بازخوانی یک مصاحبه با عالیه اقدام دوست :اعتراض بخشی از زندگی مدنی من است

کانون زنان ایرانی :امروز در خبرها آمده بود که عالیه اقدام دوست که به سه سال حبس قطعی محکوم شده بود، تحت الحفظ به شعبه اجرای احکام منتقل شده است.”اقدام دوست” از جمله زنانی است که در روز ۲۲ خرداد در تجمع اعتراض آمیز زنان شرکت کرد و بازداشت شد. ابتدا شعبه‌ ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، او را به سه سال و چهار ماه حبس و ۲۰ ضربه شلاق محکوم کرد. پس از آن دادگاه تجدید نظر نیز حکم ۳ سال حبس را برای وی تایید کرد.

به همین مناسبت کانون زنان ایرانی مصاحبه ای را که حدود دو سال پیش با وی انجام داده و در همان زمان منتشر کرده بود ،دوباره منتشر می کند.

عالیه اقدام دوست:اعتراض بخشی از زندگی مدنی من است

کانون زنان ایرانی : “در هر جنبشی افرادی هستند که باید هزینه دهند. مگر پیشرفت برنامه های یک جنبش اجتماعی بدون پرداخت هزینه از سوی کنشگران آن پیش می رود؟”

عالیه اقدام دوست این جملات را در حالی می گوید که هنوز یک ماه هم از ابلاغ حکم تعزیری اش برای تحمل حبس و زندان نمی‌گذرد.

“اقدام دوست” از جمله زنانی بود که در روز ۲۲ خرداد در تجمع اعتراض آمیز زنان شرکت کرد و در میدان هفت تیر سوار بر ماشین نیروی انتظامی راهی بازداشتگاه شد. و در نهایت شعبه‌ ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، عالیه اقدام‌دوست را به سه سال و چهار ماه حبس و ۲۰ ضربه شلاق محکوم کرد.

از حکمی که دادگاه برای شما صادر کرده، چه حسی دارید؟

حس خوبی دارم. در یک تجمع اعتراض آمیز که حق طبیعی ام بوده است شرکت کرده ام و حالا زندان رفتن من هم حکایت خودش را دارد. حکایت تحقق مفهوم شهروندی در هزاره سوم.!

دغدغه اصلی تان برای رفتن به میدان هفت تیر چه بود؟ و اینکه راس ساعتپنج عصر سر پارک قائم مقام حاضر شدید؟

زندگی آدمها گاهی اوقات عجیب و غریب می شود . من همیشه افتخار می کنم که در زندگی ام روحیه انتقادی و اعتراضی داشته ام که تداوم زندگی مرا خوش آهنگ کرده است. اعتراض بخشی از زندگی مدنی ما آدم ها است و حضور من هم در آن تجمع اعتراض آمیز ادامه همین رای شخصی ام بود و در باره چگونه زیستنم.

مشکلات حقوقی زنان در ایران را چگونه می بینید؟

زنان ما متاسفانه در لایه های مختلف اجتماعی به دلیل فرهنگ مردسالار با نوعی انفعال اجتماعی مواجه اند. تغییر این روند بدون شک می تواند به راحتی با فعالیت کنشگران زن و به میان زنان رفتن و از خواسته ها شان پرسیدن امکان پذیر شود.

آیا پرداخت هزینه هایی اینچنینی را برای پیشبرد اهداف یک جنبش ضروری می دانید؟

ببینید جنبش اجتماعی بدوم پرداخت هزینه پیش نمی رود. تجربه در سایر کشورها نیز نشان داده است که یک خواست اجتماعی در مر حله نخست با رفتارهای مدنی پیگیری می شود،اما برخی اوقات در بستر اجتماع و سیستم ها همین رفتارهای مدنی نامدنی تعبیر می شود که این مشکل من شهروند نیست.

آینده جنبش زنان را چگونه می بینید؟

زمانی که در کارگاه های کمپین، زنان و دخترانی را می بینم که با اشتیاق و علاقه بندهای حقوقی را حفظ می کنند تا بتوانند با مردم عادی ارتباط بگیرند خیلی خوشحال می شوم .آینده جنبش زنان در ایران به همین پتانسیل ها بستگی دارد که سرمایه های ارزشمندی هم هستند.

برای حکم تان چه می کنید؟

از روش های قانونی قطعا برای تعدیل حکم اقدام خواهم کرد که البته جزییات آن از طریق وکیلم پیگیری می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.