دانشجو به خاطر تامین معاش کارگری می کند

سرمایه-فریده غائب: هفته گذشته ساختمانی هفت طبقه در سعادت آباد تهران فرو ریخت و ۱۷ کارگر که در آن ساختمان مشغول به کار بودند، جان باختند. کارگرانی که گفته می شود بیشتر آنها دانشجو و اهل کوهدشت از شهرستان های استان لرستان بودند که به خاطر بیکاری به تهران مهاجرت کرده بودند. عبدالسعید حقیقی، فرماندار کوهدشت خیلی صریح می گوید که تسهیلاتی برای کمک به خانواده های این قربانیان ندارند و اگر قرار بر دیدار با بازماندگان باشد فقط برای ابراز همدردی است.

¦تا به حال به خانواده های قربانیان سعادت آباد سرزده اید؟

دیدار با خانواده ها و بازماندگان را به انجام مراسم سنتی طوایف موکول کرده ایم. کارگران از طایفه های مختلف بودند که قرار است هر کدام جداگانه مراسم ختم برای جان باختگان برگزار کنند. ¦برگزاری مراسم چه ارتباطی به سر زدن شما به خانواده ها دارد؟ حضور مسوولان در مراسم آنها برای ما کراهت دارد. چون می دانیم که اگر این موقع به طایفه ها و خانواده ها سر بزنیم باعث زحمت می شویم و نمی خواهیم آنها وارد تشریفات شوند. همچنین فکر می کنیم که این خانواده ها آمادگی برای توضیح واقعه ندارند و باید زمان آرامش به آنها سر زد. اگر اطلاع داشته باشید طایفه های کوهدشت مراسم عزاداری مفصلی دارند. تعداد مهمان هایشان بالای ۵۰۰ نفر و گاه به دو هزار نفر می رسد. در مراسم آنها صورت خراشی انجام می شود و احساس می کنیم حضور ما در این مراسم به نفع آنها نیست. حتی خود امام جمعه هم گفته که با حضورمان در مراسم بار آنها را سنگین نکنیم.

¦آقای فرماندار، تنها کاری که شما کرده اید برگزاری یک مجلس ختم مشترک در کوهدشت بوده است. درست می گویم؟

فعلاً بله. ما یک مجلس ختم همگانی روز جمعه برگزار کردیم اما به خاطر اختلاف طوایف تلاش های ما برای تشییع پیکرهای کارگران در یک مکان امکان پذیر نشد. ¦قربانیان از کدام طوایف بودند؟ ۹ نفر از طایفه نورعلی، شش نفر از طایفه آزادبخت، یک نفر از طایفه قرعلی وند و یک نفر از طایفه برآفتاب سیدمحمد.

¦دیدار با خانواده های قربانیان را که به بعد از برگزاری مراسم هفتم موکول کردید. اما در آن جلسه ترحیم عمومی حرف خانواده ها چه بود؟ مهم ترین خواسته آنها چه بود؟

آنها مردمان نجیبی هستند و با وجود سنگینی غم در حضور مسوولان ساکت بودند. مثلاً پدری که در مسجد کنار من ایستاده بود فقط نجوا می کرد و از پسر دانشجویش می گفت که در رشته کشاورزی درس می خواند اما به خاطر نجابتش گله نمی کرد یا خانواده ای که در یک زمان چهار برادر را از دست می دهد با این غم بزرگ چه می تواند، بکند؟ اما در حاشیه این موضوع، مدام گفته می شد که بیکاری باعث مهاجرت شده است یا در جلسه ای که با مهندسان عمران شهرستان کوهدشت داشتیم، آنها تاکید کردند که این حادثه قابل پیگرد حقوقی است و مشاور طرح و نیز پیمانکار باید پاسخگو باشند. شاهرخی، نماینده کوهدشت در مجلس هم که رئیس کمیسیون قضایی است قول پیگیری ماجرا را داده است. ¦حتماً شنیده اید که تعداد زیادی از قربانیان دانشجو بوده اند. این کارگران در چه رشته ها و دانشگاه هایی درس می خواندند؟ تا به حال به این موضوع فکر نکرده ایم اما پیگیری شما تلنگری شد تا تاهل، تجرد، سن و رشته تحصیلی این کارگران را بررسی کنیم. اما در حاشیه باید این نکته را بگویم که کوهدشت بالاترین درصد بیکاری لرستان را دارد و لرستان هم بالاترین درصد بیکاری کشور را دارد. در این شهرستان بخش خصوصی فعال نیست. ۳۰ سال از انقلاب گذشته و هنوز یک شرکت صنعتی در این شهرستان تاسیس نشده است. زندگی مردم کوهدشت به کشاورزی وابسته است ۱۹۲ هزار هکتار اراضی کشاورزی دارد که ۱۷۲ هزار هکتارش دیم است و خشکسالی هم آنها را از بین برده، خشکسالی دامپروری را هم متلاشی کرده است. با این وضعیت به نظر شما برای تامین معاش چه باید کرد؟ پدری که شش فرزند دانشجو دارد و کشاورزی اش از بین رفته چه باید بکند؟ آنها در این شرایط مجبور به مهاجرت فصلی می شوند. مهاجرت فصلی هم پیامدها و آسیب هایی را در پی دارد. بیکاری یک شبه ایجاد نشده است ظاهراً کوهدشت دومین شهرستان جوان کشور است.

¦اقداماتی که تاکنون برای این خانواده ها کرده اید چه بوده است؟

کاری جز همدردی از دست ما برنمی آید. چون تسهیلاتی در اختیار بنده نیست و نمی توانم شعار بدهم. ¦اما پیگیری که می توانید بکنید؟ شنیده ایم که در بخش بیمه اقدامات خوبی شده است. کارگران بیمه شده اند و امیدوارم مساله دیه آنها حل شود. اما نتیجه نهایی را هنوز گزارش نکرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.