اظهار نظر حقوقدانان :طرح اصلاح ارث زنان بازگشت به عقب است

نمايندگان مجلس در جلسه علني امروز مجلس طرح ارث زنان را اصلاح كردند. نمايندگان جهت تامين نظر شوراي نگهبان مقرر كردند كه زنان از يك هشتم از قيمت اموال منقول و يك هشتم از قيمت اموال غيرمنقول اعم از عرصه و اعيان ارث ببرند و به اين ترتيب بار ديگر طرح ارث زنان را اصلاح كردند.

نمايندگان به طرح اصلاح موادي از قانون مدني در خصوص سهم‌الارث زنان از همسران متوفي خود كه اعاده شده از شوراي نگهبان بود را بررسي كردند و آن را به تصويب نهايي رساندند.

فريده غيرت حقوقدان با منفي ارزيابي كردن اين طرح توضيح مي دهد: اجراي اين طرح معضل ايجاد مي كند چون در اجراي آن حتما بايد زمين به فروش برسد و بعد سهم ارث زنان پرداخت شود. در حالي كه در طرح پيش از اصلاح، زن مالك خود زمين است.

در طرح اوليه زن از خود ملك و در واقع زمين ارث مي برد همانطور كه شوهر مي تواند ارث ببرد.

شهين ملاوردي حقوقدان نيز د راين رابطه تصريح مي كند: اگر طرح جديد را با طرح قبلي كه در زمان مجلس ششم مطرح شد مقايسه كنيم متوجه خواهيم شد كه اين اصلاحيه بازگشت به عقب است چون د رطرح قبلي زوجين از تمام اموال يكديگر ارث مي بردند د رحالي كه بر اساس اين طرح زن فقط از قيمت اين اموال ارث مي برد.

اين حقوقدان ادامه داد: در اين طرح آنچه مورد توجه قرار نگرفته ماده 949 قانون مدني است كه بر اساس آن در صورت نبودن هيچ وارثي براي زوج و زوجه زوج تمام تركه همسر متوفي را ارث مي برد لكن زن فقط نصيب خود را كه يك چهارم ارث است را مي برد. و بقيه تركه شوهر در حكم مال اشخاص بوده كه ظلم بزرگي در حق زنان است.

در عين حال نمايندگان با اصلاح ماده 946 قانون مدني مصوب 1307 مقرر كردند: زوج از تمام اموال زوجه ارث ببرد و زوجه در صورت فرزند دار بودن زوج، يك هشتم از عين اموال منقول و يك هشتم از قيمت اموال غيرمنقول اعم از عرصه و اعيان ارث مي‌برد.

همچنين در صورتي كه زوج هيچ فرزندي نداشته باشد سهم زوجه يك چهارم از كليه اموال به ترتيب فوق مي‌باشد.
نمايندگان با اصلاح ماده 948 مصوب كردند هر گاه ورثه از اداء قيمت امتناع كنند زن مي‌تواند حق خود را از عين اموال استيفا كند.

نمايندگان همچنين ماده 947 از اين قانون را حذف كردند.

اين طرح در جلسه علني 17 آذر ماه امسال نيز در صحن مجلس شوراي اسلامي مطرح شده اما نمايندگان به دليل وجود ابهام آن را به كميسيون قضايي و حقوقي بازگردانده بودند.

منبع :همشهري عصر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.