روز سیاه برای کارگران ساختمانی

روزنامه سرمایه

دیروز-دهم تیرماه ۱۳۷۸ اخبار اجتماعی رسانه ها از کشته شدن تعدادی کارگر در نقاط مختلف کشور و در ساعات تلاش برای تامین معاش حکایت داشت.در یک کارگاه بلوک زنی در شهرستان یاسوج پنج کارگر در چاه آب گرفتار شدند و جان خود را از دست دادند. یکی از کارگران برای تعمیر پمپ آب از دهانه چاه پایین رفت. پس از گذشت ساعتی دیگر همکاران او برای نجات جان وی وارد چاه شدند ولی هیچ یک بازنگشتند.

ریزش ساختمان هفت طبقه سعادت آباد تهران در اولین ساعت های صبح اتفاق افتاد و ۲۲ کارگر که در این ساختمان مشغول به کار بودند زیر آوار ماندند. شهردار منطقه دو تهران ریزش ساختمان هفت طبقه را ناشی از بی توجهی مالکان ساختمان به هشدارهای شهرداری دانست. این ساختمان که در بهمن سال ۷۹ پایان کار گرفت پس از دو سال ترک برداشت و همین باعث تخلیه ساختمان و رفتن ساکنان آن شد. بیرون آوردن تن بی جان کارگران از آوار هفت طبقه آجر و سنگ ساعت ها به طول انجامید و خانواده های کارگران ساعت ها در انتظار اطلاع از سرنوشت عزیزان خود بودند.

در میان این حجم خبر گلایه های خانواده قربانیان آتش سوزی شازند اراک هنوز شنیده می شود.در این حادثه که چهارم خردادماه اتفاق افتاد ۲۶ کارگر کارخانه های کیمیا گستران سپهر و کیمیاگران امروز زنده زنده در آتش سوختند و ۵۰ نفر هم با جراحت های عمیق راهی بیمارستان شدند. تعدادی از کارشناسان ایمنی اعلام کرده اند بارها به مسوولان این دو کارخانه در شازند تذکر دادیم که با توجه به شرایط موجود این کارخانه ها هر لحظه امکان انفجار وجود دارد که هر بار مسوولان به ما گفتند این موضوع ربطی به شما ندارد. کارشناسان ایمنی علت انفجار در این دو کارخانه را غیراستاندارد بودن شرایط کار می دانند: «هیچ کدام از دستگاه های مورد استفاده در این کارخانه ها ضمانتنامه و گارانتی مربوطه را نداشته است.»

کارگران ساختمانی قربانیان ۳۳ درصد حوادث کشور به گفته محسن ایزدخواه پژوهشگر کار و تامین اجتماعی ۳۳ درصد حوادث کشور به کارگران ساختمانی مربوط است که از طبقه ضعیف و با آسیب پذیری بالا هستند. او تعلل وزارت رفاه و سازمان تامین اجتماعی را موجب توقف اجرای قانون بیمه کارگران می داند: «در زمان دولت خاتمی این قانون آماده و در دولت مهرورزی به مجلس ارائه شد. پیش بینی می شد با اجرای این قانون یک و نیم میلیون کارگر ساختمانی تحت پوشش قرار بگیرند ولی کوتاهی وزارت رفاه منجر به توقف اجرای قانونی در سال جاری شد در حالی که سالانه چند هزار کارگر ساختمانی دچار حادثه می شوند.»

این کارشناس، کارفرمایان را مسوول اصلی بروز حادثه در زمان ساعت کار می خواند: «مطابق مقاوله نامه سازمان بین المللی کار کشورهای صنعتی بیشترین جان باختگان را در حوادث کار دارند و موظف به حفظ ایمنی و حفاظت بخشی هستند. کارفرمایان هنگام تاسیس کارخانه باید موافقت لازم را از وزارت کار داشته باشند.» او ادامه می دهد: «به لحاظ ایمنی بخشی و زیست محیطی، بخشی از کارها سخت و زیان آورند یا در مناطق آلوده مثل مناطق زیرزمینی (معادن و چاه ها) انجام می شود. در این قبیل فعالیت ها کارفرما ملزم به فراهم کردن تجهیزات لازم است.»

ایزدخواه معتقد است در کشور ما که بازار عرضه و تقاضای نیروی کار به هم خورده است کارگر قدرت چانه زنی ندارد که از کارفرما درخواست حفاظت ایمنی و بهداشتی کند. او به رشد ۹ درصدی حوادث اشاره کرد: «برابر گزارشات رسمی سازمان تامین اجتماعی در سال ۸۵ بیش از ۲۱ هزار حادثه در کشور اتفاق افتاده و در سال ۸۵ با رشد معادل ۹ درصد تعداد حوادث بالغ بر ۲۳ هزار مورد شده است که از این تعداد بالغ بر دو هزار و ۱۰۰ نفر بر اثر این حوادث و بیماری های ناشی از آن دچار فوت یا از کار افتادگی شده اند همچنین در سال ۸۵ بر اثر این حوادث نزدیک به یک میلیون روز کاری به منظور درمان کارگران به هدر رفته و بالغ بر ۶۲ هزار روز از کار مفید کارگران به علت بستری شدن تضییع شده است.»

براساس گزارش رسمی دستگاه های مسوول بیش از ۹۰ درصد حوادث ناشی از کار در اثر خطاهای انسانی رخ می دهد که از این رقم ۷۰ درصد به دلیل عدم رعایت اصول ایمنی توسط کارفرما و ۲۰ درصد نیز مربوط به کارگران است. بررسی ها نشان داده است در سال ۸۵ بخش صنعت ۴۷ درصد بیشترین فراوانی و بخش ساختمان با متوسط ۳۰ درصد از کل حوادث بالاترین حادثه را به خود اختصاص داده و بالاترین مرگ و میر نیز در این دو بخش روی داده است. حمید حاج اسماعیلی کارشناس ایمنی هم بر نقش تشکل های کارگری تاکید می کند: «خلاء وجود تشکیلات سازمانی کارگری و معضلات مربوط به ایجاد سندیکاهای مربوط به کارگاه ها و صنوف باعث شده حقوق کارگری در ایران دچار مشکلات جدی شود.» او بزرگ ترین انتقاد از این حوزه را به دولت وارد می داند: «دولت در سال های اخیر زمینه های لازم را برای تشکیل نهادهای کارگری فراهم کرده است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.