“زن به ظن تاریخ” به چاپ دوم رسید

انتشار جلد چهارم پژوهش تاریخی زن ایرانی در عصر افشاریه و زندیه که تاریخ هیچکس نام دارد در سال جاری با انتشار مجدد جلد نخست همین کتاب همزمان شده است. بنفشه حجازی چاپ دوم این مجلد را مهرماه منتشر می کند.

خبرگزاری میراث فرهنگی: بنفشه حجازی که جلد چهارم پژوهش تاریخی اش درباره زن ایرانی در عصر افشاریه و زندیه را امسال با عنوان تاریخ هیچکس در نمایشگاه کتاب تهران عرضه کرده بود، جلد نخست این مجموعه با نام زن به ظن تاریخ با موضوع بررسی جایگاه زن ایرانی از عهد باستان تاپایان دوره ساسانی را مهرماه امسال به چاپ دوم می رساند.

حجازی درباره این مجموعه گفت:« هنگامی که ۲۲ سالم بود و در اوان انقلاب ایران که زن به مساله ای اصلی تبدیل شده بود، با علاقه ای که به این حوزه داشتم شروع به خواندن متون اصلی درباره مسائل زنان ایرانی در تاریخ کردم و چند سال بعد با بررسی های فراوانی که همگی متکی بر اسناد تاریخی بود به این حوزه کشیده شدم و اکنون این مجموعه تقریباً در حال اتمام است.»

به گفته حجازی جلد نخست این مجموعه با عنوان “زن به ظن تاریخ” در سال ۷۱ و توسط نشر شهران چاپ و منتشر شد. جلد دوم که عنوان آن “به زیر مقنعه” بود به بررسی جایگاه زن در ایران باستان قبل از اسلام می پرداخت، توسط نشر علم چاپ شد.

حجازی در جلد سوم که نام آن “ضعیفه ” است به پژوهش درباره وضعیت زن ایرانی در دوران بعد از اسلام تا عصر صفوی پرداخته است. “تاریخ هیچکس” که جلد چهارم این مجموعه را تشکیل می دهد به جایگاه زن ایرانی درعصر افشاریه و زندیه اختصاص دارد. جلد پنجم با نام “تاریخ خانم ها” به وضعیت زنان ایرانی در عصر قاجار می پردازد و این نام به این خاطر است که در آن زمان اکثر زنان ایرانی یک پسوند خانم بعد از اسمشان وجود داشته است. کار نگارش جلد ششم این مجموعه نیز که به وضعیت زنان ایرانی در فاصله انقلاب مشروطه تا انقلاب اسلامی ایران می پردازد اخیراً به پایان رسیده و برای چاپ به ناشر تحویل داده شده است.

این پژوهشگر افزود:« جلدهای سوم و چهارم این مجموعه را انتشارات قصیده سرا چاپ کرده است و قرار است همین ناشر تمامی این مجموعه را به صورت یک دفتر یک جلدی منتشر کند.»

حجازی، ادامه پژوهش در زمینه مسائل زنان ایران را منوط به روی دادن واقعه ای به گفته خودش تاریخی و جالب دانست.

او دسترسی به اسناد تاریخی مربوط به پژوهش مفصلش را بسیار آسان توصیف کرد و از کتابخانه های مرکز گفتگوی تمدن ها، فرهنگستان زبان و ادب فارسی، موسسه مطالعات تاریخی معاصر و مرکز اسناد انقلاب اسلامی برای این همکاری ها ابراز قدردانی کرد.

“بنفشه حجازی” که رمان نیز می نویسد و پیشتر رمان “بیسکویت نیم خورده” را به مخاطبانش عرضه کرده بود همچنین از چاپ دو رمان دیگر با نامهای “چند کلمه با مادر شوهر” و “او” در آینده ای نزدیک خبر داد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.