زنانی که نقش سنتی جنسی خود را پذیرفته اند، بیشتر کتک می خورند

کانون زنان ایرانی – زنان کتک خورده اعتقاد بیشتری به نقش های سنتی جنسی دارند.

در تحقیقاتی که پژوهشگران دانشگاه ایندیانا در رابطه میان اعتقادات زن درباره نقش سنتی جنسی و خشونت شوهران انجام داده اند با این فرض شروع شده است که با اجتماعی شدن زنان برای پذیرش سلطه مردان در روابط خانوادگی یا حفظ انتظارات سنتی نقش جنسی احتمال آن که خشونت در روابط بزرگسالی تجربه شود، افزایش می یابد.”

یکی از فرضیات‘ پیوند میان اعتقادات زنان به نقش سنتی جنسی و سوء استفاده زناشویی است. بر همین اساس ” خصوصیات زنانه ی نیرومند سنتی (میل به تامین و حمایت شدن، غمخوار و رفیق بودن، همدل و نرمخو بودن) بدون خصوصیات مردانه ی سنتی( قاطع، مستقل، مایل به داشتن موضع) ممکن است موجب شود که تیپ های زنانه کمتر بتوانند از خود حمایت و مراقبت به عمل آورند.”

شوارتز وماتلی بر این باورند که هویت جنسی، محصول ارزشیابی ها و اقدامات بعدی دیگران است و همچنین نظر می دهند که رابطه توام با کتک زنی، باعث می شود زنان، هویت نقش جنسی زنانه ی محدودی را در خود پرورش دهند.

بدینسان نقش های سنتی جنسی می تواند خطر خشونت را افزایش دهد، می تواند این احتمال را کاهش دهد که زن به محض شروع خشونت بتواند رابطه را ترک کند ویا می تواند نتیجه تجربه ی خشونت زناشویی باشد.

وارن ولانینگ، زنان کتک خورده از مراکز پناهگاههای خشونت خانگی را با زنان کتک نخورده ای مقایسه کرده اند که با یکی از مراکز بهداشت روانی تماس گرفته اند. نتایج نشان می دهد که زنان کتک خورده زنانه تر بودند و زنان کتک نخورده یا مرد صفت تر یا دو جنسیتی بودند.

شوارتز و ماتلی نیز دریافتند که زنان کتک خورده از نظر مرد صفتی در سطح پائین تری بودند اما از نظر خصوصیات زنانه نیز در سطح بالاتری قرار نداشتند.

بدین ترتیب مطالعات عموماً حاکی از آن است که زنان کتک خورده اعتقاد بیشتری به نقش های سنتی جنسی دارند.

مطالعات فمنیستی در این زمینه نیز بیان می کند که زنان سوء استفاده شده، در مقایسه با زنان سوء استفاده نشده و متالم در روابط زناشویی، بیشتر به ایدئولوژی نقش سنتی جنسی سنتی اعتقاد دارند.

*تلخیص از مقاله ” اثرات روان شناختی خشونت شوهران بر زنان کتک خورده”،

دانشگاه ایندیانا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.