افزایش ۱۰ درصدی مشارکت اقتصادی زنان در ایران

ترجمه: حمید حمیدی: -براساس گزارش اخیر فروم اقتصاد جهانی، مشارکت اقتصادی زنان در ایران در سال ۲۰۰۷، ۱۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

در این گزارش شکاف جنسیتی در ۱۲۸ کشور جهان مورد بررسی قرار گرفته و ایران در رتبه ۱۱۸ در میان این ۱۲۸ کشور قرار گرفته است. این نتیجه نشان دهنده سیر نزولی نابرابری جنسیتی در ایران است چرا که سال گذشته (۲۰۰۶) ایران در میان ۱۱۵ کشور مورد بررسی در رتبه ۱۰۸ قرار داشت.

شاخص های مورد بررسی در شکاف جنسیتی سال ۲۰۰۷ در چهار حوزه اقتصادی، آموزشی، بهداشت، سلامت و امید به زندگی و توانمندی و حضور مشارکت در حوزه سیاسی بوده است.

در حوزه اقتصادی پنج مولفه مورد بررسی قرار گرفته که از جمله آن ها مشارکت نیروی کار، پرداخت برابر فرد برای کار مشابه، درآمد، حضور زنان در مقام های مدیریتی و قانونگذاری و میزان کارگران زن و مرد در بخش فنی و حرفه ای بوده است.

در سال ۲۰۰۷ در زمینه مشارکت نیروی کار میزان زنان شاغل ۴۱ درصد و میزان مردان شاغل ۷۶ درصد بوده است که این درصدها، دو درصد بالاتر از میزان این شاخص در سال ۲۰۰۶ است.

میزان درآمد زنان در سال نیز حدود چهار هزار دلار برآورد شده اما میزان درآمد مردان در همین دوره یک ساله در حدود ۱۱ هزار دلار بوده است که تفاوت چندانی با سال ۲۰۰۶ ندارد.

حضور زنان در مقام های مدیریتی و قانونگذاری در سال ۲۰۰۷، ۱۳ درصد بوده در حالی که این میزان برای مردان در حدود ۸۷ درصد بوده است که اندازه این شاخص نیز مشابه سال ۲۰۰۶ است. از جمله موارد دیگر تعداد کارگران فنی و حرفه ای زن است که به ۳۳ درصد در مقابل ۶۷ درصد کارگر مرد می رسد و این رقم هم مشابه سال گذشته آن است.
در این گزارش در حوزه آموزشی نیز چهار معیار مورد بررسی قرار گرفته اند که شامل نرخ با سوادی، ثبت نام در آموزش ابتدایی، راهنمایی و آموزش متوسطه است.

نتایج این گزارش نشان می دهد که نرخ باسوادی زنان در سال ۲۰۰۷، ۷۰ درصد بوده است در حالی که میزان مردان با سواد به ۸۴ درصد هم می رسد. با مقایسه سال ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ متوجه می شویم که نرخ باسوادی هیچ تغییری نکرده است اما ثبت نام دختران در آموزش ابتدایی که در سال ۲۰۰۶، صددرصد بوده در سال ۲۰۰۷ به ۸۸ درصد رسیده اما میزان ثبت نام پسران که در سال ۲۰۰۶، ۸۹ درصد بوده در سال بعد به ۹۱ درصد افزایش یافته است.

از شاخص های دیگر آموزشی، میزان ثبت نام دختران و پسران در مقطع راهنمایی است که ۷۵ درصد زنان و ۷۹ درصد مردان را شامل می شود که این آمار یک درصد کاهش نسبت به سال گذشته را نشان می دهد. میزان ثبت نام دختران و پسران در دوره متوسطه از میزان ثبت نام آن ها در دوره راهنمایی بسیار پایین تر است به طوری که ۲۵ درصد دختران و ۲۳ درصد مردان، در این مقطع آموزشی ثبت نام کرده اند که این رقم دو درصد افزایش نسبت به سال ۲۰۰۶ را نشان می دهد.

آنچه که در حوزه بهداشت و سلامت به عنوان شاخص در نظر گرفته شده نسبت جنسی در بدو تولد (زن و مرد) و امید به زندگی سالم در این دو گروه است. به طوری که نسبت جنسی در بدو تولد در سال ۲۰۰۷ به گونه ای است که ۴۹ درصد متولدین زن و ۵۱ درصد آن ها مرد هستند و میزان امید به زندگی در زنان بیش از مردان است به طوری که این رقم برای زنان ۵۹ و برای مردان ۵۶ تعیین شده است که کاهش یک درصدی نسبت به سال ۲۰۰۶ را نشان می دهد.
آخرین حوزه ای که شکاف جنسیتی در آن مورد بررسی قرار گرفته میزان توانمندی، حضور و مشارکت زنان و مردان در حوزه سیاسی است.

براساس این گزارش درصد زنانی که در مجلس حضور دارند چهار درصد است در حالی که ۹۶ درصد بقیه را مردان تشکیل می دهند و این آمار در مقایسه با سال ۲۰۰۶ هیچ تغییری نشان نمی دهد. میزان حضور زنان در حوزه های وزارتی نیز هفت درصد بوده و مردان نیز به میزان ۹۳ درصد حضور دارند و این ارقام کاملا مشابه سال گذشته و در مورد سال های ریاست زنان در دولت در ۵۰ سال گذشته عدد صفر در نظر گرفته شده است.

براساس این گزارش کشورهای سوئد، نروژ، فنلاند، ایسلند، نیوزیلند، آلمان، دانمارک، ایرلند، اسپانیا و انگلیس ۱۰ کشوری هستند که شکاف جنسیتی در آن ها کم تر از بقیه کشورها بوده و در ۱۰ کشور هم شکاف جنسیتی بیش از ایران بوده است کشورهایی چون مصر، مراکش، عمان، ترکیه، بنین، عربستان، نپال، پاکستان، چاد و یمن.

منبع: وب سایت فروم اقتصاد جهانی

www.weforum.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.