبادی ذیربط از انجام انتخابات غیر قانونی جلوگیری و نتیجه اعلام گردد.»

مراسم تعیین اعضای شورای مرکزی این شبکه بنا به اخبار پیشین باید ساعت ۱۵ روز شنبه برگزار می شد.

شورای مرکزی شبکه ارتباطی زنان متشکل از شهلا حبیبی، شکوه نوابی نژاد، سوسن صفاوردی، فاطمه جمالی خوب و سونیا پوریامین است که در سومین دور از انتخابات شورا که چهار سال پیش انجام شد برای مدت سه سال انتخاب شدند.

کار این شورا مدیریت شبکه ارتباطی سازمانهای غیر دولتی زنان است.

با توجه به گذشت یک سال از پایان دوره تعیین شده شورا و تذکرات قانونی وزارت کشور مبنی بر برگزاری دور چهارم انتخابات ( طبق اساسنامه قانونی)، تا کنون چندین بار این انتخابات بنا به درخواست مدیر شورا ( شهلا حبیبی) به تعویق افتاده است.

یکی از اعضای هیات امنای شبکه ارتباطی با بیان این عبارات به سایت زنان ایران، ادامه می دهد: یک سال از پایان کار شورا گذشته است و از نظر قانونی این شورا رسمیت ندارد و ادامه فعالیتش غیر قانونی است. در این شرایط هیات امنا که وظیفه اش نظارت بر کار شورا است موظف به برگزاری انتخابات بوده است که در اعلامیه ای این خبر را رسما اعلام کردیم. اما امروز با دستور دادستان تهران مواجه شدیم که جلوی برگزاری انتخابات را گرفته اند. »

وی درباره علت ممانعت از برگزاری این انتخابات از سوی برخی از اعضای شورا می گوید: « ریاست شورا اعتقاد دارند که برنامه هایشان هنوز به پایان نرسیده و به زمان بیشتری برای انجام طرحهایشان نیاز دارند.»

وی واکنش هیات امنا به این درخواست را مهلت یک ساله ای بیان می کند که به ایشان داده شده و یادآوری می کند که هیات امنا در برابر مجمع عمومی یعنی حدود ۱۹۰ سازمان غیر دولتی مسوول است. بنابراین تصمیم گرفت که این انتخابات را برگزار کند .

وی همچنین می افزاید: در ضمن اعضای پیشین شورا حق نامزد شدن دوباره برای دور آینده را خواهند داشت بنابراین اعضای شورا نباید نگران نیمه کاره ماندن طرح هایشان باشند. آنها می توانند دوباره کاندیدا شوند و اگر مجمع عمومی به برنامه هایشان رای داد آنها رادنبال کنند. این انتخاباتمثل هر انتخابات دیگری یک دوره مشخص دارد و نمی شود با استناد به این که ما هنوز برنامه هایمان را تمام نکرده ایم، از برگزاری انتخابات بعدی جلوگیری کرد.

این عضو هیات امنا در پاسخ به این سوال که هیات امنا در صورت بروز تخلف از سوی شورا می تواند آن را منحل اعلام کند، گفت با توجه به این که این انتفاق صبح امروز رخ داده ، هنوز تصمیمی برای چگونگی برخورد با این قضیه نداشته ایم.

لازم به یادآوری است که یکی از انتقادهایی که برخی از سازمانهای غیردولتی و نیز برخی از فعالان جنبش زنان از این شبکه ارتباطی و شوراو حتا هیات امنای آن داشته اند، وابستگی های دولتی آن است که باعث می شود نوع فعالیت آنها زیر سوال برود.

ماهیت سازمانهای غیر دولتی، غیر وابسته بودن آنها به نهادهای قدرت است. ان.جی.او.ها سازمانهای غیر سیاسی تعریف شده اند. در حالی که بیشتر اعضای شورای مرکزی و هیات امنای شبکه ارتباطی در گذشته یا حال وابستگی های سیاسی یا دولتی داشته اند و همین امر تکیه آنها را به منابع قدرت به اذهان عمومی متبادر می کند.

با این اوصاف باید منتظر رخدادهای آتی، از جمله برخورد هیات امنای شبکه و واکنشهای آتی شورای مرکزی ماند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.