کمپین یک میلیون امضا جایزه نقدی بنیاد سیمون دوبوار را به این بنیاد اهدا کرد

روز چهارشنبه بیست و یکم ژانویه مراسم اهدای جایزه سیمون دوبوار به کمپین یک میلیون امضا، در پاریس برگزار شد. سیمین بهبهانی شاعر و از حامیان کمپین، این جایزه را دریافت و وجه نقدی آن را به بنیاد سیمون دوبوار اهدا کرد.

کافه «سن ژرمن ده‌پره» در میدان سن ژرمن پاریس بسیاری از اهل ادب و هنر را به یاد ژان پل سارتر، سیمون دوبوار و دیگر نویسندگان و شاعران هم‌عصرشان می‌اندازد. هرچند، چند ده سالی است که دیگر خبری از این نسل نیست، اما این کافه و نام آن هم‌چنان برای فرانسوی‌های خوش‌ذوق یادآور دوران طلایی فرانسه است.

روز چهارشنبه بیست و یکم ژانویه سال ۲۰۰۹ یعنی درست ۱۰۱ سال پس از تولد سیمون دوبوار، در فاصله ساعت ۱۱صبح تا حدود یک بعداظهر، کافه سن ژرمن ده‌پره، مملو از جمعیتی بود که می‌خواستند تقدیر نسل جدید فمینیست‌های عمدتا فرانسوی را از نسل جدید فمینیست‌‌های ایرانی از نزدیک تماشا کنند.

جایزه بنیاد سیمون دوبوار ، در سالگرد تولد سیمون دوبوار و در محل قرارهای کاری او، به کمپین جمع‌آوری یک میلیون امضا برای تغییر قوانین تبعیض‌آمیز ایران تقدیم شد. شاعر ایرانی سیمین بهبهانی به عنوان نماینده کمپین این جایزه را دریافت کرد.

دوبوار نویسنده فمینیست فرانسوی جلسات کاری‌اش با اعضای هیئت تحریریه مجله «عصر مدرن» را در کافه سن ژرمن برگزار می‌کرده و هم از این رو اعضای بنیاد سیمون دوبوار مکانی بهتر از این کافه برای برگزاری مراسم اعطای جایزه نیافتند.

روز چهارشنبه، این کافه مملو بود از زنان و مردان ایرانی، فرانسوی، آلمانی، ترک و دیگر ملیت‌ها بود که می‌خواستند گرفتن جایزه «برابری زنان» را توسط یک زن ایرانی تماشا کنند.

ژولیا کریستوا فیلسوف فمینیست فرانسوی و سرپرست بنیاد سیمون دوبوار، سیلویا بون دوبوار، دخترخوانده‌ی سیمون دوبوار و همچنین وزیر فرهنگ فرانسه، از جمله حاضران در کافه سن ژرمن بودند.

چرا کمپین یک میلیون امضاء

مراسم با سخنرانی ژولیا کریستوا آغاز شد. وی در سخنانش به چگونگی برگزیدن برنده جایزه امسال سیمون دوبوار اشاره کرد و گفت: «حرکت شجاعانه زنان ایران برای رسیدن به برابری که خواست اولیه سیمون دوبوار بود، هیئت ژوری را بر آن داشت تا جایزه سال ۲۰۰۹ را به کمپین یک میلیون امضا بدهند.

وزیر فرهنگ فرانسه و دخترخوانده سیمون دوبوار، سخنرانان بعدی این مراسم بودند.

منیره کاظمی یکی از فعالان زن شرکت‌کننده در این مراسم می‌گوید: «خانم کریستوا راجع به مبارزات زنان ایران صحبت کردند و به کمپین رسیدند و بعد از آن گفتند که این جایزه چرا به جنبش یک میلیون امضا داده شد. وزیر فرهنگ باز در مورد مسایل زنان یکمقدار صحبت کردند. ولی خانم سیمین بهبهانی خیلی روی پیوند و رابطه‌ی زنان فرانسه یا جامعه‌ی فرانسه و جامعه‌‌ی ایران تاکید داشتند و صحبت کردند».

تصویر

سیمین بهبهانی می‌گوید مراسم امروز خارج از تصور او بوده: «مراسم امروز واقعا خیلی بیشتر از انتظار من بود و بسیار هیجان‌انگیز، بسیار شکوهمند و بسیار عالی بود. من هیچ فکر نمی‌کردم که کمپین خانم‌های ایرانی با چنین موفقیتی مواجه شود».

بازگشت جایزه

از زمان اعلام رای هیئت داوران جایزه سیمون دوبوار، برخی از کنشگران کمپین یک میلیون امضا اعلام کردند که وجه نقدی این جایزه را نباید بپذیرند، چرا که در اساسنامه کمپین مشخص شده که هیچگونه کمکی از غیر اعضا نباید دریافت شود. روز قبل از مراسم نیز، یک نظرسنجی اینترنتی بین فعالان کمپین انجام شد که نتیجه این نظرسنجی و نیز بحث‌ها و گفت و گوها، ساعاتی قبل از شروع مراسم به خانم بهبهانی به عنوان نماینده کمپین اعلام شد.

بهبهانی از قول دوستان کمپینی‌اش چنین می‌گوید: «ما چون در اساسنامه‌مان نوشتیم که به‌هیچ‌وجه از هیچ فردی که عضو کمپین نباشد یا از جاهای دیگر در داخل و خارج پول قبول نکنیم، این وجهی را که به ما داده‌اند در اختیار خود بنیاد سیمون دوبوار می‌گذاریم تا آن‌ها هرطور که می‌دانند و در هر راهی که می‌خواهند خرجش کنند. ولی با کمال افتخار جنبه‌ی معنوی این جایزه را قبول داریم و مایه‌ی افتخار ما است».

ساعت یک بعدازظهر روز چهارشنبه بیست و یکم ژانویه ۲۰۰۹ میدان سن ژرمن پاریس، زنان و مردانی را بدرقه کرد که همگی رویای «برابری» سیمون دوبوار را در سر داشتند و برای رسیدن به آن فاصله‌ای طولانی از «مشرق» تا «مغرب» را پیموده بودند.

‘گزارش :دویچه وله میترا شجاعی ،عکس :تغییر برای برابری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.