انتقاد کم‌سابقه شیرین عبادی از شیوه مواجهه دولت آمریکا با طالبان

نگارگ :

روز گذشته، شیرین عبادی در سخنانی صریح به انتقاد از هیأت حاکمه آمریکا پرداخت و از عکس‌العمل خشونت‌طلبانه‌ی دولت بوش پس از واقعه تروریستی ۱۱ سپتامبر به شدت انتقاد کرد. وی که در آمریکا به سر می‌برد، در حضور برخی دیگر از برندگان صلح نوبل این پرسش را مطرح کرد که آیا اگر دولت آمریکا به انتقام خون ۴ هزار انسان بی‌گناهی که در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ کشته شدند، ۴ هزار کلاس درس و مدرسه در افغانستان می‌ساخت، آنگاه امروز شهروندان آمریکایی از امنیت بیشتری برخوردار نبودند؟ آیا با ساختن مدرسه و افزایش آگاهی نمی‌توان بهتر و مؤثرتر ریشه‌های تروریست، یعنی تعصب و جهل را خشکاند؟

او گفت: اگر امروز با جود حضور نظامی همه جانبه آمریکا و متحدانش در افغانستان، هنوز بیش از ۶۰ درصد از خاک افغانستان در تسلط طالبان قرار دارد، به دلیل همین کوته‌نظری و جهل و تعصب دولت بوش و حامیان جنگ‌طلب وی است.
بی‌شک، سخنان صلح‌طلبانه‌ی این بانوی شجاع و آزادی‌خواه ایرانی، آن گروه از رأی‌دهندگان آمریکایی مخاطبش را که هنوز در انتخاب بین اوباما و مک کین در تردید بودند، به سوی اوباما جلب کرد؛ سخنانی که با ابراز احساسات شدید حاضران در کنفرانس، از جمله اسقف دزموند توتو همراه بود.

ک نکته جالب دیگر اینکه، بخش بزرگی از سخنان شیرین عبادی از طریق شبکه تلویزیونی تپش – که معمولاً به رویدادهای سیاسی نمی‌پردازد – پوشش داده شد.اقدامی که البته شایسته تقدیر است

منبع :http://negarak.sepehrblog.ir/more-5532.html

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.