شیرین عبادی: اجازه نبش قبر دکتر زهرا صادر شد

میدان زنان، ساناز الله بداشتی: وکیل دکتر زهرا بنی یعقوب، پزشک جوانی که در یکی از بازداشتگاه های امر به معروف و نهی از منکر شهرستان همدان به صورت مشکوکی از دنیا رفت، ‌از صدور دستور نبش قبر موکلش خبر داد.

شیرین عبادی وکیل خانواده این پزشک که پس از وارد شدن پرونده به سیر قضایی این درخواست (نبش قبر) را به شعبه بازپرسی ارائه داده بود، با تایید این خبر گفت:« سرانجام پس از گذشت پنج ماه از مرگ دکتر زهرا و تشکیل پرونده،‌اجازه نبش قبر از سوی شعبه بازپرسی دادسرای همدان صادر شده، اما این نامه هنوز به من و خانواده بنی یعقوب ارسال نشده است».

به گفته او، با صدور چنین دستوری و پس از کسب اجازه از اولیای دم (پدر و مادر دکتر زهرا) این دستور ارجاع می شود.

برنده صلح نوبل که چند هفته پس از این اتفاق با اعلام وکالت خانواده دکتر زهرا اعللام کرد که در صورت پاسخ ندادن ‌دستگاه های اجرایی کشور، موضوع را از مراجع بین المللی پیگیری می کند، معتقد است: « این دستور کمک بزرگی را به روند قضایی پرونده می کند و شاید نشانه حرکت مقامات قضایی ایران برای پاسخگویی باشد ».

عبادی دلیل طرح درخواست «نبش قبر» را اینگونه توضیح داد:« اگر شکستگی استخوان جمجمه وجود داشته باشد تا مدت ها آثار آن بر جسد باقی می ماند، بنابراین با استناد به آن موضوع خودکشی منتفی است، اگرچه که پیش از این هم این مسئله مشکوک بود».

با همه این توضیح ها، البته وکیل خانواده بنی یعقوب «نبود شکستگی جمجمه را تاییدی بر «اقدام به خودکشی» موکلش ندانست» و توضیحات بیشتر در مورد مرگ مشکوک دکتر زهرا بنی یعقوب را به پس از نبش قبر و گزارش نهایی پزشکی قانونی موکول کرد.

دکتر زهرا بنی یعقوب، ۲۷ ساله که در یکی از روستاهای همدان دوران طرح خدمت پزشکان در مناطق محروم را می گذراند، روز جمعه پیش از عیدفطر گذشته (بیستم مهر) هنگامی که در لوناپارک همدان همراه نامزد خود بود به دست نیروهای بسیجی که ضابطان امر به معروف و نهی از منکر خوانده می شوند دستگیر و به بازداشتگاه این نیروها انتقال داده شد. دو روز بعد مأموران بازداشتگاه اعلام کردند که زهرا خود را در راهروی ‏طبقه دوم بازداشتگاه با استفاده از پارچه پلاکارد تبلیغاتی حلق آویز کرده و جان باخته است.‏ و اینگونه بود که سازمان پزشکی قانونی نیز مرگ وی را “‎فشار بر عناصر حیاتی گردن توسط جسم رشته‏‎ ‎مانند و قابل انعطاف و عوارض ناشی از آن” دانست و زمان مرگ را حدود ساعت نه شنبه شب (بیست و یکم مهر) اعلام کرد.

در آن زمان، مسئولان بازداشتگاه ستاد امر به معروف و نهی از منکر در همدان علت مرگ او را خودکشی اعلام کرده اند اما خانواده وی چنین دلیلی را برای مرگ فرزندشان رد کرده و علیه این ستاد به مراجع قضائی شکایت کرده اند.بر اساس این شکایت، دادسرای همدان سه نفر را متهم تشخیص داده و برایشان قرار وثیقه صادر کرده است. به گفته مقامات قضایی تحقیقات در این زمینه همچنان ادامه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.