در مقابل هر ۱۰۰مرد مدیر ارشد، چهار زن وجود دارد

کانون زنان ایرانی: در مقابل هر ۱۰۰ مرد مدیر ارشد چهار مدیر زن ارشد در کشور وجود دارد.

به گفته دکتر الهه حجازی، استاد دانشگاه اگر چه آموزش توانسته است موجب افزایش نرخ اشتغال زنان شود، اما نتوانسته در ساختار قدرت جایگاه محکمی را برای آنان به همراه داشته باشد. به طوری که سهم زنان در مجلس کمتر از ده درصد است.

وی با بررسی نقش آموزش به زنان در ارتقا میزان اشتغال زنان یادآور می شود که آموزش زنان می تواند منجر به مستعدتر شدن زیر سرمایه های انسانی شده و زنان با قابلیت های بیشتری در عرصه های اجتماعی وارد شوند.

در سال ۱۳۷۹ سهم اشتغال زنان ۷/۱۴درصد و در سال ۱۳۸۲، ۱/۱۵درصد گزارش شده است. به نظر این استاد دانشگاه علیرغم رشد۶/۳درصدی جمعیت زنان شاغل در ایران، هنوز سهم زنان از اشتغال بسیار پایین است.

وی درباره دلایل پایین بودن سهم زنان از اشتغال می گوید: نگرش جامعه نسبت به اشتغال زنان دربرخی از فعالیت ها، توجیه اقتصادی نداشتن سرمایه گذاری آموزش برای نیروی کار زنان وبرخورد نبودن زنان از مهارت های فنی و حرفه ای از جمله این دلایل است.

وی در ادامه به یافته های تحقیقی اشاره می کند که در آن رابطه معنادار میان سطح تحصیلات و افزایش حضور زنان در بازار کار را نشان داده است.

در این تحقیق پس از سطح تحصیلات، انگیزه کسب درآمد و استقلال مالی و مهاجرت از دیگر عوامل موثر بر افزایش اشتغال زنان اشاره شده و اینگونه نتیجه گرفته است که آموزش در فرد اعتماد به خود را ایجاد کرده و تمایل وی برای استفاده از قابلیت های خود را افزایش می دهد.

این استاد دانشگاه همچنین بر بالا بردن سهم دانش آموزان دختر در آموزش های فنی حرفه ای(که در حال حاضر حدود ۳۰درصد است)، ارائه آموزش های مهارتی به کراگران زن و تنوع بخشی به بازار کار زنان را در افزایش بازده آموزش مفید می داند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.