تفاوت های زن و مرد:زن؟! مامانش خوبه


چرا بعضی از زنان به مردانی که مو یا رنگ چشمانشان به تیرگی می زند، علاقمندند؟ چرا بعضی از مردان به زنانی که چشمانی روشن و موهائی طلائی دارند علاقمندند؟

کشش و میل ما برای جذاب یافتن همسر آینده، به مقدار زیادی مادرزادی است. این ادعا برآمده از پژوهش هایی است که به رابطه ی بین شکل صورت، دیگر اجزای بدن و اندام پدر و مادر از یک طرف و سلیقه ی انتخاب همسر آینده، پرداخته است. به عنوان مثال، از پژوهش روانشناسان بریتانیائی چنین برآمده که، مردان به دنبال زنانی هستند که رنگ مو و چشمشان به مادرشان شبیه باشد و زنان به مردانی گرایش می یابند که به پدرشان شباهت داشته باشند. (۱)

“دیوید پرت” (۲) استاد دانشگاه “سنت آندروز” (۳) با همکاری تیمی از دانشجویان، از طریق نظرخواهی اینترنتی از ۶۹۷ نفر که هتروسکسوئل بودند، به این نتیجه رسید که مردان، زنانی را که رنگ مو و چشمشان شباهت به رنگ مو و چشم مادرشان دارد، برای همسری می پسندند و زنان برعکس. تنها تفاوتی که زن و مرد در این پژوهش از خود نشان دادند آن بود که مردان با درصد خیلی بالائی، شباهت زن به مادر، برایشان مهم بود ولی در زنان، شباهت مرد به پدر و مادر.

در بررسی ای که سال پیش انجام گرفت (۴) و موضوع آن رابطه ی بین سن پدر و مادر و انتخاب همسر بود، ۸۳ دانشجو را بر مبنای سن پدر و مادر (بالا و زیر ۳۰ سال) به دو گروه تقسیم کردند.

در نخستین مرحله، دانشجویان می بایست به پرسش هایی که مربوط به سن و شخصیت همسر فرضی آینده شان و به دوران کودکی و سن پدر و مادرشان بود پاسخ گویند. در مرحله ی دوم عکس هایی از زنان و مردان معمولی را که سنشان بین ۲۰ تا ۶۰ سال بود، بر صفحه ی مونیتور می دیدند. (عکس های جنس مخالف(دخترانی که پدر و مادر مسن تری داشتند، در مردان جوان کمتر جذابیت همسری می یافتند و بیشتر به جاافتاده ترها تمایل داشتند.


مردان هم به مانند زنان، برحسب بالائی سن پدر و مادر، به زنان جاافتاده تر جهت همسری گرایش داشتند، با این تفاوت که اگر دوستی های کوتاه مدت مد نظرشان بود، زنان جوان و زیباتر را انتخاب می کردند. بر مبنای هدف همین پژوهش، نظرات سلیقگی زن و مرد در مورد هم جنسشان، هیچ ربطی به سن پدر و مادر پیدا نکرد.

روانشناسان بر این عقیده اند که زیبائی شناسی امری عمومی نیست و سلیقه ای است. در این سلیقه چگونگی شکل و شمایل پدر و مادر نقشی مهم را ایفا می کند.

دیوید پرت می گوید: “پیش ــ عشق” (۵) امری تکاملی است، جفت یابی بر حسب شباهت به پدر و مادر امری ژنتیک است که بقای انسان را در بر داشته و دارد تا از انقراض نسل جلوگیری شود.

ــ شاید مثَل فارسی خودمان: “عقد دخترعمو پسرعمو را در آسمان ها بسته اند” با این ریشه ی تکاملی پدید آمده است ( مترجم)

۱- Evolution and Human Behavior 1 / 2003

2- David Perrett

3- St. Andrews University

4- Proceeding of the Royal Society, Biological Science / 9. April 2002

5- Vorliebe

مترجم: علی صیامی

نویسنده: Simon Ehlers 


منبع: ماهنامه ی روانشناسی روز Germany / Mai 2003 Psychologie Heute 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.