طرح امنیت اجتماعی بانوان در عربستان

گروهی از زنان در شهر جنادریه در جنوب عربستان سعودی که در حال حاضر شاهد برگزاری یک جشنواره فرهنگی است، در اقدامی جالب و برای اولین بار با مشارکت در گروههای امر به معروف و نهی از منکر، با منکرات شرعی صورت گرفته از سوی زنان بر خورد می کنند.

به گزارش شیعه نیوز به نقل از فردا، یکی از اعضای این هیات که نخواسته نامش فاش بشود به شبکه العربیه گفت: این امر در چارچوب طرحی است که هم اکنون در حال بررسی است. در این طرح با اعطای اختیارات قانونی به بانوان عضو هیاتهای امر به معروف و نهی از منکر، این بانوان مسولیت برخورد با منکرات زنان را بر عهده می گیرند.

این اختیارات شامل نصیحت متخلفان و یا در موقع لزوم دستگیری زنانی که قوانین شرعی را رعایت نکنند می شود.

مسوول جشنواره ملی فرهنگ که در بندر جنادریه برگزار می شود درباره این طرح گفت: روزهای خاصی از این جشنواره ویژه بانوان است. در این روزها، صدها تن از زنان و دختران برای حفظ امنیت و نظم وبرخورد با بدحجابان (متبرجان) در نظر گرفته شده اند. برای امور نظافتی هم با شرکتهای نظافتی بانوان قرارداد بسته شده است.

بانوان شرکت کننده در این جشنواره از اینکه در روزهای ویژه زنان چنین طرحی اجرا می شود استقابل کرده اند.

برای راحت شدن مردها
به گزارش العربیه، هدف از این طرح کمک به مردان عضو هیات امر به معروف است که هنگام ورود سرزده به اماکن زنانه، (به خصوص مکانهای دربسته و خصوصی که باید به زور و ناگهانی وارد آنها بشوند تا با خلوت غیر شرعی زنان و مردان نامحرم برخورد کنند) احساس بدی دارند و معذب هستند.

گفتنی است در عربستان بودن زن و مرد نامحرم در یک مکان جرم محسوب می شود.

البته این اولین فعالیت این بانوان نیست. هفته گذشته نیز با کمک زنان آمر به معروف و نهی از منکر چند زن و مرد در منزلی در جنوب عربستان در حین استعمال مواد مخدر و مشروبات الکلی و … بازداشت شدند.

فعالیتهای این گروه در جنادریه با استقبال بانوان شرکت کننده در جشنواره روبرو شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.