دانشجوی تیز هوش دکترای شیمی چرا خودکشی کرد

ترانه بنی یعقوب

چرا یک دانشجوی دکترای شیمی دانشگاه شهید بهشتی با خوردن سیانور در جمع دوستانش خودکشی می کند؟
۲۸ فروردین ماه دانشجوی دکترای شیمی دانشگاه شهید بهشتی پس از مشاجره با استادش به آزمایشگاه دانشگاه رفته و با خوردن سیانور به زندگی اش خاتمه می دهد.

خبر خودکشی این دانشجوی دکترا به ظاهر ساده است اما این که چرا دانشجویی که در مدرسه تیزهوشان تحصیل کرده، پس از ۲۰ سال تحصیل توانسته این گونه زندگی اش را پایان دهد؟ از دیدگاه کارشناسان مختلف سوال برانگیز است.
شنیده ها حاکی از آن است که این دانشجوی ۳۵ ساله توانایی اقتصادی برای تهیه رساله اش را نداشته است. زمانی که استاد او این مطلب را از او می شنود، در جمع دانشجویان از او می پرسد: «پس برای چه زنده مانده است؟» این دانشجو در میان ناباوری همکلاسی هایش با خوردن سیانور خودکشی می کند.

حسن مسلمی نائینی، مدیرکل امور دانشجویان وزارت علوم که چندی پیش از اجرای طرح جامع پیشگیری خودکشی در میان دانشجویان خبر داده بود، از ذکر جزییات این ماجرا خودداری می کند: «از جزییات ماجرا خبر نداریم اما قرار است دانشکده علوم شهید بهشتی در این باره گزارشی را در اختیارمان قرار دهد.»

برخی از دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی معترضانه می گویند که کسی در این دانشگاه در قبال این خودکشی عکس العمل جدی نشان نداده و تنها یک نامه انتقادی از سوی جمعی از دانشجویان دکترای شهید بهشتی در خوابگاه نصب شده است.مسلمی از این موضوع اظهار تعجب می کند: «اما من شنیدم که همگی دوستان و استادان این دانشجو برای شرکت در مراسم خاکسپاری اش به شهر قزوین رفته اند.» او همچنین وعده می دهد که در آینده ای نزدیک نتایج طرح پژوهشی پیشگیری از خودکشی در میان دانشجویان اعلام شود. حسن خالقی معاون آموزشی وزیر علوم، هم که از جزییات این موضوع اطلاعی ندارد، از شنیدن این خبر متاثر می شود: «من از صمیم قلب این حادثه را به خانواده این دانشجو تسلیت می گویم اما باید بدانید مشکل مالی تنها یکی از دلایل خودکشی است و بررسی خودکشی دلایل پیچیده ای دارد و من جز احساس تاسف نمی توانم نظری در این باره بدهم. این مساله به همه ما مسوولان هشدار می دهد که مشکلات دانشجویان دکتری را جدی تر بگیریم.»

او پرداخت کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان دکتری را در همین راستا می داند.از این پس، مقرر شده است که دانشجویان دکتری که تحت فشارهای مالی و روانی فراوانی برای تکمیل رساله شان هستند از حقوق ماهانه ۵۰۰ هزار تومانی بهره مند شوند.

انور صمدی راد، مددکار و استاد دانشگاه هم بررسی همه جانبه پدیده خودکشی این دانشجو را ضروری می داند: «براساس حدس و گمان و ربط دادن خودکشی به یک علت (اقتصادی) نمی توان خودکشی این دانشجو را تبیین کرد.»

او «تیزهوش» بودن این دانشجوی ۳۵ ساله را به عنوان یکی از عوامل موثر در خودکشی عنوان می کند: «تیزهوش بودن در ایران اصلا نکته مثبتی نیست چرا که فاصله میان واقعیت و آنچه که اغلب تیزهوشان انتظار دارند زیاد است و سرخوردگی آن ها از مسایل اجتماعی و پیرامونی بسیار بیش تر از انسان های معمولی است.»

همچنین سازگاری با واقعیت ها و مشکلات از طرف تیزهوشان بسیار پایین است. صمدی راد با اشاره به این نکته می گوید: «سطح توقعات اغلب تیزهوشان از خود و نیز سطح توقعات دیگران از آن ها در طول دوران زندگی آن ها را تبدیل به انسان هایی حساس، زودرنج و ناتوان در مقابل مشکلات زندگی می کند.»

به گفته صمدی راد بررسی تجربه های دوران کودکی، شبکه دوستی و زمینه های خانوادگی در فهمیدن علت خودکشی این دانشجوی تیزهوش نباید مورد غفلت قراربگیرد.

منبع :

http://www.sarmayeh.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.