نامزدهای نهایی جایزه شعر زنان ایران؛خورشید اعلام شدند

کانون زنان ایرانی: نامزدهای نهایی جایزه شعر زنان ایران؛خورشید اعلام شدند.
به گفته سپیده جدیری،دبیر جایزه خورشید قرار است دی ماه امسال (به مناسبت تولد فروغ فرخزاد) در مراسمی به بهترین کتاب شعر منتشر شده زنان ایران در سال ۱۳۸۶ تندیس، لوح تقدیر و جایزه نقدی اهدا شود.

گروهی از زنان شاعر و منتقد بر آن شده‌اند تا آثار شعری همجنسان خود را بازخوانی و بررسی کنند و به برترین‌ها جایزه بدهند.

این حرکت که برای اولین بار است برای زنان شاعر ایرانی اتفاق می افتد ؛ با انتقادهای بسیاری مواجه شده است. جدیری در این باره می گوید:” مورد انتقاد قرار گرفتن این جایزه خودش نکته بسیار جالبی است چرا که بسیاری از جایزه ها هستند که با حمایت مالی و مدیریت مردها تشکیل می شوند و این امری کاملاعادی تلقی می شود و هیچ انتقادی هم به آن وارد نیست، اما به محض آنکه حرکتی از سوی زنان و با مدیریت زنان و برای زنان انجام می شود همه برایشان عجیب و سوال برانگیز است و مساله تفکیک جنسیتی را مطرح می کنند. در حالی که از همان ابتدا ما تاکید کردیم که هدف این جایزه به هیچ عنوان تفکیک جنسیتی نیست و صرفا جایزه ای است برای حمایت از زنان و بهتر دیده شدن تلاش های زنان در حوزه شعر.”

یکی از اهداف این جایزه علاوه بر تشویق زنان شاعر، معرفی معیارهای منتقدان برجسته زن هم بوده است. جدیری به این مطلب اشاره می کند:” ما منتقد زن هم داریم که چندان معرفی نشده است. نگاه ناقدانه زن هم باید معرفی شود و این جایزه می تواند این کار را بکند. نمی توانید منکر این قضیه شوید که داوران ما هر کدام در شعر سرآمد نسل خودشان هستند و در نتیجه این داوران که نقدها و پژوهش های زیادی هم داشته اند به عنوان منتقدان زن نگاهشان به جامعه ادبی معرفی می شود و این هم یکی از اهداف ما بوده است.”

جدیری می گوید:” لیست کامل کتاب های شعر زنان منتشر شده در سال ۱۳۸۶ و در داخل ایران را جمع آوری کرده ام. کل کتاب های شعری که در این سال منتشر شده دو هزار جلد بوده که ۷۰۰ جلد آن کتاب های شعر است. این حجم قابل توجهی است و فقط کمی از نصف کمتر است و اگر مساله ممیزی کتاب را هم در نظر بگیریم می بینیم که حضور زنان بسیار قابل تامل است. از طرفی تحقیقاتی که انجام شده نشان می دهد در برابر هر شاعر مرد مطرح در ایران یک شاعر زن مطرح وجود دارد. در شرایطی که در دهه ۴۰ و ۵۰ اگر شما نگاه کنید مگر چند شاعر مطرح زن داشتیم؟ در آن دوره به خاطر محدودیت های موجود زنان اصلابه این میدان وارد نمی شدند یا اگر شعر داشتند و چاپ نمی کردند. در ایران حضور در عرصه اجتماعی برای زنان شاعر نسبت به کشورهای دیگر با تاخیر بسیار همراه بوده است و در نتیجه توجه به فعالیت های زنان هم با تاخیر صورت گرفته است.”

عنوان هفت اثر برنر زنان شاعر ایرانی که قرار است یکی از انها به عنوان برترین انتخاب شود به شرح زیر است:

«به وقت البرز» اثر مهرنوش قربانعلی، ناشر: آهنگ دیگر

«پاییز تا زانوهایت خواهد رسید» اثر ندا کامیاب، ناشر: ثالث

«پیانو» اثر مریم جعفری آذرمانی، ناشر: مجنون

«سخن می گویی کلمه ها در من آزاد می شوند» اثر مینا دستغیب، ناشر: نوید شیراز

«صدایت را برایم ترجمه کن» اثر هما فاضل، ناشر: پاژ

«فقط همین نیست» اثر منیره پرورش، ناشر: ثالث

«می خواهم بچه هایم را قورت بدهم» اثر رؤیا زرین، ناشر: هزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.