وزیرکشور : زنان‌ایرانی بالاترین مشارکت سیاسی-اجتماعی را در جهان دارند

ایونا: وزیر کشور اعلام‌کرد “زنان ایرانی بالاترین میزان مشارکت را در فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی در بین زنان کشورهای جهان دارند”.

“مصطفی پورمحمدی” روز یکشنبه در نخستین همایش ملی مدیران زن روستایی در تهران، از این که جوامع غربی همچنان به زن نگاه ابزاری دارند و ازاین قشر برای تامین مقاصد اقتصادی، دسترسی به نیروی کار ارزان و مطامع جنسی استفاده می‌کنند ، انتقاد کرد و گفت که مهمترین شاخص تکریم زن، احترام به زن در کانون خانواده است.

به گفته وی ، ” به هر میزان در نهان خانه، به زن احترام گذاشته شود و دغدغه جدایی را نداشته باشد، به آینده و زندگی مشترک خود امیدوارتر خواهد شد.”

وزیرکشور باتاکید برنظرکارشناسان مسایل اجتماعی، روانشناسان و استادان علم اخلاق مبنی بر الویت داشتن کانون خانواده، گفت: تمام کارشناسان به این امر اذعان دارند که اگر تحول در خانواده اتفاق بیافتد ، زمینه تحول جامعه فراهم می‌شود. بنابراین به هر میزان خانواده که زن مدیر آن است سقوط و یا رشد داشته باشد، به همان اندازه شاهد سقوط و یا رشد جامعه خواهیم بود.

وی ، بزرگترین حادثه بشری را حادثه کربلا دانست و با اشاره به نقش زنان در این حادثه، گفت: نقش زنان که مدیریت آن در دست حضرت زینب (س)بود ، در بازتاب وعمق‌دهی این‌حادثه اگر نگوییم بیشتر از مردان نبوده‌است، بدون تردید سهم مساوی داشته‌اند.

“پورمحمدی” خطاب قرآن و روایات را به مسلمانان و مومنین دانست و گفت : مخاطب آیات و دستورات اسلام مردها نیست وتمام انسان‌ها و مومنین مخاطب قرآن هستند و هر فردی نقش خود را در این میان باید ارایه کند و هیچ عنصری را نمی توان نادیده گرفت.

وی به نقش زنان درانتخابات در دوران انقلاب اسلامی ایران اشاره‌کرد و گفت: در کشورهای غربی تا دهه‌های ‪ ۵۰و ‪ ۶۰بعد از انقلاب‌ها زنان حق رای نداشتند، ولی درانقلاب اسلامی بلافاصله پس از پیروزی به‌حضور زنان درنهادها و انتخابات تاکید شد و حضور و ملاقات امام راحل (ره) با زنان در نخستین روزهای پس از پیروزی، نشان از جایگاه زنان در اسلام دارد.

وزیرکشوربابیان این‌که‌سرعت آهنگ توسعه‌نباید عامل سردشدن کانون خانواده‌ها شود، افزود: برغم حضور زن در محیط اجتماعی و سهم این قشر در پیشرفت جامعه سعی کردیم اساس و ساختار وجودی زن به‌هم نریزد و در خانواده ایجاد تشویش و ناامنی نسبت به آینده بوجود نیاید.

وی جوان‌بودن و داشتن تحصیلات لازم را دو شاخص مهم موفقیت در مدیریت دانست و افزود: جمع ‪ ۴۰۰نفری بانوان دهیار دراین همایش این دو شاخص مهم را دارا هستند و می‌توانند منشاء تحولی در مدیریت کشور که از روستاها شروع می‌شود، باشند.

وزیر کشور با تاکید بر توانایی بانوان در عرصه‌های مدیریت مراکز جمعیتی افزود:اگر بخواهیم روستای تمیز و زیبا داشته‌باشیم، بانوان بهتر می‌توانند مدیریت کنند و توجه بانوان در عرصه‌های فرهنگی و هنری به خاطر ریزبینی‌های این قشر است.

وی افزود: با توجه به نگاه دقیق و کارشناسانه بانوان در امور اجتماعی و مدیریت در شوراهای روستاوشهر در صددیم سهم جنسیتی قایل شویم و درصدی از اعضای شوراهای شهروروستا به طور یقین باید از بانوان باشند.

به گزارش ایونا ، نخستین همایش ملی مدیران زن روستایی (دهیاران زن ) امروز با حضور ‪۴۰۰ دهیار زن در وزارت کشور برگزار شد.

این همایش‌توسط سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور با هدف توسعه مشارکت زنان در عرصه‌های مختلف و ارایه توانمندی‌های زنان ایران اسلامی در عرصه‌های مختلف توسعه ملی برگزار شد.

تحقق‌اهداف برنامه چهارم توسعه در خصوص تقویت نقش زنان در جامعه، توسعه فرصت‌ها و گسترش سطح مشارکت آن‌ها در کشور ، تقویت روحیه خودباوری در جامعه زنان به ویژه زنان روستایی، جلب توجه مسوولین به‌حضور زنان در عرصه مدیریت روستایی از دیگر اهداف برگزاری این همایش است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.