یک سال حبس حمیده نبوی تائید شد

رادیو زمانه: حکم یک سال حبس حمیده نبوی فعال مدنی از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر انقلاب تهران تائید شد.

فعالان حقوق بشر و دموکراسی در ایران اعلام کرده‌اند که خانم نبوی به «قصد» شرکت در مراسم بیستمین سالگرد قتل‌عام زندانیان سیاسی ۱۳۶۷ متهم و محاکمه شده است.
دادگاه بدوی، این فعال مدنی را پیش‌تر به یک سال حبس محکوم کرده بود که این حکم در دادگاه تجدید نظر مورد تائید قرار گرفته است.

آن‌طور که فعالان حقوق بشر اعلام کرده‌اند، خانم نبوی در اوایل هفته جاری از بند ۲۰۹ زندان اوین به بند زندانیان عادی و خطرناک منتقل شده است.

حمیده نبوی ۱۶ مهر ماه امسال از سوی ماموران امنیتی بازداشت و تاکنون در زندان به سر می‌برد.
خانم نبوی دومین عضو خانواده‌اش است که به حبس محکوم می‌شود. برادر وی، ظهور نبوی پیش‌تر به دلیل نوشتن سلسله مقالاتی در مجله «سرزمین آراپیائی» به پنج سال زندان محکوم شده بود.

وب‌سایت کانون زنان ایرانی هم سه‌شنبه گذشته اعلام کرده بود که سولماز ایگدر خبرنگار این وب‌سایت به شش ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

سولماز ایگدر از فعالان اجتماعی و مدافع حقوق کودک و زنان جمعه نهم شهریور ماه همزمان با بیستمین سالگرد کشتار زندانیان سیاسی در مقابل گورستان خاوران بازداشت و نوزدهم شهریورماه با تامین وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی پس از تحمل ۱۲ روز زندان انفرادی آزاد شد.

بر اساس این گزارش، حکم امیر امیرقلی از دیگر دستگیرشدگان آن روز نیز مثل ایگدر شش ماه حبس تعزیری است که آن هم به صورت شفاهی به وی ابلاغ شده است.

برخورد با فعالان مدنی و تائید مجازات آنها از سوی دادگاه‌های تجدید نظر در هفته‌های اخیر با اعتراض نهاد‌های حقوق بشری مواجه شده است.
هفته گذشته بیش از ۱۲ سازمان فعال در امر حقوق بشر و زنان با صدور اطلاعیه‌ مشترکی از فشار‌ها علیه فعالان حقوق زن در ایران ابراز نگرانی کردند.

حبس و تبعید یاسر گلی

در پیوند با این گزارش، انجمن زندان سیاسی در ایران هم اعلام کرد که یاسر گلی فعال دانشجویی در سنندج به اتهام «محاربه»، به ۱۵سال حبس همراه با تبعید به زندان بافت کرمان محکوم شده است.
حکم این فعال دانشجویی از سوی دادگاه انقلاب شهر سنندج صادر و به نعمت احمدی وکیل مدافع وی ابلاغ شده است.
آقای گلی دبیر اتحادیه دمکراتیک دانشجویان کرد دانشگاه‌های ایران است. وی از ۱۳ماه پیش تاکنون در بازداشتگاه اداره اطلاعات شهر سنندج به سر می‌برد.
پیش‌تر ماموران اطلاعات پدر و مادر این فعال دانشجویی را بازداشت و مدتی در زندان نگه داشته بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.