انتقاد دوباره شیرین عبادی از لایحه حمایت از خانواده:درهیچ سیستم حقوقی از بدهکار مالیات اخذ نمی شود

خبرگزاری کار ایران: شیرین عبادی حقوقدان و برنده جایزه صلح نوبل در گفتگو با خبرگزاری ایلنا گفت: در هیچ سیستم حقوقی از بدهکار مالیات اخذ نمی شود.

این فعال حقوق زنان ادامه داد: طبق اصول حقوقی هر کس که درآمدی کسب کند باید مالیات آن را بپردازد و پرداخت مالیات همواره برعهده دارنده حق است. درهیچ سیستم حقوقی از بدهکار مالیات اخذ نمی شود، بنابراین برداشتی که از این لایحه می شود این است که کسی که از مهریه منتفع می شود باید مالیات بپردازد.
وی ادامه داد: البته پرداخت مالیات از مهریه زن با مشکلات حقوقی مواجه است زیرا مهریه دینی است بر ذمه زوج و محتمل الوصول است و تا کسی مالک چیزی نشده باشد، نباید مالیاتی بپردازد.

عبادی افزود: این مساله حتی مورد مخالفت شرع اسلام هم هست و آیت الله صانعی در فتوایی که دادند اخذ مالیات از مهریه را حرام اعلام کردند.

این فعال حقوق زنان سپس در رابطه با ازدواج موقت که در این لایحه ثبت آن ضروری شمرده نشده است گفت: ازدواج موقت در واقع همان تعدد زوجات است با این تفاوت که هیچ گونه محدودیتی هم ندارد. به عبارت دیگر از این لایحه می توان دریافت که یک مرد می تواند ۵۰۰ زن موقت اختیار کند بدون اینکه نیازمند کسب موافقت از دادگاه باشد و یا همسران قبلی او از این موضوع مطلع باشند و هوسرانی مرد موجبات طلاق برای همسر اول شود.

وی ادامه داد: این چنین اموری جز تزلزل در بنیان خانواده چیز دیگری نیست. قوانین نباید به گونه ای مطرح شوند که به افراد هوسران اجازه داده شود که جنبه قانونی به امیال خود بخشند.

عبادی یکی دیگر از مشکلات ازدواج موقت را سرنوشت فرزندانی دانست که بر اثر این گونه روابط در خانواده ها متولد می شوند. وی اثبات رابطه نسب این کودکان را دشوار دانست و افزود: بین کودکانی که از مادران متفاوت هستند اختلاف و رقابت پیش خواهد آمد و کانون گرم خانواده تبدیل به میدان جنگ بین زنان متعدد عقدی و صیغه ای می شود و این لایحه نه تنها باعث تحکیم خانواده نمی شود بلکه با قانون اساسی که در اصل ۱۰ مقرر داشته است که قوانین باید برای استحکام و استواری خانواده تنظیم شود مغایرت دارد ، بنابر این نیازمند کارشناسی و بازنگری دقیق تری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.